S Markem Sodomou ze společnosti Profimovie jsme spolupracovali během našeho vánočního focení a tímto mu děkujeme za krásná videa. Jaká natáčení ho nejvíce baví a jak nevěsty poznají kvalitního kameramana? O tom všem se Marek rozpovídal v našem rozhovoru. Před jeho přečtením se ale pokochejte sbírkou toho nejlepšího, co Profimovie natočilo za rok 2013. Co říkáte? Nechtěli byste také takové video?

1) Jakými typy videí se zabýváš a jaká videa nejraději točíš?

Zabývám se natáčením komerčních videí, jako je reklama, videoklip nebo například videa z firemních či společenských akcí. Spolupracoval jsem na celovečerním filmu, ale hlavní náplní mé práce jsou především svatební videa.

2) Co by nevěsta měla vědět, než si najme kameramana? Na co se jí zeptáš při objednávce?

Snoubencům doporučuji shlédnout nejenom ukázky kameramanovy práce ve formě svatebních klipů, které obvykle trvají pár minut a kameraman se jimi prezentuje na internetu, ale seznámit se s alespoň jedním celým svatebním videem. Ne vždy totiž bývá celková práce stejně kvalitní jako pouhá ukázka. Pokud si mě snoubenci vyberou, následuje osobní schůzka. Její důležitost tkví v seznámení se s představou snoubenců, jak by video mělo vypadat, co obsahovat, ale také probrání všech detailů svatby jako je: místo konání příprav, obřadu, časový harmonogram….atd.

3) Jak probíhá samotné natáčení ve svatební den?

Osobně preferuji a doporučuji natáčení celodenní, kdy je dost materiálu na kvalitní klip i na hlavní video, ale samozřejmě není problém pouze několikahodinové natáčení, např. jen od obřadu k prvnímu tanci. Při celodenním natáčení se začíná příjezdem na místo příprav nevěsty, kde se posadím, dám si kávu a svatební koláče… To byl samozřejmě žert 😀 Při mém příjezdu je nevěsta většinou ještě v županu a nenalíčená. Začínám točit exteriéry, samotné šaty, boty a prsteny. Mezitím se již nevěsta připravuje, můžeme začít točit přípravu make-upu, a posléze oblékání do šatů. Poté už je to hodně individuální a záleží na představě snoubenců. Nejžádanější je ale předávání kytice, přejezd na obřad a obřad samotný. Mohou následovat tradice, slavnostní oběd a první tanec. Mám zkušenost, že na každé svatbě je žádán jiný postup. Právě proto je důležité vše probrat dopředu.

4) Za jak dlouho se může nevěsta těšit na video? A kolik bude její svatební video stát?

Čas dodání videa je do jednoho měsíce od svatby, ale v zatížení, uprostřed sezóny, se může termín trochu protáhnout. Na obal a menu DVD se navíc používají fotky od svatebního fotografa, což také může předání opozdit. Ceny za svatební videa se pohybují v rozmezí několika tisíc korun za pár hodin natáčení jedním kameramanem, až k 30 tisícům korun při velkých svatbách pro 300 a více hostů. Takovou svatbu natáčí dva kameramani na 4 kamery, používají se kamerové jeřáby a jedna kamera je připevněná na helikoptéře. Standard profesionálně natočeného a zpracovaného videa ale samozřejmě držím, ať se jedná o malou či velkou svatbu.

5) Jak se pozná kvalitní kameraman a svatební video?

V dnešní době by měl být standard používat alespoň nějakou stabilizační techniku. Určitě stativ nebo monopod. Pokud vidíte video, které je celé točené z ruky, co záběr to jinak vyvážená bílá, nebo špatná kompozice a skladba videa, tak se určitě nebude jednat o kvalitní práci. Vše ale samozřejmě záleží na rozpočtu. I takový kameraman si svého zákazníka může najít, když jeho celodenní natáčení stojí 3000 korun. Zkušený kameraman používající techniku za statisíce korun však jistě odvede práci v úplně jiné kvalitě. Opravdu tedy záleží na požadavcích a výši prostředků, které chtějí zákazníci do svého videa investovat.

6) Jak probíhalo natáčení tvého nejoblíbenějšího videa?

Mé nejoblíbenější video letos bylo se Zuzkou a Vencou. Oba hrozně milí a pohodoví lidé, se kterými byla celý den obrovská legrace. Měli velkou chuť do natáčení a bylo vidět, že je to opravdu bavilo. To je také důležitý faktor kvalitního videa, aby si snoubenci natáčení užívali, nestyděli se a snažili se být co nejvíce přirození. Čím větší exhibicionisté, tím lépe.

PROFIMOVIE
Marek Sodoma
+420 777 663 482
marek@profimovie.com