Dnes jsme vyzpovídali majitelku kadeřnického salonu Monika v Brně. Monika je zastánkyní tradice a slavnostního vyznění svatebních účesů, ale zároveň jde s dobou a její kolekce účesů jsou oceňovány mimo jiné i na mezinárodní kadeřnické scéně. Zeptali jsme se nejdříve, jak to všechno začalo…

Co Vás vedlo k tomu si založit kadeřnictví?

Vždycky jsem chtěla vytvořit nějaký tým, který bude pracovat společně, předávat si zkušenosti a pomáhat si. Zažila jsem i ještě původní socialistická kadeřnictví, takže když se objevila možnost přejít do soukromého, tak jsem se jí chytila. Kadeřnictví jsme tedy založily ještě s jednou spolumajitelkou v roce 1992 a od té doby jsme stále na té samé adrese tady na Veveří. Samozřejmě jsme v průběhu této doby neusnuli na vavřínech a stále se vzděláváme, chodíme na školení a učíme se nové techniky. Naše kadeřnictví se také pravidelně účastní různých přehlídek a soutěží. Se svojí kolekcí jsem se například v červnu zúčastnila mezinárodní soutěže Londa Talent Award, kde jsme s modelkou Míšou a vizážistkou Jitkou Běťákovou obhájily 3. místo.

Co považujete za největší změnu od vašeho otevření?

Určitě největší vliv na naši práci měl vývoj internetu. Nejen co se týče vzdělanosti, ale hlavně v oblasti trendů. To se dnes nosí v Americe, nebo v Paříži bude chtít zítra celý svět. I přes rozvoj webů si ale myslím, že největší váhu mají osobní reference. Když sem přijde zákaznice, že její maminka, nebo kamarádka zde byla spokojená, už ví, co od nás může čekat a i domluva je pak jednodušší.

Co nejčastěji stříháte?

Někdy si zákaznice přinesou obrázek toho, co chtějí ostříhat a někdy mi dají volnou ruku. Myslím si, že zvlášť mladé holky kolikrát úplně přesně neví, co by chtěly. Přijdou prostě s tím, že chtějí změnu. Je pak na mě, abych se jich zeptala, s čím mají například špatnou zkušenost, co se jim líbí a podobně. V ideálním případě z toho pak vyjde skvělý účes a stálá zákaznice, což je ideální výsledek :).

Takže za Vámi zákaznice často chodí i s přáním radikální změny?

Určitě. Radikální změny vytváříme poměrně často, některé zákaznice pak přijdou přímo s přáním proměny. Já se řídím tím, že vlasy vždycky dorostou, takže není důvod, se změn bát. Samozřejmě výsledek by měl být vždycky takový, aby vlasy zůstaly zdravé. To by mělo být krédo všech kadeřníků.

Poškozené vlasy je tedy nutné je ostříhat, nebo existuje i nějaké méně permanentní řešení?

Pokud jsou vlasy chemicky, nebo mechanicky zničené, tak opravdu nic jiného, než ostříhání nepomůže. Pokud zákaznice ostříhat nechce, tak je ještě možnost na vlasy použít různé přelivy, které vlasy obalí a opticky poškození zakryjí. Samozřejmě ani tohle řešení není samospásné, takže pokud se zákaznice o vlasy nebude starat, bude poškození vidět i pod přelivem. Péče o vlasy je prostě velmi důležitá.

Pojďme se přesunout ke svatebním účesům. Můžete nám říct, jaké jsou nejnovější trendy?

Nemám pocit, že jsou teď nějaké vyhraněné módní trendy. Naopak bych řekla, že celebrity a stylisté jako by úplně zapomněli, že kadeřnice existují. Svatební magazíny ukazují nevěsty v nočních košilkách s rozevlátými vlasy. Jako kdyby se ztrácel ten punc významného dne. Já si myslím, že i nevěsty, které běžně ke kadeřnici nechodí, by se ve svatební den měly nechat profesionálně nalíčit a učesat. To jestli si vyberou klobouček nebo závoj, a kytičky nebo perličky už není to hlavní. Důležité jsou dvě věci: aby se nevěsty ženich u oltáře nelekl, a aby si svatební den užila od probuzení po svatební noc.

A pokud bude nevěsta chtít kytičky nebo perličky, má si je přinést do kadeřnictví s sebou?

Přesně tak. Tím, že každá nevěsta je jiná a sortiment doplňků je dnes opravdu široký, je lepší, aby si nevěsta vybrala doplňky v salonu tak, aby jí ladily k šatům. Já se jí pak zeptám, jaký účes si představuje, jak se cítí v sepnutých vlasech a podobě. Ne každá dívka se totiž cítí dobře v úplně jiném účesu, než běžně nosí. To samé platí pro kudrnaté a rovné vlasy.

A co krátké vlasy? Jde s nimi něco udělat, aby vypadaly slavnostně?

Tam je to hlavně o doplňcích nebo o nějaké zajímavé barvě. Krátkovlasým nevěstám bych radila se nespoléhat jen na účes jako takový, ale doplnit ho nějakou čelenkou, skřipečky nebo kloboučkem.

Jak dlouho před svatbou by se k Vám měla nevěsta objednat?

Stačí kolem měsíce před svatbou. V tomhle čase zvládáme i zkoušku. Většinou ale ani ta zkouška není rozhodující, protože vyzkoušíme víc možností a stylů a nevěsta pak má nějaký čas na rozmyšlenou, co by se jí nejvíce hodilo ke svatebním šatům. Část nevěst navíc i v tom posledním měsíci propadne panice a šaty změní, takže ladíme do poslední chvíle.

A ve svatební den dojíždíte za nevěstou, nebo ona přijede za Vámi?

Obě varianty jsou možné, ale lépe se mi češe v kadeřnictví, kde mám všechno po ruce. Někdy si beru k ruce zároveň i vizážistku a můžeme pracovat obě najednou. Nevěsta pak vidí, že všechno klape, což přispívá k tomu, že se nestresuje a může si svatební den opravdu užít.logo

Kadeřnictví Monika
Veveří 59, Brno
kadernictvimonika@seznam.cz
+420 549 256 666