Pozvat hosty je jedna věc, ale posadit je tak, aby se všichni bavili, to je v některých rodinách téměř nadlidský úkol. Vytvoření zasedacího pořádku tak často připomíná válečnou strategii. Pokud si nevíte rady, kde začít, mohou vám pomoci nejčastěji dodržovaná pravidla tvorby zasedacího pořádku podle svatební etikety, od kterých se můžete odpíchnout.

10 věcí, které chce na svatbě každý svatební hostČtěte také: 10 věcí, které chce na svatbě každý svatební host

Svatební zasedací pořádek – kdo s kým a kdo proti komu?

Posadit upovídanou kamarádku vedle stydlivého bratrance, nebo odkázat všechny svobodné kamarádky spolu k jednomu stolu? A co rozvedení členové rodiny? Základních pravidel není mnoho a v posledních letech se také často porušují v souvislosti s tím, jak roste počet rozvedených rodičů, podle toho, jestli je na pozvánce napsáno +1 nebo jestli je cílem spíše posadit známé k sobě, nebo je prostřídat a seznámit hosty z obou stran rodiny. Pojďme se tedy podívat na nejčastější pravidla, která ještě přetrvala.

ZAsedací pořádek na svatbě - základní pravidla

Zasedací pořádek u slavnostního stolu

  • Nevěsta sedí po pravé ruce ženicha – to samé by mělo platit pro všechny páry.
  • U hlavního stolu sedí buď jen nevěsta a ženich, nebo i svědci, případně i rodiče.
  • Pánové a dámy by se měli u stolu střídat.
  • Mladší děti by měly sedět vedle maminek (zjistěte, jestli potřebují dětskou jídelní židličku).
  • Rodina a významní hosté sedí co nejblíže hostitelům.
  • Hosty, kteří se nemají rádi, posadíme co nejdále od sebe.
  • Cizinci by měli sedět vedle někoho, kdo mluví stejným jazykem.
  • Dodavatelé mohou sedět na konci stolu nebo dokonce u menšího stolu mimo hlavní sál.

Rozložení stolů na hostině – výhody a nevýhody uspořádání svatební tabuleČtěte také: Rozložení stolů na hostině – výhody a nevýhody uspořádání svatební tabule

Zasedací pořádek kolem kulatého stolu na svatební hostině.

Jak řešit partnery a +1 hostů?

Rozhodnutí, jestli pozvete i partnery svých hostů je jen na vás. Záleží na kapacitě hotelu a restaurace, svatebním rozpočtu nebo prostě jen na vaší vůli mít na svatbě hosty, které moc dobře neznáte. Přesto existují případy, kdy by +1 mělo být nepsaným pravidlem. U zasnoubených a sezdaných párů by měli být pozvaní oba dva.

Tip redakce: Stejnou logiku využila na své svatbě i Pippa Middleton (sestra vévodkyně Kate), která shrnula toto pravidlo hezky: „No ring, no bring“ neboli Neberte nikoho, kdo nemá prstýnek.

S partnerem by měli být pozvaní i hosté, kteří na svatbě neznají nikoho jiného než novomanžele. Hosté a jejich +1 samozřejmě budou vždy sedět vedle sebe. U ostatních hostů se řiďte pravidlem, že koho na svatbě nechcete, nebo nepotřebujete, toho nezvěte 😊

Děti na svatbě: Jak zařídit, aby se bavili i ti nejmenší svatební hosté?Čtěte také: Děti na svatbě: Jak zařídit, aby se bavili i ti nejmenší svatební hosté?


Kamarádky, které nejsou vdané ani zasnoubené a znají se, mohou přijít bez partnerů.