Vychutnejte si romantickou atmosféru svíčekMáte napjatý rozpočet na svatbu, ale stále chcete dechberoucí výzdobu? Nebo se rozplýváte nad romanticky potemnělým pokojem, který osvětlují pouze malé plamínky? A nebo prostě jen chcete nějakou netradiční svatební výzdobu? Na všechny tyto otázky platí jediná odpověď: svíčky. Ano, tato levná, dostupná, ale zároveň velmi variabilní dekorace vás může provázet po celou svatbu. A za ušetřené peníze si třeba prodlužte líbánky. Podívejte se na pár nápadů jak svíčky použít.

1) Před obřadem – svíčky podél cesty

Cesta na obřad lemovaná svíčkamiUmíte si představit něco romantičtějšího než když vystoupíte před kostelem z auta a vaši cestu k oltáři budou lemovat desítky svíček? Perfektní, že? V tomto případě však platí několik pravidel. Svíčky rozhodně nestavte podél cesty poze volně položené (přeci jen budete mít dlouhé šaty a pravděpodobně vlečku). Místo toho je umístěte do vysokých skleněných nádob, které rozestavte v dostatečné šířce tak, abyste tam byla schopna projít i s balónovou sukní. Pokud plánujete rozestavět svíčky i v kostele nebo v obřadní síni, nejprve tam tuto možnost  prodiskutujte. V některých objektech totiž může být otevřený oheň zakázán.

2) Při obřadu – svíce jednoty

Zapálení svíce jednoty je krásný moment svatebního obřaduTato tradice se k nám pomalu přesouvá ze Spojených států, kde se svíce jednoty zapaluje již několik desítek let. Ženich i nevěsta drží jednu vysokou svíčku, kterou po pronesení svatebního slibu zapaluje někdo z rodiny (velmi často to bývá matka ženicha a nevěsty), na oltáři je potom svíce jednoty – velká společná svíčka, kterou ženich i nevěsta zapálí plameny svých svíček. Tato tradice představuje spojení dvou rodin do jedné, a jejich požehnání novomanželskému páru. Během zapalování svíček je možné pustit vybranou hudbu, nebo naopak poprosit celý sál o minutu ticha. Svíce jednoty vám navíc dává další možnost personalizovat svůj obřad. Bývá totiž vyzdobena například motivem z pozvánky, nebo fotografií novomanželů. Svíci jednoty si po svatbě schovejte a pro štěstí ji zapalujte na každé výročí svatby.

3) Na hostině – prozářete prostor

Svatební den plný svíčekAť už plánujete hostinu v restauraci, v parku nebo u bazénu, jistě se najde místo, kde svíčky vytvoří nezapomenutelnou atmosféru. Zkuste napříkad rozmístit kolem sálu velké skleněné nádoby s vodou. Do nádoby nasypte skleněné kamínky, nebo plátky růží a na hladinu umístěte plovoucí svíčky. Plamínky se budou odrážet na hladině a vytvoří krásný světelný efekt. Další možností je pověsit na okolní stromy skleněné nádoby se svíčkami, což vytvoří dojem, že se ve větvích objevují světlušky. Stejný trik funguje i v interiéru při zavěšení nádob se svíčkami ze stropu. Asi nejklasičtějším použitím svíček je jejich použití místo květin na svatebních stolech. Svíčky vypadají nádherně pokud je umístíte do vysokých skleniček na šampaňské, nebo vyberete různě vysoké svícny, které po stolech rozestavíte. Nebojte se ani kombinovat různé druhy svíček mezi sebou.

4) Po hostině – místo výslužky rozdejte dárky

S výběrem dárků pro svatebčany si dejte záležetPokud máte velký svatební dort není nutné, aby vaše široké příbuzenstvo připravovalo svatební koláčky a další pochutiny, které budou sloužit jako výslužka pro hosty. Před začátkem hostiny položte před každého hosta malou originální svíčku s cedulkou s jeho jménem. Ta tak bude sloužit nejen jako jmenovka při určování zasedacího pořádku, ale také jako milá pozornost z vaší svatby. Dárky pro hosty jsou oblíbené i z toho důvodu, že vytvářejí perfektní společné téma k rozhovoru mezi svatebčany, kteří se ještě příliš neznají. Vyvarujte se ale svíček ve tvaru ženicha  a nevěsty (umíte si představit, že by je měl někdo doma vystavené?). Místo toho sáhněte po svíčkách, které udělají svatebčanům radost. Pokud máte málo hostů, klidně si můžete dát záležet a vybrat pro každého hosta jeho osobní svíčku, podle toho, co jste spolu prožili.

5) V závěru dne – lampiony štěstí

Lampion štěstí se stane symbolem společného životaTěsně předtím, než se s manželem odeberete do hotelu nebo domů si užít svatební noc, shromážděte hosty před hotelem nebo restaurací a vypusťte společně lampiony štěstí. Každý z hostů může nechat vzlétnout svůj vlastní, nebo nechte každého z hostů ať na jeden společný lampión napíše vzkaz, nebo přání pro novomanžele. Takový lampión bude potom vyprávět váš příběh a stane se symbolem vykročení do vašeho společného života. Alternativou k lampionům štěstí je například ohňostroj, ale o tom už v dalším článku.