Podzim se nám už pomalu přechyluje do zimy, ale než začne sněžit, rádi bychom se s vámi podělili o nápady a inspiraci pro podzimní svatbu. Já osobně mám podzim nejraději z celého roku. Ještě nemrzne, ale už není vedro. Může být krásně modrá obloha a slunečno, nebo naopak šedo a mlha, ale každý podzimní den má svou specifickou atmosféru. Navíc ty ohnivé barvy listí. Příroda kolem nás se na podzim mění každý den. A právě proto je to ideální roční období na svatbu.

Podzimní svatba v odstínech oranžové.

Hlavní role patří listům

Listy jsou nejtypičtějším doplňkem podzimní svatby. Můžete je použít kdekoliv od svatební kytice, přes zavěšení od stropu nad stoly na hostině až po házení listů na novomanžele místo rýže, nebo okvětních lístků růží. Listy mají ale i další výhody.

  • Jsou zdarma (super pro nevěsty s omezeným rozpočtem)
  • Dají se sehnat kdekoliv a v různých barvách a tvarech
  • Je to přírodní materiál (nemusíte sbírat konfety z chodníku a srdce ekologů zaplesá)

Fotoeditoriál Podzimní mámení: svatba s vintage nádechemČtěte také: Fotoeditoriál Podzimní mámení: svatba s vintage nádechem

Svatební dort s dýněmi a listy na podziní svatbu.

Dýně – kráska halloweenského období

Pamatujete si na pohádku Popelka od Walta Disneye? Kmotřička víla tehdy proměnila obyčejnou dýni na krásný kočár, kterým nevěsta odjela na ples za princem. V reálném světě vám bohužel nemůžeme nabídnout odvoz v dýni, nicméně tato zelenina stále zůstává velice vděčným podzimním doplňkem. Co třeba použít vydlabanou dýni jako hrnec na polévku, nebo například na ovocný punč? Nebo ozdobit vyřezanými dýněmi Hokaido cestu k oltáři? A co takhle použít středně velké dýně jako nádobu na výzdobu stolů, nebo do nich vyřezat čísla stolů? Všechno jde. A pokud dýni vydlabete, můžete se domluvit s cateringem, že dýni použije pro různá jídla od smetanové dýňové polévky po dýňové muffiny nebo koláč. A všechno je výborné.

Svíčky a chryzantémy jsou ideální dekorací na podzimní svatební hostinu.

Chryzantémy nejsou pohřební květiny, ale symboly podzimu

Oproti všeobecnému zaškatulkování listopadek jako dušičkové dekorace se tato květina používá jako krásná podzimní dekorace nejen na zahradách, ale i v interiérech. Chryzantémy se do Evropy dostaly z Asie, kde jsou považovány za symbol síly. V Evropě se tato květina dostala do rukou šlechtitelů, kteří se nám postarali o všechny ty neskutečné podzimní tvary a barvy, které dnes můžeme vidět v květinářstvích. Pozor akorát na modré chryzantémy – ne, opravdu nejde o přírodní barvu:). Chryzantémy jsou nejen poměrně levné, (na podzim dáte za velký keřík s mnoha a mnoha květy něco kolem 40 – 50 Kč), ale hlavně můžete koupit listopadky v květináčích, použít je na výzdobu a pak si je vzít s sebou domů.

3 podzimní palety svatebních barevČtěte také: 3 podzimní palety svatebních barev

Svatební fotografie v podzimní přírodě.

Podzimní zábava na svatbě pro děti i dospělé

Jaké aktivity si vybavíte, když se řekne podzim? Pro nás jasně vede pouštění draků. Tato společná aktivita může být nejen dokonalou příležitostí ke svatebnímu focení. A co takhle nechat děti, ať pod dozorem vybraného dospělého své draky vyrobí a pak uspořádat drakiádu? Děti budou nadšené a vy o nich celé odpoledne neuslyšíte. Ale nenechte dospělé ať se tváří, že kreativita už není pro ně. Připravte například místo zákusků a bonbónového baru zásobu menších jablíček napíchnutých na větvičky, a nechte každého, ať si vytvoří svůj vlastní zákusek. Populární je například namáčení jablek v karamelu, nebo různých druzích čokolády a dozdobování oříšky, lentilkami, nebo barevnými ozdobami na cukroví.

Dort s postavičkou Mrtvé nevěsty Tima Burtona.

Ta pravá halloweenská party jedině v kostýmech

A když se děti unaví a dospělí seznámí a osmělí, pošlete je se převléknout do pohádkových halloweenských masek a kostýmů. Na svatbě máte jedinečnou šanci odhodit tradice a objevit se na parketě jako bílá labuť, primabalerýna nebo práve vaše oblíbená princezna z Disney pohádek. Kromě krásných podzimních dekorací pak můžete vyzdobit svou party i zavěšenými netopýry, svítícími lampiony nebo dokonce umělými pavučinami. Vaše svatba se promění v maškarní halloweenskou party, na kterou vaši hosté jen tak nezapomenou.