Několik měsíců vybíráte svoji vysněnou dovolenou na líbánky a nemůžete dostat z hlavy představu, že svatební cesta započne hned po svatbě? Jak to ale udělat s doklady, které mají stále vaše původní příjmení a ustřižený rožek? Nemusíte se ničeho bát, v dnešním článku vám prozradíme, s jakými doklady cestovat do zahraničí a co si s sebou nezapomenout přibalit.

Ačkoliv se může z různých filmů zdát, že líbánky hned druhý den po svatbě jsou běžná a snadná věc, není to tak. Situace je trošku komplikovanější a je potřeba na ni myslet, ať se vyhnete zbytečným problémům.

líbánky u moře

Jaké cestovní doklady mít pro cestu do zahraničí

Kontrola na letišti vás nemine, proto je důležité, abyste měli u sebe jeden z těchto dokladů totožnosti:

  • Cestovní pas (pro cesty mimo EU)
  • Občanský průkaz (pro cesty v rámci EU)

Do cestovní peněženky si nezapomeňte také přibalit průkaz zdravotní pojišťovny a mějte sjednané cestovní pojištění.

Nejoblíbenější destinace na svatební cestuČtěte také: Nejoblíbenější destinace na svatební cestu

Platnost cestovního pasu po svatbě

Pokud vám doma v šuplíku leží vystavený a platný pas, pak balte kufry. Na svatební cestu můžete cestovat s pasem, i když je na něm pořád původní příjmení. Platnost pasu totiž končí až po uplynutí 3 měsíců od změny příjmení, pokud k této změně došlo po uzavření manželství.

V opačném případě, kdy se vám na pas spíše práší a platnost už dávno vypršela, musíte o nový požádat na úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Standardní změna trvá 30 dní a stojí 600 Kč. Pokud je pro vás tato doba dlouhá, můžete využít i zkrácené lhůty pro vystavení pasu a to 5 pracovních dní. Cena za změnu pasu je 2000 Kč, nebo využijte nejrychlejší možnost – do 1 pracovního dne za cenu 4000 Kč. Mějte s sebou občanský průkaz, případně oddací list.

svatební cesta

Platnost občanského průkazu po svatbě

Po obřadu vám matrikářka odstřihne levý horní roh občanského průkazu (pokud změníte bydliště, odstřihává se pravý dolní roh). V tuto chvíli jste povinni si nechat do deseti dní vystavit novou občanku. Nový občanský průkaz vydává městský úřad, magistrát nebo Ministerstvo vnitra. Zde naštěstí funguje trošku rychlejší doba vydání nového dokladu. Standardně ji budete mít připravenou do 5 pracovních dní a zaplatíte za ni 250 Kč, případně můžete využít zkrácenou dobu – do 1 pracovního dne a bude vás to stát 500 Kč.

Jak je to s cestováním s ustřiženou občankou? S dokladem, který má kvůli změně ustřižený rožek, se doporučuje raději necestovat. V zahraničí takto znehodnocený doklad můžou považovat za neplatný nebo poškozený a nemusel by být uznán.

9 tipů, jak si užít ráno ve svatební den a na co nezapomenoutČtěte také: 9 tipů, jak si užít ráno ve svatební den a na co nezapomenout

Svatební cesta do zahraničí s náhradním občanským průkazem

Při změně občanky vám bude vydáno provizorní potvrzení bez fotografie. Toto potvrzení však není náhradní doklad a není možné s ním cestovat. Doporučujeme si vyřídit nové doklady co nejdříve po svatbě, případně cestovat s pasem.

líbánky

Co si s sebou přibalit na svatební cestu

Chystáte se na exotické líbánky daleko u moře nebo si raději užíváte někde doma na kolech? Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv destinaci, je potřeba se na ni řádně vybavit. Svatební cesta je jen vaše, měli byste odpočívat, relaxovat, věnovat se jeden druhému a úplně zapomenout na starosti všedních dní. Níže jsme vám ulehčili práci se seznamem a vybrali jsme několik důležitých věcí, které by vám v kufru, krom oblečení, neměly chybět:

  • Cestovní lékárnička s léky na všechny možné neduhy
  • Oblíbený parfém
  • Sexy spodní prádlo, ve kterém mu vytřete zrak
  • Voňavý krém na tělo
  • Plavky
  • Sluneční brýle
  • Opalovací krém
  • Hygienické potřeby