Vyzpovídali jsme zakladatelku firmy Luxusní dorty, se kterou jsme měli možnost kreativně kooperovat na fotoeditoriálu Sweet Palette. Zajímalo nás především, kde bere inspiraci pro své romantické a elegantní kreace, co ji na pečení nejvíce baví a jak se k výrobě sladkostí vůbec dostala. Samozřejmě nemohly chybět ani krásné fotografie jejích luxusních zákusků.

Jaroslava Kasálková je majitelkou Luxusních dortů.1) Proč ses rozhodla začít péct svatební dorty?

Neřekla bych, že to bylo jedno rozhodnutí, ale přirozený vývoj toho, co jsem dělala. Jako designérka jsem se věnovala mimo jiné i celkové výzdobě svateb, zajišťovala jsem kompletní květinový servis přes výzdobu obřadů až po sladké dobroty, které jsem sama vyráběla. Takto jsem svatbu chystala ještě v sedmém měsíci těhotenství. Pak se nám narodil náš Martínek, a tak jsem se začala věnovat naplno dortům, což jsem mohla dělat v noci, když spinkal.

Její specialitou jsou umělecky zdobené svatební dorty se zlatými detaily.

2) Jak stíháš být zároveň maminkou i cukrářkou?

Je to náročné, protože svatební dorty vyžadují mnoho času. Od přípravy až po samotnou výrobu, dekorování a bezpečné dopravení na místo. Nehledě na to, že většinou dělám k dortům i další cukrovinky jako jsou cupcakes, makaronky, a další dobroty, které na místě aranžuji na Sweet bar. I proto je práce na svatebním sladkém servisu jedna z nejnáročnějších, ale já si ji s velkou podporou rodiny užívám opravdu naplno 🙂

3) Aranžování sis jistě užívala i během našeho společného focení, že?

Přesně tak :). Závěrečné aranžování na místě s dalšími dekoracemi a doplňky je totiž mojí velkou vášní a zásadním předpokladem k tomu, aby byla prezentace mojí práce dokonalá. Proto doplňky, které používám na focení, také zapůjčuji svým zákazníkům k dortům a Sweet baru. Tímto tedy děkuji svatebnímu magazínu Vše o svatbě, že mi nabídl spolupráci na fotoeditoriálu Sweet palette, kde jsem se mohla s mými dekoracemi kreativně vyřádit i co se týká stylingu cukrovinek a aranžování expozic.

Nahý třípatrový dort red velvet s lesním ovocem.

4) Jak bys popsala styl svých dortů? A pro koho si myslíš, že jsou tvé dobroty jako dělané?

Co se týká stylu, mám ráda odvážné dorty, které mají luxusní nádech a přitom si zanechají svoji smyslnost, jemnost a eleganci. Samozřejmě je to ale také o tom, co poptává klient, ale vždy se ale snažím pracovat tak, aby tam bylo kousek i mě samotné. A můj rukopis je v každém z mých dortů. Jsem romantik a svatební nadšenec, takže dort vyrábím pokaždé s takovým nasazením, jako by byl můj vlastní svatební 🙂 Proto mám ráda náročné klienty. Zakládám si na tom, že dorty musí mít nejen perfektní vzhled, ale na základě poctivých a nejkvalitnějších surovin také chuť. Lidé by měli být ale v zásadě nároční všichni, protože jde o jejich zdraví.

Sladké výtvory jsou natolik realistické, že je škoda je sníst.

5) Co tě inspiruje při pečení?

 Někdy se stane, že je zadání tak přesné, že nemám šanci změnit ani odstín barvy. Při volné tvorbě čerpám hodně ze starých věcí, někdy i z pocitů. Snažím se vnímat svět všemi vjemy, a takto ho přenést na to co vytvářím. Někdy mě inspiruje jídlo, někdy příběh, někdy kousek látky i pohled mého syna. Je to různé, myslím, že kreativní lidé mají spíš problém v něčem inspiraci nevidět, což je někdy i můj problém.. zatím mám v hlavě tolik nápadů a projektů, které jen stěží můžu všechny stihnout.

6) Co považuješ za svůj největší úspěch?

Určitě nejdůležitější je spokojenost klientů a to, že se rádi vrací.

Jaroslava Kasálková
info@luxusni-dorty.cz
Tel.: +420 777 231 359
www.luxusni-dorty.cz