Koláčky, kroje, ručně malované kravaty a motýlci, prostředí vinic, kde se sluneční paprsky odrážejí v bobulích zralého vína a malebný penzion, který vás zavede zpátky v čase. Toto všechno nám bylo inspirací k nafocení svatebního fotoeditorálu s prvky folkloru, jenž nese název Závan tradice.

folkova-nevesta-se-zenichemz-celeho-penzionu-za-mlynem-dycha-pratelska-atmosfera

Jak to celé probíhalo

Poslední teplý a slunný zářiový den se naše redakce vypravila na místo, kde se celé focení odehrálo. Do penzionu Za mlýnem. Na první pohled jsme si toto místo zamilovali. Cit pro detail, s jakým majitelé penzion zrekonstruovali je jedinečný a pro naši tematickou svatbu jako stvořený.

penzion-za-mlynemzluta-vesnicka-veselka

V tomto fotoeditorálu jsme se chtěli vrátit k českým a moravským kořenům a připomenout nevěstám, že folklor je nejen tradiční, ale i velice krásné svatební téma, které nevypadá ani trochu zastarale, nebo málo cool. Naopak. My jsme se rozhodly zakomponovat folklor do detailů.

pamatujete-si-na-napis-na-tabulce

Výběrové řízení na modelku a modela

Na místo modelů a modelek jsme se pro tohle focení rozhodli vypsat výběrové řízení :). Vyhlásily jsme totiž soutěž, kdy o focení rozhodoval kromě společné fotografie i nejlepší důvod, proč by zrovna konkrétní pár měl stát před naším fotoaparátem. Párů se přihlásilo opravdu hodně, ale u Báry a Marka rozhodlo hlavně to, že na první pohled působili zamilovaně.

pozvanky-na-moravskou-svatbu-byly-rucne-vyrabene-a-rucne-psanesvatebni-dort-na-tradicni-vesnickou-svatbu-s-folklornimi-motivy

Moravské motivy a živé barvičky

Barevnost celého focení jsme přebraly z tradičních výšivek a moravských folklorních motivů. Naše focení tedy provázely čisté základní barvy jako ostře žlutá, jasně červená, námořnická modrá nebo tmavší zelená. Z ostatních materiálů, které na fotkách najdete musíme zmínit hlavně krajku, vyšívané stuhy a neopracované dřevo.

drevena-tabulka-ktera-oznacuje-pokoj-na-pripravu-nevestypro-prvni-cast-foceni-jsme-nevestu-oblekly-do-krajkovych-satunasazovani-svatebni-party-zezadu-neni-uplne-jednoduche

Nevěstu Báru učesala vizážistka Míša tradičně. Zvolila zapletené vlasy kolem obličeje a nízko položený drdol, který umožňoval bez problémů nasadit partu a odhaloval hluboký výstřih na krajkových šatech.

nevesta-je-nalicena-kourovymi-stiny-a-rtenka-je-prirodni

Zvolili jsme klasické svatební líčení skládající se z kouřových očních stínů a svěží tvářenky. Rty jsme pro tuto část focení ponechaly v přírodním tónu, aby nevěsta působila svěžím dívčím dojmem.

zenich-na-folklorni-foceni-oblekl-namornicky-modry-svatebni-oblekkolaz-zenich-folklorni-foceniparta-je-krasna-nejen-zepredu-ale-i-zezadu-kde-jsou-kvetinove-stuhy

Krajkové šaty a květinová parta

První krajkové svatební šaty jsme doplnily květovanou partou, která má zezadu spuštěnou ozdobnou stužku. Model má pak ve stejném dekoru korsáž a ručně vyšívanou kravatu. Parta je větší varianta dnes tolik moderních květovaných čelenek a dodala nevěstě svěží dívčí vzhled a jedinečnost.

zenich-a-nevesta-vypadali-zamilovane-po-cely-svatebni-densvatebni-kytice-pro-folklorni-svatbu

Na fotkách nechybí ani uchvacující svatební kytice v barvách modré, žluté, červené. Abychom podtrhly celou atmosféru lidové svatby, vyzdobily jsme stůl červeným saténem s bílou krajkou, ovocem, prstýnky a tradičními svatebními koláčky.

u-tradicni-moravske-svatby-nemuze-chybet-sezonni-ovoce-a-hroznysoucasti-vesnickeho-foceni-byla-i-domaci-zviratazenichova-korsaz-je-pripnuta-na-klope-modreho-sakazenich-a-nevesta-folklorni-svatby

Jutě vstup zakázán

Po celé focení jsme se snažily vyhnout jutě. Ačkoliv je dnes na svatbách velmi moderní, máme ji spojenou s vintage stylem, který se ale velmi liší od jasné barevnosti venkovských veselek, lučního kvítí a moravských vinných sklípků.

polibek-novomanzelu-u-drevenych-vratvesnicka-romantika-na-jihu-moravytraktor-byl-stylovy-doplnek-folklorniho-focenina-foceni-byl-k-dispozici-i-traktor-na-misto-svatebniho-auta187A6966

K doladění stylu focení nám velmi pomohli majitelé penzionu za Mlýnem, kteří nejen ochotně plnili všechny naše přání, ale dokonce nám domluvili zapůjčení stylového traktoru v provedení kabrioletu, ze kterého byl nadšený hlavně ženich Marek.

portret-novomanzelu-v-modrem-obleku-a-svatebnich-satechcepeni-je-stara-svatebni-tradice

Folklorní svatba si zaslouží tradiční čepení

Nezapomněly jsme ani na tradiční čepení, kdy nevěsta sundá partu a družičky jí uvážou čepec, který symbolizuje, že žena již není svobodná. O čepení se postarala Dorotka, naše odbornice na folklor, která nám zapůjčila většinu folklorních doplňků pro ženicha i celé kroje.

vysivane-svatebni-saty-se-hodi-i-na-svatbu-na-vinici

Na reálných svatbách dnes probíhá čepení hlavně na Slovensku, kdy nevěsta kolem půlnoci sundá závoj nebo věnec a dostane čepec, čímž se z ní stává žena. Je to také ideální doba, kdy už se nevěsta stejně „odstrojuje“, takže rovnou může obléknout „popůlnočky“ a hurá tancovat až do rána.

taftove-svatebni-saty-s-odhalenymi-zadynevesta-bara-mela-krasne-svatebni-saty-a-vysivany-folklorni-pasek

Druhé svatební šaty

My jsme po čepení nevěstu také převlékly, ale ne do party šatů, nýbrž do dalších krásných svatebních šatů opět od pana Svozílka. Stylově byly druhé svatební šaty modernější než původní krajkové, proto jsme je doplnily páskem s folklorními motivy a honosnou partu vyměnily za drobnou květinovou čelenku.

svatebni-kytice-je-tvorena-kombinaci-rudych-ruzi-a-lucniho-kvitifolklorove-manzetove-knoflickyzenichovi-jsme-pripnuli-korsaz-v-barvach-nevestiny-celenkyfolklorovy-motylek

Doplňky pro ženicha

Modelovi jsme vyměnily kravatu za ručně vyšívaného motýlka a připnuly korsáž, která barevně ladila s nevěstinou čelenkou. Na tomto místě bychom rády poděkovali i dvěma dodavatelům, kteří poslali folklorní doplňky pro ženicha, ale ty bohužel nestihly dorazit včas, takže jsme si musely poradit samy. Každopádně jsme si jisté, že krásné manžetové knoflíčky a tmavorudý motýlek by se na focení skvěle vyjímaly.

fotografie-pod-svatebnim-stromem

Pro další část focení jsme vybrali „scénu“ pod jabloní, kterou jsme ozdobily barevnými stuhami a pentlemi. Tato krásná dekorace má opět základ v českých a moravských tradicích, kdy se nevěstě předával „svatební strom“, který byl ověšený nejen stuhami, ale i perníčky a cukrovinkami.

tripatrovy-svatebni-dort-s-bilym-fondanem-a-ruznymi-prichutemi

Sladké nesmělo chybět

A když už jsme u těch cukrovinek, nemůžeme zapomenout ani na cukrovinku na svatbě nejdůležitější – svatební dort. Svatební dort byl tentokrát třípatrový a každé patro bylo kromě vyšívaných folklorních stuh zdobené i plastickými folklorními motivy. Naši „novomanželé“ si tradičně vyzkoušeli i krájení dortu a vzájemné krmení.

svatebni-stul-se-svatebnim-dortemkrajeni-a-ochutnavka-svatebniho-dortu

Nezůstalo ale jen u ochutnávek „naoko“. Dort byl natolik výborný, že se o něj po focení podělil celý tým a každý tvrdil, že ten jeho kousek je nejlepší. Na chvilku nás to zarazilo, ale pak jsme této záhadě přišly na kloub. Daly jsme totiž cukrářce volnou ruku, co se týká příchutí, takže každé patro chutnalo jinak. Jisté ale je, že výborné byly všechny a po dortu se jen zaprášilo.

rozbijeni-talire-je-tradicni-svatebni-zvyk

Když už jsme byly u toho krájení dortu, neponechaly jsme nic náhodě a vrhly se na další svatební tradici a to rozbíjení talířku. Na místo klasického smetáčku jsme daly nevěstě do ruky lna místo lopatky lopatu a ženichovi na místo smětáčku pořádné koště. I přesto šlo našim dvěma modelům zametání opravdu výborně, je vidět, že jsou sehraní.

nevesta-a-zenich-v-moravskem-krojijednoduche-zlate-snubni-prstynkypolstarek-na-svatebni-prstynky-jsme-vyzdobili-krajkou-a-vysivanou-stuhouzenich-a-nevesta-v-krojidrevene-vyrezavane-srdicko-na-svatebni-stulu-foceni-nas-sledovaly-i-roztomila-kuzlata

Jak to tak na svatbách většinou bývá, nevěsta se v průběhu dne vysvlékne ze svatebních šatů a obléká jiné. Ani u nás nebyla výjimka. Netradičně se ale převlékala nejen nevěsta, ale i ženich. Čím totiž více podtrhnout folklorní atmosféru, než právě kroji? Oba modely jsme tedy oblékly do zapůjčených tradičních krojů a u focení asistovalo nejedno čtyřnohé stvoření. Bez nich by to nebylo ono. Chyběla už jen cimbálka :).

zdobene-svatebni-saty-s-vrstvenou-tylovou-sukni

Poslední šaty, které si modelka oblékla, byly tak zajímavé samy o sobě, že jsme je jen doplnily svatební kyticí a růží do vlasů a modelovi opět vyměnily motýlka.Výšivky na šatech opět připomínají krajkové folklorní motivy, ale celý look je o něco honosnější.

elegantni-ruda-svatba-na-vinici

Změnil se i nevěstin makeup a účes. Na místo zapleteného výčesu jsme zvolily utažený drdol doplněný rudou růží a rtěnku ve stejné ohnivé barvě. Od tradičního folkloru jsme se tedy maličko odchýlily k elegantním italským svatbám na vinici v toskánsku.

posledni-look-byl-nejelegantnejsi-ale-spise-pro-odvazne-nevestysvatebni-foceni-na-zebriku-pod-sirym-nebemDSC06463

Pozdní doručení

Na tomto místě bychom rády poděkovaly ještě jednomu dodavateli, jehož výrobek focení nestihl. Měly jsme totiž zapůjčené nádherné nálepky na vinné lahve, které by byly dokonalé jako dárky pro hosty, nebo výslužky. Nakonec jsme musely maličko improvizovat a dofocovat nálepky až po focení, ale jsme ze stickerů nadšené a příště je určitě využijeme namísto klasických papírových nálepek na vína pro hosty.

svatebni-foceni-na-moravskych-vinicichposledni-svatebni-saty-maji-blyskavy-zivutek-a-sirokou-tylovou-suknifoceni-na-jizni-morave-pri-zapadu-sluncenevesta-v-krasnych-svatebnich-satech-mezi-vinohrady

A když už jsme u toho vína, i my jsme folklorní focení zakončily v nedalekém vinohradu, který udělal krásnou tečku za celým focením. Nedovedeme si představit lepší prostředí, pro focení tradiční moravské svatby. Také na vás dýchá ta atmosféra vinobraní?

zapad-slunce-na-fotografiich-vytvari-zajimave-efekty

Tímto bychom chtěly poděkovat celému týmu dodavatelů, kteří se na tomto úžasném fotoeditorálu s námi podíleli, ať už osobně, nebo zprostředkovaně. Byli jste úžasní!

cely-tym-svatebnich-dodavatelu


Za spolupráci děkujeme:

Organizace a styling: Svatební agentura svatba na úrovni, Fotografie: Veronika a Petr Mlýnkovi, Lokace: Penzion za mlýnem, Svatební šaty a obleky pro ženicha: Svatební studio Dany Svozílkové, Make up a hair styling: Michaela Kotková, Květiny: Port květiny, Dekorace: Svatbadekor, Modelka: Bára Šefčíková, Model: Marek Novotný, Svatební dort: Majka Lebišová, Moravské svatební koláčky: Jitka Kotrlová, Snubní prsteny: Aurellio, Kroje a doplňky pro ženicha: Dorota Mišíková (FOLKart), Parta a modro žlutá korsáž: Ivana Holečková (Holečkovic), Manžetové knoflíčky: Tete art, Nálepka na láhev: Depingo, Červený motýlek s květinami: Sponky.Zuzana, Vyšívaný opasek: Karolína Hrušková (Folkova)