Víte, jak si vybrat svatební kytici nebo květinovou výzdobu? A jaké jsou aktuální trendy ve vázání svatebních kytic? Přečtěte si rozhovor s floristkou La Tulipa – Marcelou Špálovskou, která nášemu magazínu prozradila nejen to, co jí inspirovalo vrátit se k této zálibě a jaký je její nejoblíbenější květ, ale také poradila, co vše zohlednit při výběru svatební kytice…

Čím vás květy tak oslovily, že jste se rozhodla začít vázat svatební kytice?

LaTulipa_galerie_042-300x225Vystudovala jsem Střední zahradnickou školu, a i když jsem se po maturitě dala studijně a následně i profesně jiným směrem, jsou to tři roky zpátky, co jsem květinám už nedokázala odolat. Dostala mě trojkombinace – krása květin, hra barev a nádherná vůně. Bude to znít možná jako paradox, ale protože jsem sama zatím svobodná, o to víc se mi líbí svatby ostatních. Jednoznačně nejvíc jsem prožívala svatby svých dvou sester, kdy na svatbě mladší sestry jsem se i „květinově vyřádila“. Od té doby se už svateb nechci vzdát 🙂 Líbí se mi, že svatba není jen o jedné kytici, ale často i o celé květinové výzdobě, kde si vázání opravdu užívám.

Kromě svatebních kytic, co vše svým zákazníkům nabízíte? 

LaTulipa_galerie_08-300x225I když je pro mě svatební floristika číslem jedna (kromě svatební kytice často obsahuje i korsáž pro ženicha, květiny pro maminky, družičky, babičky, svědky, košíky okvětních lístků na květinovou sprchu, dekoraci auta, stolů, výzdobu restaurace, květinové přízdoby vlasů, šperky z květin, květinovou ozdobu na dort atd.), ráda plním přání i na narozeninové, dárkové a netradiční kytice, výzdobu interiéru či společenských akcí a v poslední době se ke mně stále častěji vrací především mladší muži, kteří opakovaně chtějí uvázat kytici jen tak pro radost svým partnerkám. A z takových přání mám obrovskou radost.

Na co by neměly nevěsty zapomenout a čím se řídit při výběru svatební kytice? Jaké jsou aktuální trendy?

LaTulipa_galerie_061-300x225Většinou se držím rady, že méně znamená více. Hodně ale záleží také na prostředí, kde se svatba odehrává, velkou roli hraje postava a věk nevěsty, barva vlasů a účes, samozřejmě šaty a doplňky a v neposlední řadě vkus nevěsty či snoubenců. Co se týče tvaru, u svatebních kytic převládá kulatý, spíše drobnější, ustupuje se od honosných a hodně zdobených kytic. Do popředí se dostaly i květinové náramky a čelenky. Za sebe ale můžu říct, že kulatou kytičkou menší či střední velikosti se může málo co pokazit. Ale co je úplně nejdůležitější, svatební kytice se musí především líbit nevěstě! Co se týká trendů, snažím se je neustále sledovat nejen v ČR, ale i v zahraničí. Letos se do popředí barev dostala námořnická modrá, korálová a různé tóny fialové. Ovšem, že zrovna tyto barvy zvítězí u českých nevěst, si úplně nemyslím. Postupem času sice stále přibývá nevěst, které touží po něčem novém, neokoukaném i extravagantním, ale pořád ještě vede klasika. Převládají romantické vazby květin v barvách bílé, fialové a růžové a popularitu si drží i červená.

Můžeme vaši práci vidět i na nějakém svatebním veletrhu?

LaTulipa_galerie_0111-300x225Protože květiny vážu především pro radost a práci s květinami beru jako velký koníček, soutěže a veletrhy, kde můžu prezentovat své květiny, mě lákají. Většinou jsou tyto akce ale časově náročnější a kvůli mé stálé práci, která je v jiném oboru, je má účast téměř nemožná. Jak už to ale bývá, všechno jde, když se chce. Já jsem neodolala svatebním veletrhům v Brně a Praze, zúčastnila jsem se krásné svatební výstavy na zámku v Lednici a už 2. rokem jsem se zapojila do soutěže o svatební kytici roku. V obou případech mě překvapilo, že zatímco ze strany odborné poroty jsem velký ohlas nepocítila, v kategorii hodnocené veřejností jsem se umístila v první desítce. Protože květiny vážu především pro „normální“ lidi, udělalo mi to samozřejmě radost. Letos mám před sebou i jednou velkou výzvu – byla jsem vybrána mezi partnery projektu celonárodní soutěže – Žena regionu 2013 a v březnu budu vázat květiny pro vítězky jednotlivých krajů a samozřejmě pak i pro celkovou vítězku soutěže.

Máte i nějakou vtipnou historku s vázáním kytic?

LaTulipa_galerie_032-300x225Nemusím hledat dlouho v paměti, protože jedna vtipná událost se mi přihodila docela nedávno. Poprvé u mě květiny poptával nastávající ženich (což by tak sice podle tradice mělo být, ale dnes květiny řeší většinou nevěsty) a bylo to jen proto, že přípravu svatby včetně květinové výzdoby na něj tak trošku „hodila“ nastávající manželka, která měla pár dnů do porodu. Celá příprava byla docela adrenalin, protože jsem byla stále upozorňována, že je docela dost možné, že místo svatebního dne se bude na porodním sále. Nakonec vše dobře dopadlo, nevěsta si dokonce i v rámci možností svatbu užila a já si pochvalovala spolupráci s mužem, která byla jasná, rychlá, výstižná a nakonec završená i pochvalou.

A nakonec – jaký je váš nejoblíbenější květ a proč?

Červeno-bílá kyticeJak už napovídá název LaTulipa, jasnou jedničkou je pro mě tulipán a to už od střední školy. Když jsem si vybírala téma pro maturitní práci, jasně vyhrály tulipány. Přitom jsem si splnila sen a navštívila „tulipánové“ Holandsko, kde se zrovna konala slavná světová zahradnická výstava Floriade (koná se každých 10 let). Čím častěji ale vážu květiny, tím víc květin mám oblíbených. Tulipány teď u mě mají obrovskou konkurenci, v poslední době vyhrávají pivoňky, eustomy a  ranunculus (pryskyřník).

Marcela Špálovská
Tel: +420 728 964 666
Email: info@latulipa.cz
www.latulipa.cz