O víkendu proběhlo finále již třetího ročníku soutěže Svatební dort roku, kterého se každoročně účastní špičky českého dortaření, aby předvedly své umění a okouzlily nejen porotce, ale i širokou veřejnost svými sladkými uměleckými díly. V průběhu dne se představují jednotlivé kategorie soutěže jako například Svatební design dortu na umělých maketách, klání pro juniory, kterým je méně než 21 let, nebo modelace cukrových květin.

Zlatým hřebem celého dne je ale soutěž o Svatební dort roku. Exponát, který aspiruje na vítěze této kategorie musí být nejen krásný, ale také chutný. V neposlední řadě se hodnotí také „příběh dortu“, neboli inspirace a motivace, která vedla cukrářku, nebo cukráře k jeho vytvoření.

Letos si cenu Svatební dort roku 2015 odnesla Markéta Sukupová, která tvoří pod značkou Úžasné dorty. Nemohli jsme si nechat ujít příležitost ji vyzpovídat a dozvědět se něco více nejen o příběhu jejího dortu, ale hlavně o tom jejím.


Markéta Sukupová Úžasné dorty - rozhovor Vše o svatbě

1)Gratulujeme k výhře v soutěži Svatební dort roku 2015. Co Vám proběhlo hlavou, když jste uslyšela své jméno při vyhlašování vítězů?

Moc děkuji :). Abych pravdu řekla, vůbec jsem nemohla uvěřit, že řekli právě moje jméno. Na vítězství jsem si vůbec nedovolila pomýšlet.

Jahodovo-vanilkový svatební dort.

2) Co vás inspirovalo k vytvoření dortu s názvem Třpytivá kráska?

Mám ráda jemnou eleganci… Tu jsem chtěla přenést i na dort a přidat tomu ještě takový nádech luxusu… Původně jsem vytvořila dvoupatrovou verzi sama pro sebe, jen tak pro radost na focení profilové fotky a později jsem udělala tady ten čtyřpatrový – Třpytivou krásku

3) Jak na vás působila celá soutěž, byla jste ve finále nervózní?

Musím přiznat, že nervózní jsem byla hodně, ale i tak jsem si celou soutěž velmi užila. Byla tam úžasná atmosféra, bohatý doprovodný program a taky jsem poznala spoustu skvělých a zajímavých lidí. Také ostatní dorty byly krásné, bylo tam spousta šikovných dortařinek :).

4) Jak jste se dostala k výrobě sladkostí?

Můj první dort jsem upekla dcerce Terezce k prvním narozeninám… Tenkrát to bylo proto, že jsem měla konkrétní představu, jak by měl dort vypadat, a neznala jsem nikoho, kdo by mi ho vytvořil. Rozhodla jsem se do toho pustit sama. K druhým narozeninám to byl další dort a pak za mnou pomalu začaly chodit kamarádky a chtěly dorty pro své děti, pak kamarádky kamarádek a ani nevím jak, byla jsem v kolotoči pečení, zdobení a modelování.

 5) Takže to byl zpočátku spíše Váš koníček?

Přesně tak, ze začátku ano. Pak ale v mém životě nastalo takové trošku horší období a já potřebovala trošku zaměstnat ruce, aby hlava tolik nepřemýšlela… Dorty se na nějakou dobu staly takovou terapií a tehdy se to rozjelo. Uvědomila jsem si, že ke svému životu potřebuji kreativní práci, kde můžu popustit uzdu své fantazii a v dortech jsem se našla… Došlo mi, že v kanceláři, ve které jsem od ukončení střední školy pracovala, jsem vlastně nešťastná, že vytvářím jen hromady papírů a to mě vůbec nenaplňovalo a tak nějak vnitřně jsem cítila, že tam ztrácím čas a něco mi uniká. Postupem času už bylo zakázek tolik, že jsem pracovala každý den do noci, ráno šla do práce, mezitím rodina, domácnost a v tomto tempu to už nešlo zvládat… Uvědomila jsem si, že takto to dál nejde a musela jsem se rozhodnout, jestli zůstanu v práci, kde mám víceméně jistotu každoměsíčního příjmu, ale která mě nebaví nebo se budu naplno věnovat dortování.

Malý dort na nakrojení v kombinaci s cupcakey.

6) To muselo být těžké rozhodování. Jak to dopadlo?

Tenkrát moje srdce zvítězilo nad hlavou a rozhodla jsem se dát v práci výpověď a začít se věnovat mé vášni – dortům:). Svoji práci miluju, hrozně mě baví, že prostřednictvím mých dortů můžu dělat radost jiným lidem. Když zákazníkovi odevzdávám dort a vidím ty rozzářené oči a že dort udělal radost a potěšil, to je pro mě ta největší odměna a povzbuzení do další práce :).

7) Co je značkou Úžasných dortů? Máte ucelený styl?

Naprosto prvořadá je u mě kvalita a precizní zpracování každého dortu nebo jiného cukrlátka, které vytvořím. Jsem od přírody puntičkářka a detailistka, proto se každému dortu snažím maximálně věnovat, aby když opustí moji dílnu byl prostě úžasný :). Co se stylu týká, myslím, že jistý rukopis tu je a kdo zná moji práci, tak ho v mých dortech pozná. Ale každý dort je jiný, k různým tématům, které si zákazníci zadají se hodí různé styly, je to hodně individuální.

8) Sledujete zahraniční trendy ve svatebních dortech? Řídíte se jimi?

Ano sleduji, ale je to spíše pro inspiraci, než že bych se jimi řídila… Zvláště svatební dorty vytvářím každé nevěstě na míru. Vždy se snažím, aby ten její dort byl třešinkou na svatební tabuli nebo sladkém baru, aby ladil barvou, stylem i všemi detaily k celé svatbě.

9) Máte velmi nadšenou základnu fanoušků a obdivovatelů, kteří vaši tvorbu sledují. Co si myslíte, že je na Vaší práci baví nejvíce?

Především musím říct, že si velmi vážím, že tolik lidiček sleduje mou práci a upřímně mi fandí. Mám velkou radost z každého „lajku“ nebo komentáře, je to pro mě ohromná motivace a žene mě to dál a dál. A co se jim líbí nejvíc? Popravdě nevím, to byste se museli zeptat jich… Možná to, že se snažím svou práci dělat poctivě a s láskou :).

Každý svatební dort je jiný, ale všechny jsou krásné.

Markéta Sukupová – Úžasné dorty