Svatební dort je vedle nevěsty nejobdivovanějším objektem na hostině. Každá tedy chce, aby právě ten její dort byl nejkrásnější, nejchutnější a nejstylovější. Ale kde začít? Na internetu jste sice našla tisíce fotek krásných dortů, ale pořád se nemůžete rozhodnout jestli hranatý čokoládový, nebo kulatý marcipánový? Tak se na to podíváme. Upozorňujeme předem, že výběr svatebního dortu bude vyžadovat hodně pozornosti a hodně ochutnávek – zapomeňte na štíhlou linii, tady se jedná o dokonalý svatební dort!

Dort s krémem plným volánků v mentolové barvě.

Krok 1: Styl a barevné prvky

Položte si několik otázek: Chci spíše tradiční, nebo moderní dort? Tíhnu k jednoduchosti, nebo musí být zákusek propracovaný a rafinovaný? Kolik hostů má dort nakrmit? Kde se bude konat obřad? Jaké jsou mé svatební barvy? V momentě, kdy se zamyslíte nad těmito otázkami by se měla začít pomalu vynořovat představa vašeho svatebního dortu. Někdy také pomáhá napsat si pod sebe několik přídavných jmen, které mají dort charakterizovat. Každopádně se nebojte ani neobvyklých kombinací a odvážných barev. Dort nemusí být bílý, může mít stejnou barvu jako šaty důžiček, nebo být jednoduchý a zdobený vašimi nejoblíbenějšími květinami.

Pařížská svatba si zaslouží svatební dort s francouzským šarmem.

Krok 2: Brouzdejte a surfujte

Ponořte se do světa webových stránek a hledejte dorty, které se vám z nějakého důvodu líbí. Zaujala vás barva, velikost, nebo zdobení? Dorty mohou být jinak barevné, nebo třeba kulaté místo hranatých, ale něco na nich se podobá vašemu vysněnému dortu. Ukládejte si nejoblíbenější úlovky, abyste s nimi později mohla nakráčet do cukrářství a přesně popsat své představy. Buďte však otevřená alternativám. Cukráři svému řemeslu rozumí a pokud vám navrhnou jiné možnosti než o jakých jste uvažovala, alespoň to zvažte ať neskončíte s rozteklou pěnou v letním horku, nebo kombinací náplní, které nechutnají tak skvěle jak jste si představovala.

Setkejte se s několika cukráři a počkejte, s kým si padnete do oka.

Krok 3: Najděte toho pravého….cukráře

Když víte co chcete a máte i nějaké hmatatelné obrázky toho, co se vám líbí, začněte hledat vašeho cukráře. Před tím, než si domluvíte schůzku prozkoumejte jeho webové stránky a portfolio jeho prací. Většina cukrářů má svůj jedinečný styl, který se velice těžko mění, takže si nedomlouvejte schůzku s nikým, jehož práce vás nějakým způsobem neosloví. I kdyby byl v celém kraji nejlevnější, pokud se vám nelíbí jeho dosavadní práce, nečekejte zázraky ani u svého svatebního dortu.
Nezapomeňte na ochutnávku svatebních dortů.

Krok 4: Nezávazná schůzka

V den schůzky se moc nenajezte, měla by vás čekat i ochutnávka. Kromě vzhledu dortu se totiž bude řešit i jeho náplň a příchuť. Každý cukrář by se vás měl zeptat jak bude vypadat obřad i hostina, kde se to celé bude konat, a na spoustu dalších podrobností, aby pochopil celkový styl svatby a vaše představy. Teď je ten správný moment abyste vytáhla svoje nejoblíbenější dorty, pozvánku, nebo třeba i kousek krajky ze šatů. Z toho všeho se totiž může stát cukrářova inspirace pro váš dort. Počet nezávazných schůzek, ochutnávek a navštívených cukrářů je zcela na vás, ale rozhodujte se teprve tehdy, až si budete někým zcela jistá.

Detaily, detaily, detaily jsou důležité i u svatebního dortu.

Krok 5: Doprava a cena vašeho dokonalého svatebního dortu

Většina cukrářství po vás bude chtít zaplatit zálohu na dort hned při objednání, tak buďte připravena. Podle velikosti vaší svatby a náročnosti přípravy se cena svatebního dortu může pohybovat mezi 2 000 – 10 000 Kč. Běžná cena třípatrového dortu je 3 500 Kč. Pokud se vám to zdá příliš drahé, podívejte se na náš článek Jak ušetřit na svatebním dortu. Dále se nezapomeňte se domluvit na vyzvednutí v den svatby. Některé cukrárny nabízejí dovoz na místo obřadu, sestavení a naaranžování dortu na stůl, což se může hodit u několikapatrových dortů, které by si většina z nás asi na zodpovědnost nevzala. Menší dorty je možné vyzvednout v cukrárně.

Svatební dort, který vás nezruinujeČtěte také: Svatební dort, který vás nezruinuje

Krabičky na výslužky si zajistěte dopředu.

Krok 6: Poslední kontrola

Zkontrolujte, zda jsou součástí balení také krabice na dorty, které se dávají jako výslužka pro svatebčany a také jedna větší krabice na vrchní patro dortu, které se uchovává v mrazáku do oslavy prvního výročí. Ověřte si také, zda je součástí dortu figurka ženicha a nevěsty a případně ji vyberte. Pořádně si uschovejte objednávku, abyste ji ve svatební den mohla dát někomu na starost. A to je vše, dort je vyřešený! Doporučujeme však pro jistotu asi týden před svatbou do cukrárny zavolat a ověřit si, že s vaším dortem počítají.