Nezasnoubené to asi nikdy nepochopí, pokud to nezažijí, ale být požádána o ruku je asi největší šok, jaký můžete v životě zažít. Až vám přestane zvonit v uších a třást se hlas, zjistíte, že máte před sebou obrovský úkol. Ne, není to příprava svatby. Je to pochopení nové reality, ve které jste vy a váš partner spolu do konce života. Zní to strašidelně? Taky je! Můžu psát celé romány o psychologii zasnoubení, ale to si necháme třeba pro jiný článek. Podstatné je, že se váš nastávající vyjádřil, že by s vámi rád strávil zbytek života, a vám nezbývá nic jiného, než to pořádně oslavit!
majka-se-vdava-blogerka-ze-same-dobre-veci-popisuje-sve-svatebni-pripravy

Nadechněte se, vypusťte svatby celebrit a milionářů a najděte svůj styl

Blogerky a ženy, které brouzdají na sociálních sítích na denní bázi, to mají se svatbou docela těžké. Pokud vaše představy spočívaly ve svatebním víkendu o 300 lidech s otevřeným barem, zkušební večeří, ubytováním pro všechny na romantickém místě u moře a rozpočtem zhruba 500 000 dolarů, pravděpodobně jsme četly ty samé články. Vera Wang, Carolina Herrera, Oscar de la Renta, k tomu modrý Tifanny a titulka v časopisu Martha‘s Weddings. Nevěsta je ženou dne. Každý s ní chce mluvit, každá ji závidí, no prostě „lady of the hour“. Věřte, že je to všechno krásné, až dokud se nedozvíte, že ta lady dne máte být vy. Nervozita stoupá. Tomuto ideálu nemůžete nikdy dostát. Pak si uvědomíte, že ani nechcete. Nechcete dortoidní šaty, nechcete si pravidelně kvůli tomu bělit zuby, nastřikovat opálení, ani hubnout až na kost. Bude to asi tím, že nejste zámožná slečna z Los Angeles à la Lauren Conrad, ale právě dostudovaná mladá žena, která by pravděpodobně měla zvážit, koho sleduje na Instagramu (guilty as charged). A co tedy chcete, až to doopravdy přijde?

Svatební zábava s těmi, které máte rádi

Příprava svatby je především o organizaci příjemné oslavy vaší společné lásky. Pro blízké, rodinu a přátele. Bavit se s těmi, které máte nejradši. Jíst dobré jídlo a tančit až do rána na živou muziku. Opravdu vnímat, co pro vás ten večer znamená. V tom okamžiku se začínají měnit priority. Už to není róba od Oscara, ale kvalitní a perfektně padnoucí šaty od lokálního návrháře nebo šikovné švadlenky. Výborné jídlo, ale tak, aby si každý vybral. V průběhu plánování poznáte sama sebe a své opravdové představy. Ale co dál?
co-se-nevestam-honi-hlavou-u-zadosti-o-ruku

Krok č. 1: Téma neboli koncept

Není nic horšího než příprava svatby bez konceptu. Skončit s autobusem zdobeným krepovým papírem a balónky, to by dneska jeden radši spáchal rituální sebevraždu. Nejdůležitější je společně s partnerem vědět, co se vám líbí. Podle toho se odvíjí výběr místa, jídla, dekorací, šatů, obleků, květin, družiček atd., atd. Méně náročným postačí alespoň barva. Můžete mít svatbu na jižní Moravě, tančit v romantických šatech, servírovat dobré víno a bavit se uprostřed vinohradů. Vaše svatba může mít prvorepublikový nádech, vaše šaty dlouhé rukávy a krémovou barvu a odehrávat se v historické vile. Možností je nekonečné množství a nejšikovnější nástroj, jak je všechny objevit, je Pinterest. Doporučuji si na Pinterestu založit nástěnku, kde můžete shromažďovat všechny nápady, styly, barvy a tipy, které vám pomohou docela jasně definovat, jak to asi celé bude vypadat. Pomůže to i vaší svatební koordinátorce, pokud budete potřebovat pomoct nebo poradit.

Pohled ženicha: Koncept je určitě důležitý. Ale protože jsem až minulý týden zjistil, co je to Pinterest, docela hezky se bez něj dokážu obejít. Zatím mi úplně stačí, když nebudu muset nosit leskle bílý oblek a svatba nebude v místním kulturáku.

Krok č. 2: Seznam hostů

Sepište si seznam všech lidí, které byste na svatbě chtěli mít (schválně nepíšu „měli mít“). Zvažujte. Přijde vám normální vidět ve váš nejdůležitější den někoho, koho vůbec neznáte? Komu na vás nezáleží? Bratrance a sestřenice, kteří vás naposledy viděli, když vám bylo 10? Plus jedničky alias Mrs. and Mr. Nobody? Nepodlehněte fenoménu, který jsem si pro tento účel dovolila pojmenovat reciproční zvaní. „Lásko, muž bratra sestry mého koně mě pozval na narozeniny svého dítěte! Ten tam prostě musí být!“ Nikomu žádné pozvání nedlužíte. Až bude mít dítě váš kůň, tak se nad tím můžete zamyslet. „Gratuluji vám k sňatku, tak moc vám to přeji!“ Jééé, děkuji plus jedničko a zároveň jsem ráda, že vás poznávám, snad si moji svatbu užijete tak skvěle jako já. Podstatné je, aby v tom měli jasno i rodičové, že vaše svatba není koncert, na který může rozdávat volňásky.

Pohled ženicha: Speciálně moji kamarádi jsou rádi, že jejich plus jedničky zůstanou doma a oni nebudou rušeni:)
zasnuby-jsou-sok-na-ktery-nejste-pripravena

Krok č. 3: Hledání ideálního místa

Skvělé místo na svatbu je kapitola sama o sobě. Podle konceptu a počtu lidí máte dobrou šanci, že se okruh zúží a vy nebudete muset objíždět 100 hotelů a penzionů. Začít hledat místo doporučuji co nejdříve, lidé jsou blázni a termíny jsou i rok dopředu beznadějně plné. Jak to asi snoubenci věděli dopředu, to je mi doteď záhadou. U místa je podstatné nedělat žádné kompromisy. Pokud to teda jde. Zásadně nedělit svatebčany do dvou místností a zavádět tak indický kastovní systém. Dbát na to, aby byl prostor k tanci a zábavě. Salonky, zimní zahrady, otevřené terasy, to vše je skvělým bonusem, jak hosty přirozeně zabavit a nechat volně proudit a sdružovat se. Nebudu lhát, místo ještě nemám. Požadavky jsou vysoké, výběr malý. Ještě půjde do tuhého. Nenechte si ale vzít radost z výletů, které můžete díky hledání místa podnikat.

Pohled ženicha: Za těch pár týdnů jsem pochopil, že něco jako ideální místo neexistuje, ač ho bude vaše nevěsta hledat každý den. Pokud se vám místo aspoň trošku líbí, udělejte si předběžnou rezervaci. Vaše milá vám po půlroce marného hledání poděkuje.

Krok č. 4: Najměte si svatební agenturu – příprava svatby bude hned jednodušší

Tento krok si schválně nechávám nakonec. Každý potřebuje poradit od profesionála v jiný čas. Můžete si najmout svatební koordinátorku hned nebo až později. Pokud tápete, zorganizuje za vás všechno od A do Z. Blogerky jsou asi speciální případ. Do všeho chci vrtat, vše vidět, o všem rozhodovat. Nejdůležitější je pro mě koordinace svatebního dne. Organizovat lidi, říkat, co mají dělat, zachraňovat situace, odklidit opilé, to vše nesmí za žádných okolností dělat nevěsta. Ani balit výslužky, ani nahánět děcka po areálu. Pomoc s koordinací svatebního dne je to nejcennější, co můžete od agentury dostat. Já jsem si vybrala svatební agenturu Svatba na úrovni a postupem času se s vámi určitě podělím o další zážitky a z naší spolupráce.

Pohled ženicha: V našem páru nejsem k organizaci svatby připuštěn, ale jedno vím určitě. Svatební den má být největší oslava mého života, a podle toho si ji chci i užít.

Až absolvujete tyto 4 kroky, máte na půl roku vystaráno. Víte kde, víte kdo a víte kdy. Nic víc v této chvíli nepotřebujete.