Světe div se, středně dlouhé vlasy (což v praxi znamená cokoliv od delšího mikáda po délku vlasů ke klíčním kostem) jsou k česání svatebních, společenských a jiných večerních účesů nejvhodnější. Dokonce se s nimi pracuje ještě daleko lépe, než s dlouhými vlasy, protože kadeřnice nemusí do drdolu připínat takovou délku vlasů, účes pak lépe drží a všeobecně má kadeřnice větší prostor pro experimenty a originální kreace.

Stejně jako focení fotoeditoriálu o krátkých účesech, ani focení středně dlouhých vlasů se neobešlo bez spolupráce mnoha odborníků. I tentokrát se na výsledných fotografiích podílela kadeřnice Adéla Navrátilová, vizážistka Ester Tesaříková a fotograf Miroslav Talášek. Krásné svatební doplňky potom zapůjčil Zuzana‘ Shop, Zemánek Bijou a Joliesse Bijoux. Mezi doplňky nechyběly barevné vějíře, krajkové slunečníky, ani ručně vyráběné čelenky do vlasů.

Posledním a vlastně nejdůležitějším článkem našeho focení byla modelka Gabriela. Tu jsme si vzali do parády a můžeme vám proto představit výsledky společného snažení, a podělit se s vámi o tipy a triky, které vám pomohou tyto stylingy zvládnout i bez profesionálů.

Tutoriál: Jak na středně dlouhé svatební účesy

Adéla: Gabriela má čokoládově hnědé, mírně sestříhané vlasy pod ramena, které se od přírody maličko vlní. Stejně jako ostatní modelky, dostala za úkol přijít na focení s umytou hlavou bez fixačních přípravků, aby vynikla přirozená krása jejích vlasů.

Ester: Gabriela má krásně souměrný obličej, ve kterém žádný rys nepřevládá, ale sem tam se jí objeví pupínky, které je třeba na focení zamaskovat. Jako hlavní rys jejího obličeje jsem zvolila oči. Jejich čokoládová barva bude totiž krásně ladit s účesy.

Černá labuť neboli vysoko vyčesaný vlnitý drdol

Adéla: Pokud máte jednoduché šaty, či nejste vyznavačkou doplňků co se náušnic a náhrdelníků týče, i pro vás mám typ jak být výrazná a originální. Jediné co potřebujete je silikonová gumička, tupírovací hřeben, pinety a šikovnou kamarádku.

Ester: Modelka má krásné hnědé oči se zlatavými odlesky a právě ty, jsem se rozhodla zvýraznit použitím zlatých a bronzových odstínů. Takto extravagantní účes už není vhodné doplňovat příliš výrazným líčením. Proto jsem se vyvarovala výrazných barev a zvolila spíše přirozené odstíny.

Postup účesu:

 1. U tohoto účesu jsem využila modelčiných přírodních nepravidelných vln. Vzadu jsem vyčesala malý pomocný culík asi v polovině týla, aby byla linie od krku nahoru hladká, a konec culíku jsem připevnila pinetami k hlavě tak, aby byl následně schován vrchními vlasy.
 2. Poté jsem se pustila do tupírování vrchní části. Je důležité tupírovat pravidelné pláty, aby nevznikaly nerovnosti při konečné úpravě účesu.
 3. Pak už si jen dáte záležet s natažením vlasů dozadu a stočením konců (v místě gumičky) jakoby banán, to známe všechny. Zasuneme konec vlasů dovnitř účesu a pinetami (v barvě vlasů) šikovně přichytíme tak, aby nám žádné pinety nekoukaly. A máme hotovo.

Postup líčení:

 1. Nejprve jsem modelce na celou tvář nanesla fixační gel pod makeup, aby výsledné líčení hezky drželo. Dále přišla na řadu podkladová báze neboli makeup. Pro fotomakeup je nutné celý obličej vystínovat tzv. kamufláží – na místa, která chceme při líčení zvýraznit použijeme světlejší odstín a ta, která chceme naopak potlačit nebo schovat ztlumíme tmavým tělovým odstínem.
 2. Poté jsem modelce po celém horním víčku nanesla fixátor pod oční stíny a samotné stíny v barvách zlaté, bronzové a růžové. Kromě stínů jsem do vnitřních koutků oka použila také zlatý pigment (sypké třpytivé stíny, multifunkční líčidlo). Nanesla jsem tekuté linky na horní víčko a do půlky spodního víčka jsem místo linky jemně rozmazala tmavě hnědý stín. Linky jsem na stranách protáhla do špičky, abych tím opticky zvětšila oči.
 3. Poté jsem zvýraznila obočí hnědou tužkou na obočí a přistoupila jsem k lepení umělých řas. Postup je snadný: Nanesete jemnou vrstvu lepidla na spoj řas, přiložíte nad řasy modelky a chvíli přidržíte. Než lepidlo zaschne, modelka musí mít pár sekund zavřené oči.
 4. Nakonec jsem nanesla tvářenku a rtěnku s leskem v růžovém tónu.

Vyčesaný svatební účes z dlouhých rovných vlasů

Adéla: Sluší Vám vyčesané vlasy, ale nechcete klasický drdol? Tento účes je velice variabilní co se doplňků týče. Podle příležitosti a vašeho vkusu je možné do něj zakomponovat čelenky, květiny, ozdobné pinety nebo zajímavou stuhu, jako má ve vlasech modelka na naší fotografii. K tomuto účesu opět potřebujete kamarádku pár pinet a silné silikonové gumičky.

Ester: Výhodou takto hladkého účesu je, že vaše líčení může být odvážnější a výraznější a přesto budete pořád působit vyváženě. Proto jsem i já přidala na intenzitě tvářenky a zvolila jsem výraznější odstín rtěnky. Tentokrát jsem použila růžovo – červenou. U zbytku líčení jsem vyšla z předchozího stylingu.

Postup účesu:

 1. Vlasy si rozdělíte na dvě části. Prsty pojedete od uší směrem nahoru a trochu dozadu, tím získáte male horní patro, které si necháte zatim volné. Ze zbytku v předklonu vyčešeme velký pevný ohon.
 2. Pod ohon umístíme kulatou výpodlož(dnes už seženete skoro v každé drogerii) a pinetami připevníme. Poté ohon přehodíme dozadu přes výpodlož a konce vlasů pinetami zasouváme pod drdol.
 3. Pak už jen vrchní plát vlasů načešeme tak, aby působil předek hladce, dáme doplněk a zbylé konce opět přichytíme dospod drdolu tak, aby nám nikde nic nečouhalo.

Netradiční svatební účes pro nevěsty – rozcuch

Adéla: Pro ty, které netouží po tradiční úpravě vlasů, ale pořád chtějí vypadat žensky je tu jednoduchý účes, který z vás udělá divu. Tento účes bude fungovat jak pro zvlněné vlasy tak pro rovné. Jediné co potřebujete je tupírovací hřeben a malý skřipec v barvě vlasů.

Ester: U tohoto účesu jsem se rozhodla malinko zaexperimentovat a doplnit výrazný doplněk červenou rtěnkou. Zbytek líčení zůstal opět stejný jako u přechozích svatebních looků.

Postup účesu:

 1. Vršek vlasů na temeni trochu podtupírujeme a vzadu zafixujeme skřipečkem. Nejlépe uchytíme vlasy do skřipce odspodu tak, aby byly zoubky skřipečku sotva znatelné.
 2. Poté začneme vlasy ledabyle tupírovat odspodu nahoru a fixovat lakem. Tupírujeme celou délku nejen u hlavy. I k tomuto účesu bych zvolila doplněk v podobě čelenky nebo ozdobných spon, záleží na vkusu nevěsty. My jsme vybrali netradiční tyrkysovou čelenku z blýskavých střípků.

Čelenku můžete použít i jako ozdobu namísto korunky.

Zapletený rybí cop z vlnitých vlasů na svatbu

Adéla: Tento ležérní účes zvládnete určitě i sama. Pokud nedisponujete vlnitými vlasy jako naše modelka je tu jednoduché řešení a to trojkulma (dnes není problem zakoupit v jakékoli elektře). Je to lehká a rychlá metoda a velikosti vlnek si můžete také vybrat sama, záleží na průměru kulmy.

Ester: I toto líčení má stejný základ jako styly před ním. Vzhledem k romantičtějšímu pocitu, který účes vyvolává, jsem pouze celé líčení zjemnila tělovými tóny.

Postup účesu:

 1. Po natočení zapleteme rybí cop na stranu, trochu vlasy rozcucháme, aby účes působil trochu upraveně neupraveně a ležérní rybí cop je hotov. Účes je jednoduchý a proto volba šperku a doplňku může být extravagantnější. My jsme vyzkoušeli jak jemné doplňky z perel, tak výraznou čelenku, kterou jsme originálně nasadili na čelo místo do vlasů.
 2. Tento účes změníte pouhým stočením již zapleteného copu. Pokud máte hodně vlasů jako naše modelka, budete potřebovat pouze velkou silnou, klidně i látkovou gumičku, aby účes působil plnějším dojmem. Pokud máte jemnější vlasy, opět může pomoci malá výpodlož.
 3. Vrchní vlasy z culíku trochu povytáhneme, aby nám zůstal objem. Pak už jen upravujeme vlasy nahoru a dolů přes gumičku, abychom ji zakryli. Pinety pícháme za gumičku tak, aby byl účes pevný. Pak už jen dozdobit, například růžovou látkovou květinou, a skvělý účes na každou příležitost (od svatby k vodě) je hotov.

Postup líčení:

 1. K oběma variantám tohoto účesu zůstává stejné líčení. Zvolila jsem rtěnku tělově – růžové barvy pro jemnější vzhled. Dále jsem modelce zjemnila oči díky tělovému ,,nude“, pigmentu, který jsem nanesla do vnitřního koutku oka.

Asymetrický svatební drdol a červené sametové rukavice.

Za spolupráci děkujeme:
Fotograf: Miroslav Talášek
Vizáž: Ester Tesaříková
Hairstyling: Adéla Navrátilová
Svatební doplňky: Zuzana Shop