Určitě se shodneme, že květinová výzdoba dodá šmrnc i té nejobyčejnější místnosti. Pokud je navíc sladěná se svatební kyticí a do puntíku promyšlená, pak přispěje k tomu, že tento den bude na dlouhou dobu nezapomenutelný. Dnes bychom vám rádi představili mladou a šikovnou svatební floristku Romanu Poláčkovou, která nám prozradí, co má na starosti floristka, jaké budou letos trendy barvy a nebo například to, jak se po svatbě starat o svatební kytici, aby vám vydržela dlouho krásná. Udělejte si pohodlí a hurá do čtení!

svatební floristka Romana

Svatební floristka Romana Poláčková.

Představ se nám v jednom odstavečku.

Jmenuji se Romana Poláčková, je mi 28 let a pocházím z Brna. Moje práce je zároveň mým koníčkem a abych byla upřímná, někdy i mou terapií. Mám ráda všechny druhy květin různých barev, jsem zkrátka milovnice květin a přírody jako takové. Ta mi dává inspiraci, sílu a energii.

Jak dlouho se věnuješ svatební floristice a kolik svateb už máš za sebou?

Svatební floristice jsem se začala věnovat hned po ukončení školy, i když i při studiu jsem pořád něco vyráběla, vázala nebo dekorovala. Přesný počet svateb nemám nikde spočítaný, ale odhaduji, že jich bylo kolem 130.

Co vlastně svatební floristika obnáší? Co všechno si pod tím můžeme představit?

I když se to nezdá, tak obnáší spoustu práce. Od sezení s nevěstou, výběru, hledání a objednání těch nejvhodnějších květin (druh, barva, množství), až po chystání, vázání a dekorování v jednom stylu. Výsledkem je pak spokojená nevěsta, která i díky této práci na svůj velký den nezapomene.

svatební výzdoba

Archiv Romany Poláčkové.

svatební kytice na stole

Archiv Romany Poláčkové.

Pokud by si Tě chtěl někdo najmout pro svoji svatbu, jak to probíhá?

Naše první schůzka začíná nad šálkem kávy v kavárně, kde probereme vše potřebné. Nejprve se zaměříme na svatební kytici, protože ta je nejdůležitější a utváří zbytek výzdoby a styl. Po celou dobu jsem s nevěstou v kontaktu a dolaďujeme i ty nejmenší detaily tak, aby bylo vše dle jejích představ.

Musí si snoubenci zajistit odvoz květin nebo je dopravíš a naaranžuješ přímo na místě?

Celou květinovou výzdobu a dekorace můžu dopravit na místo svatby. Tam vše předám, nebo i nachystám a naaranžuji. Jsem detailista a dekorování mě baví, čili tohle je to nejlepší řešení. Vše ale záleží na domluvě. 🙂

20 otázek, na které se zeptat svatební floristkyČtěte také: 20 otázek, na které se zeptat svatební floristky

Jaké další dekorace můžeš snoubencům nabídnout?

Nabízím květinovou výzdobu od A až do Z a k tomu už i celkovou dekorační výzdobu svatby. Vše pro svatební obřad (stůl, židle, slavobrány), vázy, svícny, krajky, lucerny, světýlka, ubrousky a plno dalších. Mám v nabídce dekorace pro každý styl svatby. Nově pro tento rok můžu nabídnout také k zapůjčení židle na svatební hostinu (80 ks).

výzdoba svatby

Archiv Romany Poláčkové.

slavobrána osmihran

Archiv Romany Poláčkové.

Vybavíš si, která svatební výzdoba Tě bavila úplně nejvíc a která byla naopak nejnáročnější?

Nejvíce mě bavila, a závoveň byla nejnáročnější, svatba Ramyho a Deny v restauraci SIGNATURE v Popůvkách. Ženich byl ze Sýrie, takže jsem mohla procvičit svoji angličtinu a poznat nové zvyky. Nevěsta Deny mi řekla, jaký styl svatby by si přála a vše ostatní nechala na mně – výzdoba kostela, aut, limuzíny, restaurace… V mém oboru je důvěra moc důležitá. Myslím, že výsledek byl famózní a originální. Oba novomanželé byli moc spokojení a tak i já.

Je nějaká barevná kombinace, kterou vážeš nejčastěji? Jaké květiny chtějí nevěsty?

Řekla bych, že jemné barvy. Pudrová, krémová, klasická bílá, která je doplněná tmavšími barvami. Často jsou kytice mixem různých druhů květin, ale v převážné většině stále vedou růže. V letní sezóně jsou zase hitem romantické pivoňky. Každá nevěsta je ale jiná, a tak jsem vázala například i kytice v modré a vínové barvě.

pudrová svatební kytice

Archiv Romany Poláčkové.

růžová svatební kytice

Archiv Romany Poláčkové.

Jaký bys řekla, že bude pro tento rok trend v oblasti svatební kytice a výzdoby vůbec?

Pro rok 2020 je svatební barva modrá. Dokonce letos budu jednu svatbu v této barvě chystat. Ještě, než mi začne sezóna, budu také připravovat inspirativní svatební editoriál, kde modrou použiji. Inspirace totiž není nikdy dost! 🙂 Dále jsou v kurzu stále přírodní materiály a luční kvítí.

Fotoeditoriál Vášnivá zimní svatba očima floristky RomanyČtěte také: Fotoeditoriál Vášnivá zimní svatba očima floristky Romany

Poslední otázka: Jak se mají nevěsty starat o svatební kytici, aby jim vydržela co nejdéle krásná?

Každý druh květin potřebuje svou péči – například růže potřebují dlouhý šikmý řez, chryzantémy se odštipují nožem a taková třezalka se zastřihuje zahradnickými nůžkami do vertikálního řezu, protože mají dřevnatý stonek.

Pokud se ale budeme zaměřovat na svatební kytici, která je namíchaná z více druhů květin, pak bysme měli pečlivě zastřihnout každý stonek cca o 2 cm. Voda by měla být spíše studená a množství jen do úvazku. Každý druhý den proces opakujeme. I ve svatební den by se měla kytice seříznout, než se dá do vody. Během obřadu totiž stonky zaschnou a nevstřebají pak do sebe vodu.

bílá svatební kytice

Archiv Romany Poláčkové.

Pokud vás Romčina práce zaujala, můžete se na další její fotografie mrknout zde:

Květiny Romana
kvetinyromana.cz