Dny, kdy se striktně dodržovala určitá pravidla pro to, kdo platí svatbu, jsou dávno pryč. Pokud jste ale přece jen zastánci tradic a nebo vás jen zajímá, kdo v minulosti za co platil, pak rozhodně čtěte dál.

Kdo za co platí na svatbě?

Takže kdo platí svatbu?

V dnešní době si většina snoubenců, kteří žijí už mnoho let ve společné domácnosti, zaplatí téměř všechny náklady sami. Výjimku tvoří například studenti, nebo ti, kdo tolik financí nemají. Ti pak požádají o pomoc rodinu. Při rozdělování svatebního rozpočtu ale nesmíme zapomenout především na finanční situaci rodin. A kdo vlastně za co na svatbě platí?

Svatební rozpočet: na kolik peněz vyjde svatba a kde na ni vzít?Čtěte také: Svatební rozpočet: na kolik peněz vyjde svatba a kde na ni vzít?

Rodina nevěsty

Rodina nevěsty se tradičně podílí na většině svatebních nákladů. Ať už jde o svatební šaty pro nevěstu nebo zásnubní párty. Dále je zodpovědná za rozesílání (a proplacení) svatebních oznámení a svatebních pozvánek (zde si můžeme připomenout scénu z filmu Slunce, seno a pár facek, kde rodiče Blaženy ručně vypisovali svatební oznámení) a také například za jídlo na svatební hostině.

Rodina ženicha

Rodina ženicha má trochu méně starostí s náklady. Mezi jejich zodpovědnost patří například uhrazení či příspěvek na svatební cestu novomanželům a také nápoje a hudba na svatební hostině. Obě rodiny by pak měly novomanželům obstarat také svatební dar.

Nevěsta

Mezi náklady, které vznikají nevěstě, patří například ženichův prsten, svatební dar pro ženicha a dárek pro družičky.

Ženich

Ženich toho má na starosti mnohem více, než nevěsta osobně. Měl by totiž zaplatit položky od zásnubního a snubního prstene pro nevěstu, přes svatební kytici a vývazky až po malou pozornost pro svého družbu.

5 věcí, na které jste zapomněli ve svatebním rozpočtuČtěte také: 5 věcí, na které jste zapomněli ve svatebním rozpočtu

Rozpočet a kdo bude mít na něm podíl si můžete samozřejmě upravit dle svých přání a finančních možností. My jsme pro přehlednost vytvořili pro vás tento názorný obrázek.

Kdo za co platí na svatbě