Kdykoliv se v poslední době sejdeme s některou z našich kamarádek, které chystají svatbu, rozhovor se namísto dekorací a svatebních šatů čím dál častěji stáčí na peníze. Není se čemu divit, svatba není žádná levná záležitost, ale nevěsty jsou stejně velmi často překvapené, o jaké částky se jedná. Rozhodli jsme se proto, že v této sérii článků vám předložíme základní rozvrstvení rozpočtu, přibližné částky, kolik svatby stojí dle počtu hostů a na závěr také několik položek, na které snoubenci často zapomínají při plánování výdajů.

Zjistěte, kolik stojí svatba pro určený počet hostů. Svatební rozpočet na míru.

5 tipů, jak ušetřit na svatběČtěte také: 5 tipů, jak ušetřit na svatbě

Jak si vytvořit svatební rozpočet

Základním stavebním kamenem vašeho rozpočtu jsou dvě otázky.

  1. Jakou svatbu si představujete?
  2. Kolik jste ochotni za svatbu utratit?

Balancováním těchto dvou otázek se pravděpodobně dostanete ke konečné částce, kterou budete na svatbu mít. Profesionálové radí se nikdy, opakujeme, nikdy, nedívat na možnosti, které jsou mimo váš rozpočet. Je velmi pravděpodobné, že cokoliv dražšího, než co máte plánované, bude vypadat lépe, luxusněji a víc designově, vy se do dražší možnosti zamilujete a později si budete vyčítat, že jste rozpočet překročila.

5 věcí, na které jste zapomněli ve svatebním rozpočtuČtěte také: 5 věcí, na které jste zapomněli ve svatebním rozpočtu

Jak ušetřit na svatbě a získat peníze utracené na svatbě zpět.

Na kolik vyjde modelová svatba?

Nebudeme vám lhát, samozřejmě jdou udělat svatby levnější a svatby dražší podle toho, jaké jsou vaše představy. Jestli si část dekorací vyrábíte sama, jestli budete chtít půjčovat limuzínu, nebo pojedete svými auty, jaké chcete šaty, jestli budete mít svatební video a podobně. Zorganizovat jdou samozřejmě i svatby za pár desítek tisíc, ale tohle jsou podle našich zkušeností průměrné ceny průměrných svateb podle počtu hostů a základních charakteristik.

Počet hostů Styl svatby Orientační cena
15 Zahradní párty připravovaná rodinou 30 000 Kč
20 Oddání na matrice s oslavou ve sklípku 60 000 Kč
35 Obřad i hostina na jednom místě a večerní párty 100 000 Kč
50 Obřad i hostina na jednom místě a večerní párty 120 000 Kč
100 Obřad i hostina na jednom místě, 50 hostů na oběd a večerní párty pro všechny 150 000 Kč
200 Obřad na zámku, 50 hostů na oběd a večerní párty pro všechny 200 000 Kč

Kdo za co platí na svatběČtěte také: Kdo za co platí na svatbě

Zřejmě jste postřehli, že i při menším počtu hostů je počáteční cena poměrně vysoká. Je to proto, že některé náklady zůstávají i při komorní svatbě. Mezi tyhle náklady patří například svatební šaty, prstýnky, fotograf, svatební kytice, svatební dort a podobně. S větším počtem hostů se pak přidává více méně jen větší konzumace a případně ubytování pro některé hosty.

Několik nenápadných způsobů jak ušetřit tisíce na svatební hostiněČtěte také: Několik nenápadných způsobů jak ušetřit tisíce na svatební hostině

Zjistěte kolik by měla stát vaše svatba. Průměrné svatební rozpočty průměrných svateb.

Jak získat peníze na svatbu zpět

Ano, svatba stojí hodně, ale na druhou stranu jsou způsoby, kterými se vám část peněz může vrátit zpět. Není nutné oškubávat příbuzné, stačí se například pobavit s rodiči obou snoubenců, jestli nemají na vaši svatbu něco bokem, v některých rodinách rodiče často dlouhá léta na svatby dětí spoří. Druhou možností je oželet svatební dary a nechat si od hostů na svatbu přispět peněžními dary. Pokud po příbuzných peníze opravdu nechcete, zkuste výměnný obchod. Ať už se domluvíte, že tetička něco upeče a bratranec vám udělá svatební video, nebo si namísto svatebních darů a sami zaplatí ubytování, většina rodiny se na vaší svatbě bude moc ráda podílet. Tohle řešení má dvě výhody: vaši rodinu společné plánování stmelí a vy budete mít svatbu snů za méně peněz.

Texty a básničky ke svatebnímu oznámení: Jak si říct o peníze místo svatebního daruČtěte také: Texty a básničky ke svatebnímu oznámení: Jak si říct o peníze místo svatebního daru