Většina z nás v době finanční krize peníze opravdu netiskne a při kalkulaci ceny svatební hostiny se vám mohou protočit panenky, ale buďte v klidu. Máme pro vás několik rad a tipů, které vás provedou svatební hostinou s co nejmenšími náklady tak, aby vaši hosté nic nepoznali. Jak na to? Například:

http://www.flickr.com/photos/epsos/8463683689/sizes/m/in/photostream/

Pozvěte méně hostů a vaše náklady se rapidně sníží

http://www.flickr.com/photos/26015375@N06/3737578535/sizes/m/in/photostream/Ano, tuhle radu už jste možná někde slyšela, ale přesto se vyplatí ji opakovat pořád dokola. Pokud cena svatby přesahuje dohodnutý rozpočet, nejjednodušším způsobem, jak ho usměrnit zpátky do přijatelných mezí je osekat seznam hostů. Uvědomte si, že každý host na vašem seznamu znamená 1500-2000 Kč ve vašem svatebním rozpočtu. Opravdu musíte mít na hostině všechny tetičky, strýčky, sousedy a kolegy z práce vaší matky? Zamyslete se nad každým jednotlivým člověkem na vašem seznamu a položte si následující otázky: „Opravdu ho/ji chci vidět a strávit s nimi celý den? Viděla jsem se s ní/ním za posledního půl roku? Zapadne mezi ostatní hosty a bude si s nimi mít co říct?“ Pokud na jedinou z těchto otázek odpovíte negativně, je čas udělat tomuto hostu pápá a sejít se s ním pouze na kafe, které nepůjde z vaší kapsy. A kdyby vás přeci jen trápily výčitky svědomí, pozvěte široký okruh známých na obřad, ale už ne na hostinu.

Lepší krásné prostory než drahá výzdoba

http://www.flickr.com/photos/wedding-photography-by-jonathan-day/3533861478/sizes/m/in/photostream/Možná jste ve filmech viděla krásné svatby uspořádané na zahradě za vaším rodinným domem, ale v reálu může být organizace takovéto svatby mnohem náročnější, než se zdá. Představte si, že budete muset zařídit všechno od posekání trávníku, přes stoly, židle a nádobí po taneční parket. Popřemýšlejte o kuchařích, kteří musí odněkud servírovat jídlo a dostatečném množství sociálních zařízení pro všechny svatební hosty. Samozřejmě tyto svatby mohou být mnohem nápaditější, originálnější a personalizovanější než pouze ozdobená hospoda, ale je třeba počítat také s mnohem větším množstvím času stráveném při plánování celé hostiny, nemluvě o vyšších výdajích na půjčení nábytku, nádobí, stanů a výzdoby. Pokud tedy chcete ušetřit na výzdobě, vyberte si restauraci či hotel, který je zajímavý již sám o sobě a ladí do barvy vaší svatby.

Multitasking je vaše nové svatební moto

http://www.flickr.com/photos/philhawksworth/5922250275/sizes/m/in/photostream/Ano, říká se, že ženy zvládají multitasking denně, ale pokud máte omezenější svatební rozpočet, multitasking nebude jen váš úkol, ale zároveň i úloha všeho kolem vás. Stačí myslet kreativně a můžete například využít květinovou výzdobu z obřadu během hostiny, neutrácet za svatební koláčky pokud máte velký dort. Stejným způsobem můžete využít například dárky pro svatební hosty ve formě fotografií, které si sami udělají, nebo použít jmenovky na stůl jako základ pro vytvoření svatebního přání pro novomanžele do vaší svatební knihy hostů. Další nápady už jsou jenom na Vás, ale pamatujte. Každá svatba je originál, takže zapomeňte na to, co vám tetičky říkají, že by na svatbě nemělo chybět a udělejte si to po svém:)

Pozor na přesčasy, raději ukončete svatební party stylově a včas

http://www.flickr.com/photos/nickwebb/6235984658/sizes/m/in/photostream/V momentě kdy je zábava v plném proudu, parket praská ve švech a všichni se baví, je opravdu těžké být ten, kdo řekne, že je čas jít spát. Bohužel překročení času pronájmu se vám může velmi prodražit. Každá započatá hodina, která není dohodnutá dopředu, totiž může znamenat nejen další nájem, ale také vysoké pokuty. Vyvarujte se proto této situace a ukončete svatební party stylově a včas. Dobrým náznakem konce party a záminkou k přerušení hudby je například krájení dortu. Hosté si dají sladkou tečku na závěr hostiny a připraví se tak na cestu domů. Další možností je zahrát sérii ploužáků, které hosty ukolébají k velmi romantické noci.