Váš drahý se konečně vyjádřil a požádal vás o ruku. Vám ale místo příchutí dortu a svatební cesty běhají v hlavě přemrštěné částky za svatební šaty, hostinu a čtyřpatrový dort? Zhluboka se nadechněte a čtěte dál. Poradíme vám pár způsobů, jak srazit cenu svatby na snesitelnou částku.

Sedněte si s partnerem a dohodněte všechny detaily.

Tip 1: Co je pro Vás nejdůležitější?

Vyberte si jeden aspekt svatby, na kterém nechcete šetřit. Mohou to být svatební šaty, kvůli kterým už třetí rok schováváte svatební magazín. Mohou to být líbánky v Karibiku, nebo třeba výborná hostina se všemi přáteli. Zvolte si jeden prvek svatby, který je vytesaný v kameni a v ostatních se vrhněte na kompromisy.

Právě zasnoubení? První kroky svatebního plánováníČtěte také: Právě zasnoubení? První kroky svatebního plánování


Dohodněte se na typu a termínu obřadu.

Tip 2: Datum svatby

Každá nevěsta se chce vdávat v sobotu dopoledne v kostele na náměstí, nebo na pohádkovém zámku v růžové zahradě. Pokud však chcete levnější varianty, vezměte se v neděli, nebo i v pracovní den.

Jak vybrat perfektní datum svatbyČtěte také: Jak vybrat perfektní datum svatby


Netradiční roční období na svatbu znamená levnější svatba.

Tip 3: Roční období

Nejvíce svateb se koná v létě, což logicky znamená, že místa obřadu i hostiny budou obsazenější a budou mít sezónní ceny. Naopak na podzim, nebo v zimě jsou ceny daleko přijatelnější a máte větší šanci se domluvit na slevě, nebo službě navíc. Další výhodou je potom fakt, že vašemu speciálnímu dni bude věnovaná náležitá pozornost a nebude to jedna svatba z deseti, které se ten týden konají.

Fotoeditoriál Podzimní mámení: svatba s vintage nádechemČtěte také: Fotoeditoriál Podzimní mámení: svatba s vintage nádechem


Netradiční místa jako knihovny a parky vyjdou levněji.

Tip 4: Místo obřadu a hostiny

Pokud si nemůžete dovolit salónek v hotelu, nebo sál na zámku, porozhlédněte se po vašem městě po jiných možnostech. Můžete se vdávat v Zoo, v parku, nebo třeba v knihovně na univerzitě. To, že tato místa nenabízejí svatbu neznamená, že vám ji ochotně neuspořádají. To samé platí u hostiny: není problém uspořádat party u vás na zahradě, nebo třeba piknik u jezera, které vás nezruinují. Výhodou je také stejné místo obřadu a hostiny – ušetříte za dopravu hostů.

Hodějovický mlýn: Kouzelné místo pro klidnou svatbu v luxusuČtěte také: Hodějovický mlýn: Kouzelné místo pro klidnou svatbu v luxusu


Požádejte o pomoc kamarády, rádi vám vyjdou vstříc.

Tip 5: Požádejte o pomoc

Není žádná ostuda zapojit do příprav celou rodinu a známé. Pokud máte tetičku, která ráda peče, dejte jí na starost svatební dort. Má vaše maminka zahradu plnou květin? Pomozte jí vytvořit svatební výzdobu. Vyrobte s kamarádkami pozvánky a jmenovky na stůl – zkrátka zapojte všechny, kdo něco umí. Vaši blízcí vám jistě rádi pomohou a můžete se společně těšit na nádhernou svatbu.

Svatební odpočítávání: harmonogram svatebních příprav od zásnub ke dni DČtěte také: Svatební odpočítávání: harmonogram svatebních příprav od zásnub ke dni D