Jakmile prvotní překvapení ze zasnoubení opadne, budete muset udělat spoustu rozhodnutí. S plánováním je lepší začít dříve, ať máte na vše dostatek času. Abychom vám to ulehčili, dali jsme dohromady 6 nejdůležitějších věcí, které musíte po zasnoubení udělat, než odstartujete své svatební plánování.

První kroky v plánování svatby po zasnoubení.

1. Stanovte přibližné datum svatby

Jakmile se zasnoubíte, najednou se vám pohrnou dotazy na datum svatby. Ve skutečnosti stanovit přesné datum dá opravdu zabrat. Říká se, že průměrná doba zasnoubení trvá 14 měsíců, ale také záleží především na tom, jaké roční období preferujete, zda v tu dobu nemá někdo z rodiny naplánovanou dovolenou nebo jinou událost. Vyberte si tedy nejprve roční období, které se vám zamlouvá, a od toho se odpíchněte.

Dohodněte se se snoubencem o tom, jaká má vaše svatba být.

2. Vymyslete styl svatby a místo

Než se pustíte do zkoušení svatebních šatů, výběru kapely nebo ochutnávání dortu, zamyslete se, jaký styl svatby vlastně chcete. Zavřete oči a nechte svoji fantazii pracovat. Co vidíte? Hromadu svíček a romantiku na zámku? Chůze naboso po pláži někde v exotické zemi? Nebo jen u Vás na zahradě?

Církevní, evangelický a civilní obřad: Pro a protiČtěte také: Církevní, evangelický a civilní obřad: Pro a proti

Když už jste si stanovili styl, zde jsou některé klíčové otázky: Velká nebo malá? Venku nebo uvnitř? Moderní, klasické, romantické, starobylé nebo rustikální? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou vymyslet představu o tom, co chcete (nebo nechcete). Inspiraci čerpejte z časopisů, knih, filmů, svatebních fotografů, online svatebních magazínů.

Peníze na zemi nenajdete a realistický rozpočet je tedy velmi důležitý.

3. Nastavte rozpočet

Projděte si své úspory, sedněte si se svými rodinami a zjistěte, kolik každý přispívá. Toto číslo bude mít rozhodující vliv na nákup a pronájem svatebních nezbytností, proto určitě vymyslete rozpočet, než začnete plánovat.

Svatební rozpočet: na kolik peněz vyjde svatba a kde na ni vzít?Čtěte také: Svatební rozpočet: na kolik peněz vyjde svatba a kde na ni vzít?

 

„Takové manželství, to není nějaká betonová stráda. A právě to je celej ten kumšt a celej ten vtip, že v manželství, když si dva lidi rozumějí a mají se rádi, dovedou si vodpustit a můžou se i přát.“

Jan Werich

Rozhodněte se, jestli na svatbu pozvete i děti a jestli najmete svatební koordinátorku.

4. Vypracujte seznam hostů

Když začínáte plánovat seznam hostů, musíte vzít v úvahu řadu faktorů. Většina míst, kde se koná svatba, je omezena počtem osob (nemůžete vmáčknout 300 lidí do obřadní síně). Raději byste menší skupinu lidí, které se budete moci ve svatební den věnovat nebo chcete pozvat celou rodinu a všechny známé? Myslete na to, že čím více lidí pozvete, tím větší rozpočet budete muset mít, jelikož například jídlo se ve většině případů počítá na osobu.

Svatební koordinátorky se postarají o hladký průběh vašeho svatebního dne.

5. Zvažte svatební koordinátorku

Pokud jste velmi zaneprázdněná dvojice nebo máte velké (čtěte komplikované) představy o svatebním dni, pak byste si měli najmout svatební agenturu, která vám pomůže s přípravami celé události od oznámení svatby až po líbánky. Pokud si chcete většinu věcí zařídit sami, může vám být nápomocná například jen s výzdobou místa, kde se bude odehrávat obřad a svatební hostina.

Kdo je a co dělá svatební koordinátorkaČtěte také: Kdo je a co dělá svatební koordinátorka

Rezervujte své svatební místo a první fáze plánování je za vámi.

6. Rezervujte si místo svatby

Váš výběr svatebního místa se stane kulisou pro Vaše fotografie a může ovlivnit i rozpočet. Jestliže si vyberete místo, kde není možnost stravování, budete si muset najmout catering. Pokud budete mít spoustu hostů, budete muset zajistit pro všechny dostatek židlí a stolů. Domluvte si nezávaznou prohlídku místa a zkuste si tam představit vaši svatbu, kde všude by se daly vyfotit svatební fotografie. Rezervujte si termín s dostatečným předstihem. Pokud budete mít datum rezervace místa, pak znáte i datum svatby. Gratulujeme, můžete slavit!

Jak naplánovat zásnubní pártyČtěte také: Jak naplánovat zásnubní párty

Tip redakce: Abyste na nic nezapomněli, projděte si náš seznam všecho, co je potřeba zařídit před svatbou.