Datum svatby je jedna z prvních věcí, kterou je nutné dohodnout před tím, než začnete vybírat cokoliv jiného. Možnosti každého z dodavatelů od půjčovny svatebních šatů, přes cukráře až po místo hostiny totiž budou záležet na datu, které zvolíte.

Cenově výhodné datum

Možná to zní překvapivě, ale ode dne svatby se odvíjí i její cena. Pokud se budete chtít brát na Silvestra nebo ve státní svátek, dodavatelé si mohou účtovat ke svým službám přirážku. To samé může platit i pro nejexponovanější víkendy v letních měsících. Pokud naopak zvolíte část roku, kdy dodavatelé moc zakázek nemají, mohou vám nabídnout i slevu.

5 tipů, jak ušetřit na svatběČtěte také: 5 tipů, jak ušetřit na svatbě

Důležité datum pro váš vztah

Oblíbený způsob výběru svatebního data se odvíjí od datumů, které pro váž vztah něco znamenají. Může se jednat o den seznámení, den kdy jste spolu začali chodit, nebo můžete uspořádat svatbu přesně do roka od té chvíle, kdy vás váš snoubenec požádal o ruku. Tento způsob výběru zaručí nejenom romantickou vzpomínku na předcházející události, ale také vám (a hlavně vašemu nastávajícímu) ušetří starosti se zapamatováním si dalšího důležitého výročí.

Uctěte památku člena rodiny

Další možností jak vybrat datum je inspirovat se datumem svatby rodičů,  narozením dětí, či jiným důležitým datem ve vaší rodině. Je to způsob jak ukázat vašim nebližším že je milujete a vážíte si jich. Výběr takovýchto dat je také možnost, jak zakomponovat do svatby blízké, kteří zemřeli, nebo z nějakého důvodu nemohou na svatbě být.

Magická data

Na každý rok připadají některá data, která podle numerologie, astrologie a jiných věd mají přinést štěstí do manželství. Často jsou to taková data, ve kterých se opakuje jedna číslice jako třeba 3. 3. 2013 nebo třeba skladba čísel jako 1. 5. 2015 a podobně. Dalším datem, které někteří snoubenci považují za šťastné je například pátek třináctého, nebo 29. 2. v přestupný rok. Tato data je však nutné rezervovat dostatečně dopředu, protože je o ně zpravidla velký zájem.

Jak rezervovat termín svatby na matriceČtěte také: Jak rezervovat termín svatby na matrice

Datum je na vás

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv datum svatby, nejdůležitější je, že to bude nejkrásnější den vašeho života. To, že si datum pak nebudete pamatovat, mohou vyřešit například rytiny na snubních prstýncích, nebo datum vybroušené na sklenicích pro přípitek. Buďte proto flexibilní a ochotná udělat nějaký ten kompromis ve prospěch důležitějších prvků svatby jako například vysněném místě na obřad, nebo přítomnosti některého člena rodiny na němž vám hodně záleží.