Ještě předtím, než se pustíte do příjemnějších povinností jako je výběr svatebních šatů a ochutnávka svatebních dortů, jedna věc by měla být jasná na 100 %. Ano, přesně tak – zamluvený termín svatby. Už vidím, jak obracíte oči v sloup a ťukáte si na čelo. Jsou přece mnohem důležitější věci, než krátká návštěva úřadu a zamluvení termínu. Bohužel bez toho, že byste měly zamluvený termín svatby, se v plánování moc daleko nedostanete. Jakékoliv jiné služby, které chcete na svatbě mít, od floristky, přes DJ až po svatební šaty, musíte totiž objednat na konkrétní termín. Takže jak zamluvit termín na matrice?

Svatba na úřadě či mimo obřadní síň – hlídejte sňatkový kalendář matriky

Nebudeme se snažit si namluvit, že existují nějaká všeobjímající pravidla pro matriky, protože prostě neexistují. Každá matrika a tím pádem každá obec, nebo část města si svá pravidla vytváří sama, takže rady budou velmi obecné.

 1. Najděte si místo svatby, které by se vám líbilo
 2. Zjistěte, ke které městské části, nebo obci patří a dohledejte kontakt na obecní úřad či matriku
 3. Zavolejte na výše zmíněnou matriku a zeptejte se, jak probíhá rezervace termínu svatby

V některých případech, kdy je matrika vstřícná, zde vaše práce končí, protože vás matrika nechá zamluvit termín po telefonu a v některých případech se vám i přizpůsobí co se týče termínu. V tom případě máte vyhráno.

Na jiné matrice vás pravděpodobně odkáží na jejich webové stránky, kde najdete seznam termínů pro jednotlivé měsíce. Vyberte si jeden z termínů sňatku. Pokud chcete svatbu na úřadě, hledejte termíny označené jako „Obřad na úřadě“. Pokud chcete, aby za vámi zástupce matriky dorazil do hotelu, do parku, nebo na zámek, bude vás zajímat označení „Mimo obřadní síň“. Pak už stačí si vybrat termín a buď po telefonu, nebo osobně ho zamluvit.

Jak vybrat perfektní datum svatbyČtěte také: Jak vybrat perfektní datum svatby

Když objevíte vstřícnou matriku s dlouho dopředu vypsanými termíny máte vyhráno!

V nejhorším případě se stane, že matrika vypisuje termíny obřadů až několik měsíců předem. Například pokud chcete mít svatbu v srpnu, je možné, že ještě na konci ledna nebudete mít vypsané termíny svatby. Tohle je pravděpodobně nejkomplikovanější situace, protože jak už bylo řečeno výše, od termínu svatby se odvíjí vše ostatní. Máte tedy několik možností, jak problém řešit:

 • Změňte termín svatby na bližší měsíc, který už má vypsané termíny
 • Změňte místo obřadu někam, kde je matrika přívětivější
 • Nechte se oddat v kostele
 • Nechte se oddat církevním hodnostářem, který oddává i mimo vysvěcená místa
 • Riskněte to a pravidelně kontrolujte, kdy vypíší termíny pro váš měsíc svatby a pak hurá na úřad termín zarezervovat.

Pozor na podpásovky při rezervaci svatebního termínu

Při vybírání termínu svatby si dejte pozor na to, že většina matrik oddává pouze v sobotu, a čas od času v pátek dopoledne. Každý obřadní den tak matrika stihne oddat pouze 3-4 páry, což je pouze 15 párů měsíčně, takže nečekejte na poslední chvíli a rezervujte si svůj termín obřadu co nejdříve.

Většina matrik oddává max 4 páry za týden, což dělá max 15 svateb měsíčně.

Ještě větší opatrnost vyžadují svatby mimo obřadní síň, protože ty se většinou konají pouze jeden den v měsíci. Pokud se tedy chcete vdávat v srpnu, protože všichni vaši příbuzní se budou moci na obřad dostavit, počítejte s tím, že v konkrétním termínu musíte být flexibilní a přizpůsobit se matrice.

To samé platí o místu svatby mimo obřadní síň. Každá matrika vypisuje místa obřadu, kde je možné obřad provést. Tato místa totiž musí být dostatečně „reprezentativní“. Před rezervací termínu proto zkontrolujte, jestli vybraná matrika na vámi vybraném místě vůbec oddává. Pokud sníte o obřadě uprostřed lesů, budete muset matrikářky pravděpodobně o něco více přemlouvat 😉

Církevní, evangelický a civilní obřad: Pro a protiČtěte také: Církevní, evangelický a civilní obřad: Pro a proti

Máte vybraný termín obřadu. Co dál?

Gratulujeme! To nejhorší máte za sebou a teď už jen samotná návštěva úřadu. Pokud se vám podařilo zarezervovat termín svatby po telefonu, stačí několik týdnů před svatbou předložit všechny potřebné doklady a případně zaplatit poplatek za obřad.

Na druhou stranu, pokud již samotná rezervace termínu svatby vyžaduje návštěvu úřadu, doporučujeme vzít všechno potřebné s sebou. Některé matriky to sice při první návštěvě nevyžadují, ale na jiných úřadech vám termín svatby ani nezarezervují bez předložení všech dokladů. Před samotným svatebním dnem pak stačí na úřad pouze zavolat, zkontrolovat, že s vámi na počítají, a domluvit hudbu a podobné detaily.

Nenechte se napálit - bez termínu na matrice bude svatba neplatná.

Které doklady potřebujete na objednání svatby na matrice?

 • Vyplněný Dotazník k uzavření manželství (dostanete na matrice, nebo stáhněte zde a vyplňte předem)
 • Platný doklad totožnosti (Cestovní pas, Občanský průkaz)
 • Originály rodných listů obou snoubenců
 • Peníze na zaplacení poplatku za obřad (cena se pohybuje různě na jednotlivých úřadech, ale pokud ani jeden z vás není cizinec 2 000 Kč bude stačit)

Pokud neuzavíráte sňatek poprvé, nebo je jeden z vás nezletilý, budou se vám hodit také tyto dokumenty:

 • Úmrtní list při ukončení předchozího manželství smrtí jednoho z manželů.
 • Doklad o zániku předchozího manželství nebo partnerství (v případě předchozího rozvodu).
 • Rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství s doložkou právní moci, jde-li o osobu nezletilou starší 16 let, nebo fyzickou osobu stiženou duševní poruchou, která by měla za následek omezení způsobilosti k právním úkonům.

Tip redakce: Stále si nevíte rady? Proberte vaší konkrétní situaci s naší svatební agenturou na konzultacích nebo si od nás rovnou nechte zařídit celý svatební den 🙂


Když všechno ostatní selže nechte se oddat na oko.

Svatba mimo termín vypsaný matrikou

Pokud se stane, že jste nechala termín obřadu na poslední chvíli a už máte vše ostatní zařízené, jenže matrika nevypsala termín se kterým jste počítala, zkuste požádat o vyhlášení „Nesezdávacího dne“. Některé úřady vám vyjdou vstříc a oddají vás i mimo vypsaný termín.

Tip redakce: Pokud všechno ostatní selže a vy chcete obřad mimo obřadní síň v termínu, který není k dispozici, je tu ještě nouzová možnost. Nechte se oddat na úřadě pouze za přítomnosti 2 svědků kdykoliv před samotnou svatbou a v dohodnutý termín se vezměte „na oko“. Stačí stoleček, židle, desky s proslovem a falešným oddacím listem a někdo, kdo vypadá dostatečně důstojně, aby sehrál oddávajícího. A nikdo nemusí nic vědět 😉


Svatební odpočítávání: harmonogram svatebních příprav od zásnub ke dni DČtěte také: Svatební odpočítávání: harmonogram svatebních příprav od zásnub ke dni D