Maminky mají většinou strach, aby na svatbě nevyčnívaly. Aby se necítily nesvé v příliš odhalujících šatech a aby jejich oblečení ladilo k šatům družiček, nebo do barvy svatby. V České republice je dobrým zvykem, že matka nevěsty jde na svatbu v klasickém kostýmku, který vypadá nenápadně a téměř všedně. Ale je mnoho možností, jak oblečení ozvláštnit. V tomto článku se s vámi podělíme o několik rad, které vám pomohou ve svatební den vypadat nezapomenutelně. Podělíme se také o tipy na obchody, kde oblečení pro matky nevěsty a ženicha vybrat.

Pouzdrové šaty po kolena v odstínech modré a zelené s hadím vzorem.

Zvolte barvy, které vám sluší

Oblečení pro matku ženicha nebo nevěsty rozhodně nemusí korespondovat s vybraným stylem pro družičky. Koneckonců máte působit elegantně a sofistikovaně, takže po vás nikdo nemůže chtít, abyste si vzala oranžové minišaty, ale na druhou stranu by se vaše oblečení nemělo s tím ostatních svatebčanů tlouct.

Pokud mají družičky na sobě červené šaty, pouvažujte o vínové, nebo fuchsiové růžové. Krásné jsou i různé odstíny bronzové. Naopak pro studené tóny zvolte odstíny modré od námořnické po ledovou modrou, nebo vsaďte na stříbrnou. Není dobrý nápad si na tuto slavnostní příležitost pořizovat ani černé, ani bílé šaty. V černých byste zbytečně vyčnívala a v bílých by o vás říkali, že se snažíte vypadat jako nevěsta. Pokud už si vyberete jednu, nebo druhou barvu jako základ, měla by být látka alespoň hodně vzorovaná.

Červené šaty na svatbu pro maminky

Barvy červená, rudá nebo marsala budou slušet každé mamince, která se nebojí výraznějších barev. Výhodou také je, že sluší jak brunetkám, tak blondýnkám.

Červené zavinovací šaty do půli stehen s dlouhými rukávy a kombinací krajky a sakového materiálu.

Modré šaty na svatbu pro maminky

Studené tóny jako je modrá, zelená nebo šedivá sluší hlavně výraznějším typům. Pozor, bledé dámy mohou ve studených barvách vypadat nemocně. Výhodou šedých šatů je, že se hodí k téměř jakékoliv barvě svatby.

Modré šaty po kolena z elastickeho materialu s volanem kolem výstřihu.

Růžové šaty na svatbu pro maminky

Světle růžová je nejoblíbenější svatební barvou posledních let. Hodí se na zámek i do stodoly a bude určitě slušet každé mamince na svatbě. Pokud většinou nosíte teplejší barevné odstíny, zvolte namísto světle růžové broskvovou, korálovou nebo pudrovou.

Střih musí lichotit přednostem a zakrývat nedostatky

Ať si říká, kdo chce, co chce, jiný střih se hodí pro dvacetileté slečny a jiný pro dámy v nejlepších letech. Nenechte se proto natlačit do ničeho, v čem byste se necítila dobře.

Délka sukně a hloubka výstřihu

V případě, že mají družičky dlouhé šaty, zvolte také dlouhé. V opačném případě je ideální délka šatů, nebo kostýmku přesně doprostřed kolen, což v kombinaci s podpatky prodlouží nohy a vypadá sexy, ale ne vulgárně. Pokud si vůbec netroufáte do sukně, zvolte kalhotový kostým. I hloubka výstřihu záleží naprosto na vašem uvážení, nicméně myslete na to, že svatba je formální záležitost a méně je někdy v tomhle případě více. Velmi hezky vypadá například lodičkový výstřih, nebo mělké véčko, které vytvoří vyváženou postavu a v kombinaci s doplňky působí velmi mladistvě.
Dlouhé elastické temně modré šaty se síťovinou ve výstřihu a širokými ramínky.

Rukávy a ramena

Od určitého věku mají ženy pocit, že je nevhodné, aby chodily v šatech bez rukávů. Není to tak docela pravda. Na formální příležitosti a pokud se obřad koná v kostele je lepší mít ramena zakrytá. Na samotnou hostinu a následnou party je naopak zbytečné se pařit v kostýmku s dlouhým rukávem. Tato situace se většinou řeší více vrstvami. Šaty, nebo halenka je doplněna bolerkem, sakem, nebo pouze šálem, který ve vhodnou chvíli pomůže zakrýt ramena.

Temně modré krajkové šaty do půli lýtek s rukávy a rudými doplňky.

Jak vybrat svatební oblečení pro maminku nevěsty a ženichaČtěte také: Jak vybrat svatební oblečení pro maminku nevěsty a ženicha

Doplňky mohou zdůraznit, nebo pohřbít celý dojem

Ať už si vyberete kostýmek nebo šaty, celkový dojem bude dokonalý až s těmi správnými doplňky. Inspirujte se u anglických dam a vezměte si na svatbu klobouk a perly.

Řada různě velkých voskovaných perel v bílé barvě.

Jediná perla nebo celý náhrdelník?

Perly se dnes prodávají v každém obchodě v různých barvách a provedeních. Rozhodně nemusí být pravé, ani jich nemusí být dlouhá šňůra, ale třeba jen jedna perlička na řetízku podtrhne vaši krásu. Délku řetízku odměřte tak, aby přesně pasovala do výstřihu a aby přívěsek nepřesahoval na šaty. Výjimkou jsou situace, kdy máte opravdu malý výstřih a chcete šaty doplnit přívěskem na opravdu dlouhém řetízku, nebo dlouhými korály. Tvar náhrdelníku se odvíjí od tvaru výstřihu. Kulaté korále budou ideální ke kulatému výstřihu a řetízek s přívěskem padne jako ulitý do véčkového výstřihu. Vybraný šperk potom zkombinujte s náušnicemi a dalšími doplňky, podle svého vkusu. Nechte však vždy vyniknout jenom jeden kousek a zbytek šperků zvolte nenápadnější.

Tip redakce: Pokud vám perly přijdou příliš klasické, vyberte si z nepřeberného množství jiných náhrdelníků, přívěsků a řetízků.


Černý fascinátor s ozdobnými detaily

Klobouk anglické lady

Naprosto upřímně – nezáviděla jste někdy našim babičkám, že nosily ke každým šatům ladící klobouk? Svatba je jedinečná příležitost k tomu, odvážit se vynést i mírně extravagantní pokrývku hlavy. Klobouk by měl ladit k barvě šatů a měl by lichotit obličeji. Dámy s kulatým obličejem a nízkým čelem by tedy měly sáhnout spíš po malém kloboučku na straně hlavy. Naopak maminky s oválným obličejem a vyšším čelem mohou s hrdostí vynést pořádný širák. Fantazii se v tomhle případě meze nekladou – ať už se rozhodnete pro stuhy, peří, nebo závojíčky. Pouze si pamatujte, že dáma si klobouk nikdy nesundává a to ani v kostele, ani později na hostině.