Patříte mezi pověrčivé osoby, co věří, že počasí či doplňky nevěsty ovlivní průběh svatby a budoucnost manželství? V dnešním článku se dozvíte, čeho se ve svatební den vyvarovat, na co nezapomenout a nebo například to, jak měsíc vašeho velkého dne ovlivní manželství. Připraveni? Jdeme na to!

svatební zábava

Počasí ve svatební den

Vymetená obloha bez jediného mráčku, zpívající ptáčci a voňavé rozkvetlé květiny kolem – to je sen snad každé nevěsty. Říká se, že pokud během obřadu svítí slunce, pak bude v manželství vládnout pěkná slunečná pohoda.

Hlásí vám déšť? Nemusíte vůbec smutnit. Věřte tomu, že i když bude kapelu doprovázet zvuk padajícího deště, i tak to bude jeden z nejšťastnějších dnů. Traduje se totiž, že pokud ve svatební den prší, prší vám štěstí. Ale pozor na bouřku! Jinak bude manželství bezdětné.

Pokud jste si vysnili svatbu v zimě a budete mít štěstí na padající vločky, které budou dláždit cestu k oltáři, pak to pro vás znamená štěstí, radost a bohatství.

Svatební etiketa aneb 8 tipů, jak ji dodržetČtěte také: Svatební etiketa aneb 8 tipů, jak ji dodržet

Oblečení a svatební doplňky

V tomto případě se pověry a tradice vztahují pouze na nevěstu. Ta by ve svatební den měla mít na sobě:

  • něco nového – symbolizuje nový začátek
  • něco starého – jako symbol úcty k tradicím
  • něco půjčeného – aby nevěsta dokázala, že si bere k srdci rady ostatních
  • něco modrého – symbol věrnosti a dlouhého života. Pozor ale s tou modrou. Neměla by být až moc výrazná, to pak značí modřiny!

Svatební šaty by měly mít bílou barvu, která symbolizuje nevinnost. Šaty by si nevěsta rozhodně neměla šít sama, neboť by si tím zašila cestu ke štěstí. Pověrčivé nevěsty by také neměly mít ke svatebním šatům perly. Svým tvarem totiž připomínají slzy a nevěsta by mohla být v manželství nešťastná. Ovšem tato pověra se vztahuje pouze na pravé perly. Bižuterii si klidně vezměte 🙂

Nezapomeňte také na závoj, protože vám pomůže odhánět zlé duchy a do střevíčku si dejte minci, která vám zaručí bohaté manželství.

novomanželé

Svatební dary

Pokud jste v pozici svatebního hosta, dejte si pozor na některé dary, abyste nepřinesli více škody než užitku. Vyhněte se kapesníkům, ty totiž přinesou do manželství slzy. Nože a nůžky také nejsou dobrý nápad, můžou znamenat konec přátelství a darované zrcadlo způsobí, že se novomanželům znelíbíte.

Chování snoubenců

Ve svatební den si s sebou vezměte pouze dobrou náladu. Snoubenci by se za žádných okolností neměli hádat, protože bude-li uplakaná nevěsta, přinese to do manželství smůlu.

U oltáře si dejte pozor na to, kdo první vykročí levou nohou. Ten bude v manželství pod pantoflem. Kdo naopak vykročí pravou nohou, ten bude vládnout.

Kdo po svatbě pořídí nějakou věc do domácnosti, o tom se říká, že bude mít pod kontrolou rodinný rozpočet a finance.

Chcete-li zaručit štěstí i ostatním, obdarujte družičky a družby mincí. Dopřejete jim bohatství.

Rčení

Našli jsme pro vás i pár rčení, kterými se můžete inspirovat, pokud zrovna přemýšlíte nad datem svatby.

Svatba v září – když se v září vdáš, bohatství a štěstí zaručeno máš

Svatba v říjnu – svatba v říjnu, láska kvete, ale blahobyt uteče

Svatba v listopadu – v listopadu za ohradu – nešťastné manželství

Svatba na Nový rok – svatba na Nový rok, k věrnosti a lásce skok

Svatba v pátek: výhody a nevýhodyČtěte také: Svatba v pátek: výhody a nevýhody

V dnešní době mnoho párů na pověry nedá, proto si z nich nedělejte příliš těžkou hlavu. Důležité je, abyste se ve svatební den cítili skvěle a užili si ho.