Jdete na svatbě za svědka? Gratulujeme! Znamená to, že jste pro ženicha s nevěstou důležitou osobou. Pokud vás ale začíná stresovat představa, co všechno se od vás bude očekávat, tak nevěšte hlavu. Máme pro vás malý seznam, díky kterému to zvládnete levou zadní!

Před svatbou

Než vůbec započne celý kolotoč ohledně svatebních příprav, měli byste si ujasnit především s nevěstou a ženichem, co se od vás očekává. Možná už to mají promyšlené do puntíku. Jako první úkol svědka obvykle bývá uspořádání rozlučky se svobodou. Nemusíte ji zařizovat sami, požádejte někoho z kamarádů a uspořádejte rozlučku, na kterou se nezapomíná!

Rozlučka se svobodou pro ženichaČtěte také: Rozlučka se svobodou pro ženicha

Svědek na svatební hostině se stará o proslov a přípitek

V den svatby

Jediným a nejdůležitějším úkolem svědka, který musí podle zákona učinit, je dosvědčit uzavření manželství. A jak se to vlastně dělá? Musíte být včas na místě obřadu, s sebou mít platný občanský průkaz, stát za nevěstou a ženichem při obřadu a podepsat zápis o uzavření manželství. To není tak složité, že ano? Ovšem ještě tu máme svatební zvyklosti. Pojďme na to!

Všechno je na domluvě s nevěstou a ženichem. Obvykle má ale svědek na svatbě na starosti ještě několik úkolů:

  • starost o doklady. V den svatby posbírá od druhého svědka, nevěsty a ženicha občanské průkazy a předá je před obřadem matrikářce,
  • snubní prsteny jsou také v režii svědka. Buď je předá matrikářce před obřadem, nebo osobě, která je podle domluvy ponese,
  • svatební proslov, je-li o něj požádán.

Hlavním úkolem svědka na svatbě je být oporou ženichovi a nevěstě

Novomanželé také mohou svědka poprosit o zapojení do přípravy a organizace svatby, nebo i do samotného programu. Většinou se jedná především o pomoc s výzdobou svatebního místa, organizaci zmatených hostů nebo dodržování harmonogramu. Buďte na svatbě novomanželům hlavně oporou, je to pro ně důležitý den a vás si vybrali, jako nepostradatelný článek, mají vás rádi, takže jim to zkuste oplatit pomocnou rukou.

Svatební hry: svatební kvíz se zvedáním bot, pravidla hry a seznam otázekČtěte také: Svatební hry: svatební kvíz se zvedáním bot, pravidla hry a seznam otázek

Proslov svědka může i nemusí být

Pokud jste byli požádáni o proslov, pak se na něj poctivě připravte, uslyší ho totiž všichni hosté. Sepište si ho předem, stačí, když bude raději kratší a výstižnější a nejlepší bude, když ho budete říkat zpaměti (ale pokud budete mít trému, můžete si připravit pár kartiček s nápovědou). Máme pro vás ještě jednu malou radu, s alkoholem počkejte až po proslovu, ať není ostuda 🙂

Svědek nevěsty

Svědek nevěsty bývá obvykle její nejlepší kamarádka nebo sestra. Nevěstě pomáhá s výběrem svatebních šatů, svatební kytice a je její největší oporou. V den svatby by měla být nevěstinou pravou rukou. Udělejte všechno pro to, ať se nevěsta co nejmíň stresuje a všechno klape. A pokud zjistíte, že něco nejde podle plánu, zachovejte klidnou hlavu a uklidňujte, co to půjde.

Svědek na svatbě pomáhá nevěstě se vším, co je potřeba

Svědek ženicha

Svědek ženicha by měl mít pod palcem už výše zmíněné úkoly (doklady, prsteny, proslov) a k tomu ještě například alkohol na svatbě nebo zábavu pro hosty. Platí, že se vše předem dohodne s nevěstou a ženichem. Ať už budete mít na svatbě na starosti jeden nebo více úkolů, věříme, že to zvládnete levou zadní. Držíme palce!

10 věcí, které chce na svatbě každý svatební hostČtěte také: 10 věcí, které chce na svatbě každý svatební host