O zkušenosti ze svatebního odvětví se s námi dnes podělila majitelka svatebního salonu Maya, Markéta Hartmanová. Zeptali jsme se, jak vznikl její svatební salon, jaké šaty nabízí a na jaké svatební i plesové trendy se zaměřuje. A co odpověděla? Podívejte se sami.

Proč jste se rozhodla založit si svatební salon?

Byl to takový můj splněný sen. Přemýšlela jsem o tom už na vysoké škole, pořád jsem si prohlížela šaty na různých webových stránkách a sledovala trendy. Pak jsem jednoho dne jela v létě nakoupit do Tesca  v Mostě a šla jsem kolem uvolněného nebytového prostoru… Přišla jsem domů s tím, že jdeme do toho a založíme svatební salon. Manžel to odsouhlasil a bylo to. Začali jsme tedy půjčovat šaty v Mostě před čtyřmi lety v prostorách o 50m2, před rokem a půl jsme se stěhovali do většího prostoru v Mostě a letos v srpnu jsme otevřeli novou pobočku tady v Praze, která bude v budoucnu mít až 200 m2.

Pamatujete si svoje první šaty, které jste si do půjčovny pořídila?

Byly to klasické princeznovské plesové šaty: zelený korzet a velká černá sukně. Byly docela tmavé, ale mně se tento styl líbí, měla jsem i podobné maturitní šaty. Myslím si, že to není úplně špatné mít černé šaty, protože všechny ostatní slečny měly barevné, takže já jsem byla úplně jiná. Od té doby se toho ale hodně změnilo a dnes už nabízíme nepřeberné množství šatů v různých stylech a barvách, takže si bez problémů vybere každá slečna. I na ples i na svatbu.

Jak byste popsala šaty v salonu Maya?

To, co jsem hledala, jsem našla v amerických značkách. Američané jsou mnohem odvážnější oproti ostatním značkám, mají zajímavější střihy, barevnější plesové šaty, více kamínků a podobně, takže slečny v těchto šatech budou jedinečné a nepotkají nikoho ve stejném modelu. Proto jsem dlouho bojovala o zastoupení amerických značek a nakonec jsem ho získala. Dnes tedy nabízíme šaty Morilee, Allure Bridals a Jovani, a jednáme o dalších, které zatím na českém trhu nejsou.

Jaká nevěsta by měla přijít k vám do salonu, protože tu najde to, co hledá?

Chtěla bych, aby ke mně do salonu chodily originální, moderní nevěsty. Typická nevěsta dnes má čistě bílé korzetové šaty s velkou sukní. Já se ale snažím, aby moje nevěsty byly netypické. Co se týče svatebních šatů, nejvíc v módě je teď hlavně krajka – šaty mají často rukávky a krajková volná záda, nebo zapínání na desítky malinkých knoflíčků. To jsou největší trendy v zahraničí a takové šaty u nás v salonu Maya nabízíme.

Na co se zeptáte nevěsty na první zkoušce?

Určitě je důležité datum svatby, abychom vzali v úvahu roční období, venkovní teploty a podobně. Potom se zeptám na místo, kde se bude svatba odehrávat, protože jiné šaty budeme vybírat do kostela a jiný typ šatů se hodí na svatbu na louce. Nevěsta by také měla mít rozmyšlené, kolik chce za šaty utratit, ale náš salon nabízí svatební šaty všech cenových relací: jednoduché antické šaty půjčujeme již od 3 500 Kč, šaty našich vlastních kolekcí, které jsou ale srovnatelně  krásné jako ty značkové si u nás můžete půjčit od 4 500 Kč do 9 000 Kč, a pokud jste se zamilovala do značkových amerických šatů, můžete si je na svatbu zapůjčit za 8 – 15 900 Kč.

Měla by nevěsta vědět, jaké šaty chce na svatbu?

Je dobré mít představu, jaké svatební šaty by nevěsta chtěla. Na druhou stranu ale, pokud tento styl šatů vyzkoušíme a nevěstě nesedí, doporučila bych jim, aby si nechaly poradit. Věřím, že na základě dlouholetých zkušeností jsem schopna nevěstám poradit tak, aby šaty podpořily jejich postavu a dokonale se hodily do kontextu celé svatby. Je třeba vyzkoušet různé styly svatebních šatů, i třeba jiné než měla slečna představu. Nevěsty si totiž na internetu vyberou fotografii svatebních šatů na modelce, která má dva metry, ještě stojí na bedně a je photoshopově upravená a myslí si, že na nich budou šaty vypadat stejně. Ale takhle prostě nikdo nevypadá. Ale když je nevěsta ochotná být flexibilní a vyzkoušet různé styly, myslím si, že vždy nakonec odejde spokojená. Většinou se totiž ty pravé svatební šaty poznají hned, jak je nevěsta oblékne, protože se jí na tváři objeví velký spokojený úsměv a je to jasné :).

Dají se poté šaty ještě upravit na míru?

Většina šatů jde upravit přesně tak, aby nevěstě seděly. Dají se upravit o velikost, nebo dokonce o dvě. To je obzvláště důležité pro naše šaty amerických značek, které se většinou nedělají na šněrování, ale na knoflíčky, protože mají volná, krajková záda. Pokud to konkrétní model umožňuje, šaty kromě zúžení také ochotně zkracujeme. To vše v rámci standartní ceny půjčovného.

Svatební salon Maya
Email: praha@salonmaya.cz
Objednávky: +420 252 543 888
Adresa prodejny: 5. května 853/29, 140 00 Praha 4