Svatební podvazek patří mezi běžnou součást svatebních šatů nevěsty. Víte ale, jaké se k němu váží tradice a hry? Jaký má dnes význam? Dnes pro vás máme pár zajímavostí, které byste o svatebním podvazku měli vědět. Tak jdeme na to!

modrý podvazek

Proč se nosí svatební podvazek?

Dnešní nevěsty nosí podvazek především proto, že se k němu váže několik zábavných svatebních her, bývá součástí rozlučky se svobodou a slouží k pobavení hostů. Málokdo už ale ví, že svatební podvazek symbolizuje štěstí a plodnost.

Tradice svatebního podvazku

Několik staletí zpět se podvazky uvazovaly pod kolena, kde byla noha nejužší, to aby ženám nespadly punčošky. Dnes se upevňuje spíše na nejširší část stehna a používá se především na svatbách. Když je zároveň darovaný a modrý, jsou splněny rovnou dvě tradice, něco nového a modrého.

Dříve se věřilo, že pokud lidé získají alespoň kousek nevěstiných šatů, přinese jim to štěstí a lásku. Nevěsty si poté upevňovaly podvazky, aby uchránily svoje šaty před roztrháním. Také bylo zvykem, že novomanželský pár zpečetil svůj slib co nejdříve po obřadu. Ženich následně přinesl podvazek rodině na důkaz toho, že vše proběhlo jak mělo.

9 tipů, jak si užít ráno ve svatební den a na co nezapomenoutČtěte také: 9 tipů, jak si užít ráno ve svatební den a na co nezapomenout

Dnešní zvyky a hry se svatebním podvazkem

Stahování podvazku je velmi zábavnou hrou pro hosty. Tato čest nepatří nikomu jinému než ženichovi, který bez pomoci rukou musí svléknout podvazek z nohy nevěsty.

Stažený podvazek se nadále může vydražit za značný obnos. Moderování této hry se ve většině případů ujme DJ nebo svědek, který vyhlásí dražbu a stanoví minimální cenu. Přítomní muži se účastní dražby a přihazují.

V posledních letech je také oblíbené házení podvazku mezi svobodné muže. Tato tradice je velmi podobná házení svatební kytice mezi svobodné dívky. Ten, kdo podvazek chytí, se má ženit jako další na řadě.

něco modrého

Kdo kupuje svatební podvazek?

Není žádné psané pravidlo, které by přikazovalo, kdo ho musí koupit. Nevěsta si ho může vybrat sama zároveň se svatebními šaty, nebo ho dostane darem při rozlučce se svobodou. V zahraničí se podvazek dokonce dědí, v tom případě doporučujeme vzít si ještě jeden podvazek na ten rodinný a ten využít i ke svatebním hrám.

Na kterou nohu dát svatební podvazek?

Opět žádné zvyky nenařizují, na kterou nohu patří, je tedy na samotné nevěstě, kam si ho dá. Nemusíte se tedy bát, že vyberete špatně.

Často nevěsty volí levou nohu, jelikož je blíže k srdci, jindy nevěsty volí pravou nohu, protože se říká, že vykročit pravou nohou znamená štěstí.

Nejoblíbenější svatební doplňky pro ženichaČtěte také: Nejoblíbenější svatební doplňky pro ženicha

Dnes existuje spousta možností a spousta druhů podvazků. Na výběr můžete mí úplně jednoduchý i propracovanější s krajkou, nechat si vyšít iniciály ženicha, jeho jméno nebo datum svatby. Dokonce si můžete nechat vyrobit vlastní přímo na míru a mít tak ze svatebního dne další krásnou vzpomínku.