Chcete krásné, pohádkové svatební šaty, které vám budou všichni závidět ale jste na mizině? Rozhodně nevytahujte svoji vkladní knížku, zapomenutou kreditku, ani balíček peněz zpod matrace. Nechte je kde jsou. Určitě se budou ještě hodit. Je několik možností jak si dopřát šaty přesně podle vašich představ bez zruinování svých úspor. Na druhou stranu ale existuje mnoho na první pohled levných řešení, které se ve výsledku těžce nevyplatí. Nechcete se nechat napálit? Čtěte dál!

Svatební šaty

Zlevněné nebo bezcenné šaty?

Asi nejjednodušším způsobem jak se dostat k levným svatebním šatům jsou výprodeje. Vaším cílem by však měly být spíše výprodeje svatebních salónů, než svatebních půjčoven. V půjčovnách jsou totiž jedny šaty využívány skoro každý víkend až takřka do momentu rozpadu a zlevněné šaty tedy pravděpodobně budou odpovídat počtu nevěst, které je již oblékly. Na druhou stranu svatební šaty ze salónu jsou většinou prodávány se slevou pouze proto, že pocházejí ze starší kolekce, nebo mají drobnou vadu, která se dá snadno opravit, ale není možné je prodat za původní cenu.

Něco půjčeného, ale stále stylového

Bývá pravidlem, že v okruhu ženy, která se vdává bývají další kamarádky, které svatbu také plánují. I vy určitě máte několik přítelkyň, které již mají svatbu za sebou a jejich svatební šaty visí ve skříni. Pokud se na ně hezky usmějete, třeba vám šaty půjčí, nebo za symbolickou cenu prodají. I pokud nikoho takového neznáte, na internetu existuje nepřeberné množství bazarů svatebních šatů, kde je cena naprosto minimální. Určitě vám neradíme jít na svatbu ve stejných šatech jako vaše kamarádka, existuje přece tolik možností jak vytvořit z jedněch šatů několik modelů. Mezi nejjednodušší způsoby patří například přidání rukávů, rukavic, ozdobných pásků a stuh v barvě svatby, závoje nebo zdobení. Pokud máte mezi známými šikovnou krejčovou můžete se samozřejmě pustit i do složitějších úprav.

Svatební šaty s krajkou

Nekupujte cenového zajíce v pytli

Vybrala jste si krásné šaty ve svatebním salónu, ale přeci jen úplně nesedí a vy byste stejně nejradši čistě bílou místo slonové kosti. Co uděláte? Necháte si ušít svoje šaty přesně na míru. Takové šaty se objednávají mnoho měsíců dopředu, protože je třeba je ušít přímo pro vás. Nejenže v tomle případě platíte příplatek za personalizované šaty, ale výsledný produkt dostanete do rukou například až půl roku od jeho objednání.

Jistě si umíte představit co všechno se může za tu dobu stát. Přiberete, zhubnete, otěhotníte, nebo si prostě jen koupíte na svatbu jiné boty, než s jakými jste šaty původně zkoušela a katastrofa je na světě. Když tedy vaše šaty konečně dorazí, musí se ještě upravit a vy znovu připlácáte. Ve finále tedy utratíte mnohem více, než kdybyste obešla ještě několik svatebních salónů a našla šaty které vás uchvátí tak, jak jsou.

Co s sebou a na sebe na zkoušení svatebních šatůČtěte také: Co s sebou a na sebe na zkoušení svatebních šatů

Zkouška svatebních šatů

Šaty podle vašich představ, nebo katastrofa na dohled?

Vaše známá – vyučená krejčová s mnoha zkušenostmi – Vám nabídne že vykouzlí šaty přesně podle vašich představ. Vy zaplatíte pouze její čas a materiál. Vypadá to, že tato varianta má všech 5p, že? Ale realita je jiná. Prvním problémem bývá už samotný návrh šatů. Většina z nás totiž nedisponuje tak velkou představivostí, aby z několika obrázků na internetu dala dohromady svoje jedinečné svatební šaty tak, aby se daly opravdu ušít.

Další komplikací bývá samotné šití. I velmi zkušená krejčová totiž nemusí ovládat složité techniky šití a zdobení svatebních šatů, což může značně prodloužit celý proces jejich výroby a tím i cenu šatů. Ve výsledku se tak ušití vašich svatebních šatů může stát vaší noční můrou a velkou zátěží pro vaši peněženku. Pokud se tedy rozhodnete si nechat ušít svatební šaty uvažujte pouze o jednoduchých šatech, dokud si nebudete opravdu jistá schopnostmi vybrané krejčové.