Taky se ráda kocháte americkými filmy, ve kterých projde k oltáři nekonečné množství družiček, než se na scéně objeví samotná nevěsta? Víte ale od čeho se počet družiček odvíjí, kdo má přednostní právo tuto roli zastávat a co dělat když bude jedna z družiček muž? Nevíte? Pak čtěte dál! I když jsou totiž družičky považovány za pravou ruku nevěsty, jejich špatný výběr může udělat z plánování svatby větší dobrodružství než  je měsíční dovolená s budoucí tchýní.  Proto pro vás máme pár rad, se kterými neuděláte nikdy chybu.

Čím více hostů, tím více družiček.

Kolik?

Než začnete přemýšlet o tom, kdo vám půjde na svatbu za družičku, pouvažujte kolik bude družiček celkově. Zlaté pravidlo zní: na každých 50 hostů byste měli s ženichem vybrat jednu družičku a jednoho družbu. Pro malé svatby do 50 hostů tedy bude nejlepší se spokojit pouze se svědky a případně s dětskou družičkou (flower girl). Na velkých opulentních svatbách, které navštíví půlka města a široké příbuzenstvo, se počtu družiček meze nekladou. Je úplně jedno, jestli jich celkem bude sudý, nebo lichý počet. Na fotkách ale lépe fungují počty sudé, protože v centru pozornosti můžete být právě vy a váš manžel.

Být družičkou je časově náročné a stojí to peníze. Některé kamarádky možná přijdou raději jako hosté.

Kdo co platí?

Dalším klíčovým bodem, na který byste měla myslet před výběrem svých družiček, jsou finanční a časové možnosti vašich kamarádek. Nezdá se to, ale příprava svatby vyžaduje plné nasazení nejen vaše, ale i jejich. Z tohoto důvodu nebude asi úplně šťastné si vybrat za družičku kandidátku na družičku, která bydlí na druhém konci republiky. A vhodné nejsou ani dámy, které pracují na plný úvazek a mají doma tři děti. Časově vytížené kamarádky si daleko více užijí vaši svatbu jen jako hosté, bez starostí a organizačního chaosu. To samé platí o financích. Družičky si ve většině případů platí nejen ladící šaty, ale také kadeřnici, vizážistku, boty… Pro některé z nich to však může být suma, kterou nejsou ochotny zaplatit . Než si vysníte štrasové střevíčky a naprosto nenositelné kreace, zamyslete se, jestli si to všechny vaše budoucí družičky mohou dovolit.

Jak vybrat šaty pro družičkyČtěte také: Jak vybrat šaty pro družičky

Kdo patří na pozici družičky? Kamarádky s dobrými organizačními schopnostmi.

 Kdo má přednost a na koho zapomenout?

Když se zamyslíte, jistě vás napadne nepřeberné množství kamarádek, známých a příbuzných, které by si zasloužily speciální místo na vaší svatbě. Ne všechny ale musejí jít za družičku. Můžete jim svěřit jiné úkoly jako například pomoci s organizací svatebního dne, proslov na hostině nebo moderování průběhu celého dne. Ideální složení družiček by mělo zahrnovat vaši nejlepší kamarádku, případně sestru a možná i sestru vašeho budoucího manžela, pokud s ní máte dobré vztahy. Naopak mezi nevhodné kandidáty patří vaše kamarádky ze základní školy, známá které jste šla za družičku vy a teď máte pocit, že byste jí to měla oplatit, a v neposlední řadě i kamarádka, kterou nikdo jiný z vašich známých nesnese.¨

Co má na starosti svědkyně a družičky?Čtěte také: Co má na starosti svědkyně a družičky?

Pokud se více kamarádíte s muži, namísto družiček budete mít družbu, dnes už se to neřeší.

A co když je to chlap?

Žádný problém! Dnes už se příliš neřeší jestli se mezi družičkami vyskytuje muž, nebo mezi družbou žena, samozřejmě za předpokladu, že se nejedná o vašeho bývalého a naopak. Pokud váš vybraný kostel nemá nějaké omezení týkající se přítomnosti muže mezi ženami, je naprosto na vás, jestli necháte stát svého kamaráda na obřadu mezi družičkami, nebo ho „přehodíte“ na stranu družby.  Váš družba může být v den obřadu oblečen v obleku, stejně jako zbytek ženichovy družby, nebo ho můžete odlišit například vestou, kravatou, nebo kapesníčkem v barvě družiččiných šatů. Místo kytice bude stačit vonička ve stylu ostatních pugétů.

Jak naplánovat zásnubní pártyČtěte také: Jak naplánovat zásnubní párty