Ať už se rozhodnete prožít svůj svatební den pouze se svědky, nebo zaměstnáte celou partu kamarádů, aby šly za mládence a družičky, budou potřebovat něco na sebe. Pánové to mají jednoduché, prostě se dohodnou s ženichem a půjčí si stejný typ obleku. U dam je to o něco složitější, a proto bylo v minulých letech dobrým zvykem nechat výběr oblečení na nich. Výsledkem však byla nevzhledná směsice různých barev, stylů a délek, což u oltáře a na fotkách nevypadá zrovna nejlépe. Postupně se tedy vyvinul zvyk, říkat družičkám, co si mají na den D obléknout.

Družičky v pudrových šatech s kyticemi z nevěstina závoje.

Šaty pro družičky vyberte podle stylu svatby

Záleží jen na vás, jak moc chcete jejich oblečení na vaši svatbu koordinovat. Minimální informace, které budou vaše kamarádky potřebovat je formálnost, styl a barvy vaší svatby. Často je nejjednodušší jim vysvětlit, kde se bude svatba konat. Přeci jen, jiné oblečení zvolíte na svatbu na zámku a jiné pro svatbu na louce. V tomhle případě necháváte na nich jak vzorek, tak barevné odstíny šatů. Výsledkem tedy bude mix různých střihů a délek v barvách tón v tónu. Taková kombinace se nejvíce hodí pro tematické svatby. Družičky zapadnou mezi hosty, ale zároveň budou ladit se stylem svatby. Ideálním příkladem jsou například retro svatby. Každá z vašich kamarádek si může vyhrát se svým outfitem, ale zároveň vypadat, jako jedna z družby.

Družičky: Kolik, za co, na co?Čtěte také: Družičky: Kolik, za co, na co?


Družičky v černých šatech.

Dříve byly šaty světlé, dnes není tabu ani černá

V otázce barvy záleží zcela na vašem uvážení. V minulosti se říkalo, že družičky by měly být co nejpodobnější nevěstě, aby si zlí duchové spletli drůžičky s nevěstou a manželství bylo šťastné. Z tohoto důvodu se pro družičky vybíraly převážně světlé barvy. Dnes je tahle tradice překonaná a vy si můžete vybrat celou škálu barev od zelené po červenou. Pokud chcete na fotkách opravdu zářit, oblečte družičky do černých šatů a mládence do černých obleků, takže budete na fotkách jediná světlá.

Tip redakce: Výhodou černých šatů pro družičky je i jejich univerzálnost – vaše kamarádky si je zaručeně vezmou i po svatbě. Navíc černou barvu můžete stylovat šaty do rebelských tónů i vysoce formálního prostředí.

Pokud jste se rozhodla pro barvu, která má více, odstínů, buďte při popisu barvy velmi specifická. Pod zelenou, nebo růžovou si totiž každá z nich může vybavit něco jiného a barvy by se nakonec mohly lišit i o několik odstínů. Nejlepší bude jim dát kousek látky ve vybraném odstínu.

Co má na starosti svědkyně a družičky?Čtěte také: Co má na starosti svědkyně a družičky?


Stejná barva šatů pro družičky s různým střihem.

Stejná látka a rozdílný střih? Žádný problém

Další možností je koupit látku společně s nimi a nechat každou z nich, ať si z ní nechá ušít šaty podle svého uvážení. Každá z vašich kamarádek má svůj vlastní styl a typ postavy. a Co bude slušet jedné, nemusí vůbec slušet jiné. Slečny, které nejsou spokojené se svou postavu by se asi bránily upnutým šatům bez ramínek a budou se cítit lépe v empírovém, nebo áčkovém střihu, zatímco ostatní kamarádky už si plánují, jak na vaší svatbě zazáří v korzetových šatech. Domluvte se tedy pouze na délce šatů, která rozdílné střihy hezky sjednotí. Pro formální svatbu zvolte šaty až na zem a na zahradní slavnost, nebo méně formální veselku dejte přednost délce do půli lýtek, nebo i minišatům.

5 nejoblíbenějších sexy her na rozlučku se svobodou pro nevěstuČtěte také: 5 nejoblíbenějších sexy her na rozlučku se svobodou pro nevěstu


Focení novomanželů s družičkami a mládenci.

Stejné šaty pro všechny družičky vyžadují takt a trpělivost

Chcete, aby byly šaty úplně stejné? Není problém, ale bude to chtít víc vyjednávání a tedy víc času. Začněte s tím, že se s družičkami sejdete a dohodnete se s nimi na stylu šatů. Jděte cestou nejmenšího odporu. Pokud tři z vašich čtyř kamarádek chtějí na svatbu mentolově zelenou, nenuťte jim trávově zelenou. Můžete spolu také obejít pár půjčoven a vyzkoušet několik typů šatů. Budete tak vědět, co které sluší a podle toho přizpůsobíte své představy. Každopádně vždy se vyplatí myslet na to, že družičky v šatech stráví váš svatební den a vy chcete, aby si ho užily stejně jako vy. Nejděte tedy přes mrtvoly a společně vyberte šaty, které se budou líbit i vám i jim.