Vaše milovaná polovička se konečně vyslovila, ale vám se při představě rozpočtu protáčí panenky? Neházejte flintu do žita, levnější svatba může být stejně krásná a nezapomenutelná, jako ta luxusní. Dnes pro vás máme pár rad, jak můžete při svém svatebním plánování ušetřit.

svatebni piknik

Současná doba a vládní opatření zrovna nepřeje větších akcím a tudíž ani svatbám. Obtížně se plánuje dopředu, jelikož nevíme, kolik lidí se bude moci zúčastnit, zda budou fungovat restaurace a jestli bude možné ubytovat hosty. Z toho důvodu se čím dál více snoubenců uchyluje ke komornějším událostem o menším počtu, což vám výrazně zasáhne do rozpočtu. V tom pozitivním slova smyslu samozřejmě. Kde ještě můžete ušetřit pár tisíc? Pár tipů bychom měli.

Levnější dekorace z druhé ruky

Co si budeme povídat, dekorace jsou třešničkou na dortu každého svatebního obřadu, hostiny i párty. Dodají i té nejobyčejnější místnosti šmrnc a důležitost. Jedná se tu přeci o svatbu, a taková událost si zaslouží pořádně ozdobit!

Než ale vyhazovat peníze za nákup nových doplňků a dekorací, zkuste zapátrat po internetových bazarech, či ve svatebních skupinách na sociálních sítích, kde se to hemží prodejem dekorací v nejrůznějších barvách. Navíc „zabijete dvě mouchy jednou ranou“, nevěsta, která má tento den již za sebou, se potřebuje zbavit dekorací a vy si s nimi naopak rádi vyzdobíte prostředí. Jakmile bude po svatbě, můžete je klidně stejným způsobem předat dál.

svatební dekorace

DIY aneb vyrob si sám

Vývazky, rekvizity a pozadí do fotokoutku, dárky pro svatební hosty… U všech těchto věcí ušetříte, pokud si je vytvoříte sami. Nebudeme vám lhát, zabere to nějaký ten čas, obětujete prst při zapíchnutém špendlíku a možná se i trošku popálíte při lepení tavnou pistolí (ti šikovnější samozřejmě vyváznou v pořádku), ale jsou to činnosti, které zvládnete levou zadní i sami a nemusíte platit práci někoho jiného. Navíc to může být i zábava! Budoucí nevěsty, svolejte kamarádky, družičky, dejte chladit prosecco a užijte si společný čas při tvoření.

DIY svatební dekorace: Papírové koule pom-pomsČtěte také: DIY svatební dekorace: Papírové koule pom-poms

Svatba ve všední den

O svatby v pátky a soboty bývá rvačka, proto není tajemstvím, že od pondělí do čtvrtka jsou levnější rezervace termínů a také pronájem prostor. Popřemýšlejte i o této variantě, pomůže vám to také trošku ušetřit. Svatební obřad si klidně můžete naplánovat i na odpoledne, kdy by měla mít většina hostů už po práci a bude to pro ně přijatelnější doba.

novomanželé

Svatební šaty z bazaru

Pokud vám stávají hrůzou vlasy při přečtení nadpisu tohoto odstavce, pak ho raději rovnou přeskočte. My si ale myslíme, že mít svatební šaty z druhé ruky po nevěstě, která je měla jen jednou na sobě, není nic špatného. Opět platí to stejné, jako u dekorací, ušetříte tisíce a pomůžete jiné nevěstě, které zabírají místo ve skříni. Zkuste například ve svatebních skupinách na sociálních sítích vznést dotaz, zda by někdo neměl na prodej šaty ve vaší velikosti, uvidíte, kolik nevěst zareaguje. Jistě tuto levnější variantu uvítáte. Když si nevyberete, vždy se dá zajít do půjčovny a vybrat tam.

Oslovte šikovné známé

Možná vás překvapí, jak nákladná položka v rozpočtu je samotná hostina. Nejdražší jsou samozřejmě hlavní chody a případný raut, ale co se týče sladkých dezertů, tam se dá nějaká ta koruna ušetřit. Zkuste oslovit vaše známé, co rádi pečou, zda by vám nějaké dobroty neupekli. To stejné platí i o fotografech.

svatební zákusky

Svatba jen v kruhu nejbližších

Pokud si příliš nepotrpíte na honosné svatby o 150-ti hostech, pak vám dnešní doba bude přát. Je krásné mít po celý den přítomné všechny kamarády, jejich partnery a tetičky a strýčky z druhého kolene, ale musíte počítat s tím, že každý jeden host navíc vás bude něco stát. Nemáte-li příliš velký rozpočet, zkuste se spolu s partnerem zaměřit na skutečně úzký kruh rodiny a přátel. Věřte nám, nikdo vám nebude mít za zlé, že jste se takhle rozhodli. Budete-li chtít, pozvěte přátele na obřad a hostinu si schovejte jen pro rodinu.

Další tipy, jak můžete na svatbě ušetřit, jsme sepsali do následujícího článku.

5 tipů, jak ušetřit na svatběČtěte také: 5 tipů, jak ušetřit na svatbě

Doufáme, že jsme vám alespoň trošku pomohli a inspirovali. Přejeme krásný svatební den!