Kdo náš magazín sleduje pravidelně, jistě už si všiml, že v polovině října jsme představili velkou novinku. Naše svatební agentura Svatba na úrovni se od teď postará o organiazci vašich svateb na klíč.

svatebni-agentura-je-stale-spise-luxus-nez-standart-ale-usetri-vam-hodne-prace

Proč bychom si měli najmout svatební agenturu?

Když se setkám s nevěstami a kamarádkami, kterým říkám o magazínu a Svatbě na úrovni, často se setkávám se zapeklitou otázkou: „Proč bych si měla najmout svatební koordinátorku? Já si chci přípravu své svatby užít a na to nepotřebuji nikoho třetího, kdo by mě o tyhle krásné chvíle připravil. Navíc chci mít všechny informace, abych se mohla informovaně rozhodnout o dodavatelích a stylu svatby.“ a hned vzápětí následuje úvaha: „Když se obejdeme bez svatební koordinátorky, která bude jistě stát hromadu peněz, ušetříme a budeme si moci dovolit více dekorací, nebo exotičtější svatební cestu.“ Donedávna jsem nevěděla, jak na to odpovědět. Vždy jsem řekla něco jako, že záleží na každé nevěstě, kolik času chce svatbě věnovat. A že svatební koordinátorka určitě stojí za úvahu, pokud se snoubenci berou mimo místo svého bydliště nebo dokonce v zahraničí. Tam je všechno zařizování mnohem obtížnější.

Kdo je a co dělá svatební koordinátorkaČtěte také: Kdo je a co dělá svatební koordinátorka


svatebni-koordinatorky-travi-dny-a-tydny-pruzkumem-vaseho-stylu-svatby

Je svatební agentura na nic? Rozhodně ne!

Při obvyklém procházení svatebních webů jsem ale objevila článek, který přesně vyjadřuje moje pocity o koordinaci. Jedna americká nevěsta ve článku popisuje důvody, proč se s partnerem rozhodli svatební koordinátorku nenajmout. A proč toho zpětně litovali. V dnešním zamyšlení vám tedy některé z jejích důvodů předložím a zároveň se vás pokusím přesvědčit, že tyhle rozšířené mýty jsou vlastně hloupost.

Věděli jste, že: Většina svatebních koordinátorek se vyvinula z nespokojených nevěst? Ano, nevěsty, které měly ve svůj svatební den nervy na pochodu, se často rozhodly, že takový zážitek už nikomu nepřejí. Založily si svatební agenturu, aby ulehčily snoubencům honičku za svatební dokonalostí a pomohly jim si jejich svatbu naplno užít.

proc-si-najmout-svatebni-agenturu

Mýtus č. 1: Koordinátorka je zbytečně drahá a vlastně nevím, za co ji platím

Samozřejmě záleží na zkušenosti a službách koordinátorky. Svatební agentura vás vyjde průměrně na 10-15% vašeho rozpočtu za jednotlivé služby a na cca 20% rozpočtu, pokud budete chtít zorganizovat svatbu na klíč. Neříkám, že je to zadarmo, ale na druhou stranu stejnou částku dáváte svému fotografovi, kameramanovi, nebo za svatební dekorace a moc o tom nepřemýšlíte. A přitom květiny uvadnou a fotograf dostane ty samé peníze za jediný den. Svatební koordinátorka je vám k dispozici několik měsíců před svatbou! Stovky a stovky hodin s vámi řeší vaši svatbu, vyhledává dodavatele a myslí na to, aby vše klapalo. A to ani nemluvíme o tom, že zatímco fotograf si po prvním tanci půjde lehnout. Koordinátorka je s vámi v den svatby až do noci. A ráno znovu vstává, aby svatební lokaci uklidila a vše zapůjčené odevzdala. Suma sumárum, za stejnou cenu, jakou dáváte fotografovi, dostanete několikanásobnou hodnotu služeb. Koordinátorka tedy není vůbec drahá položka ve vašem svatebním rozpočtu. Poměr cena/výkon je naopak velmi dobrý.

Co nedělá svatební koordinátorka? Velká pomocnice, ale ne holka pro všechnoČtěte také: Co nedělá svatební koordinátorka? Velká pomocnice, ale ne holka pro všechno


svatebni-koordinatorka-zvladne-nejen-koordinaci-ale-i-dekorace-vazani-kvetin-a-mnoho-jineho

Mýtus č. 2: Koordinátorce budeme dávat peníze navíc z naší kapsy

To, jestli se služby koordinátorky vejdou do vašeho svatebního rozpočtu, záleží částečně na ní a částečně na vás. Čím je svatební koordinátorka déle na trhu, tím má větší síť svých dodavatelů a drátků za které zatahá, aby pro vás dojednala nejlevnější ceny široko daleko a vydělala si na sebe. Koordinátorka je a musí být všeuměl a postará se o to, abyste další profesionály již nemuseli najímat. Naaranžuje květiny, připraví svatební oznámení, nadekoruje auta, nazdobí sál a slavobránu a postará se sama o spoustu drobností, které byste jinak museli platit jiným profesionálům. Máte tak službu X v 1. Za předpokladu, že koordinátorka předem zná váš svatební rozpočet (což by měla), bude schopná s ním pracovat tak, abyste utratili co nejméně a nemuseli tento rozpočet navyšovat o částku za její služby. Samozřejmě ale záleží i na vás, co všechno máte v plánu do rozpočtu započítat a jakou cenovou hladinu dodavatelů si najmout. Ani nejlepší koordinátorka neumí čarovat. Pokud si do rozpočtu 80 000 Kč naplánujete dort za 10 000 Kč, svatební šaty za 20 000 Kč, snubní prstýnky za 20 000 Kč a chcete hostit 50 lidí, musíte počítat s tím, že moc manévrovacího prostoru jí nenecháváte.

ne-vsechny-svatebni-ukoly-jsou-zabavne

Mýtus č. 3: Organizace svatby je zábava, o kterou mě svatební agentura připraví

Nikdo se s vámi nehádá, že některé aspekty svatby jsou zábavné. Ochutnávky svatebních dortů, zkouška svatebních šatů, výběr menu, nebo rozlučka se svobodou se nabízejí jako ideální příklady zábavných částí svatby. Každá nevěsta ale postupem plánování objeví i úkoly, které zase tak moc sranda nejsou. Například seškrtat seznam hostů z příbuzných a tyto příbuzné rozesadit ke stolům tak, aby se navzájem nepozabíjeli. Zajistit jim odvoz a převoz mezi částmi svatebního dne. Nebo dokonce ubytování. Zjistit, kdo z nich je vegetarián, alergický na oříšky, nebo nejí játrové knedlíčky… A hlavně s blížící se svatbou odpovídat na nespočet (ano, představte si telefonát každou půl hodinu) otázek ohledně dress codu, adresy a času příjezdu, svatebních darů a podobně. Tohle všechno jsou úkoly, na které máte svatební koordinátorku.