Svatební koordinátorka už dnes není luxusem, který si mohou dovolit jenom nejbohatší páry, ale stále je považována za někoho, kdo je na svatbě jako bonus. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč je považována za členku týmu, jejíž povinnosti nejsou pevně dané a vytesané v kameni. Proto se čas od času stává, že dochází ke zmatkům ohledně náplně její práce. Pojďme se podívat, co svatební koordinátorka za úkol opravdu nemá.

Kdo je a co dělá svatební koordinátorkaČtěte také: Kdo je a co dělá svatební koordinátorka

Všechny služby za cenu jedné, aneb zadarmo ani kuře nehrabe

V první řadě je třeba si s koordinátorkou dohodnout, na jaké služby ji budete potřebovat. Ověřte si u ní předpokládanou cenu a upřesněte rozsah jejích povinností. Pozor ale na to, že tento rozsah je závazný pro obě strany. Každý balíček služeb se skládá z několika úkolů, které mají cenu té sumy, kterou jste si s koordinátorkou dohodli. Jakmile začnete chtít po koordinátorce svatebního dne vymýšlení dekorací, nebo v rámci stylingu pomoc se zasedacím pořádkem, už se služby přelévají do jiné kategorie, která pravděpodobně není v ceně. Nezlobte se proto na koordinátorku, když si řekne o dodatečnou částku za služby mimo dohodnutý balíček. Jistě víte, že jakákoliv část přípravy svatby od hledání inspirace po výběr dodavatelů až po samotnou přípravu v den D stojí čas. A pokud tyto úkoly za vás plní koordinátorka, její čas má stejnou hodnotu, jako když vy trávíte hodiny v práci. Také byste zadarmo nepracovala, ne?

Mýty o svatebních agenturách… a jak je to doopravdyČtěte také: Mýty o svatebních agenturách… a jak je to doopravdy


Buďte upřímná, jaké úkoly od koordinátorky budete potřebovat? Pokud se jich časem vynoří více, nedivte se, že si koordinátorka řekne o více peněz.

Domácí práce, aneb, když koordinátorka stojí, neznamená to, že nic nedělá

Ať už to jeden z vašich hostů přehnal s alkoholem, číšník vylil skleničku, nebo se zjistilo, že není dostatek talířů na dezert, není povinností koordinátorky jít mýt nádobí, vytírat podlahu, nebo sbírat střepy. Povinností svatební koordinátorky, je sehnat další talíře, poslat uklízečku vytřít podlahu, nebo zajistit, že na střepy nikdo nešlápne, dokud je obsluha neuklidí. Koordinace se z velké části skládá z delegování úkolů na dodavatele, které mají tu kterou činnost na starosti, z dohledu nad ostatními dodavateli a jejich koordinace, nebo z řešení vzniklých problémů a organizace jejich nápravy. Nebuďte proto překvapená, když číšníci budou pobíhat kolem a roznášet dorty, zatímco koordinátorka bude klidně stát stranou, dohlížet a hledat co kde neklape. Její prací není manuální činnost, platíte jí za to, abyste se nemusela zabývat logistikou svatebního dne.

Svatební koordinátorka má na starosti logistiku celé svatby a řešení problémů. Takže když půl hodiny s někým mluví po telefonu, nebo stojí v rohu místnosti a pozoruje cvrkot. Hledá totiž kde co zlepšit, nebo řeší problémy, které byste jinak řešila vy ve svatební den.

Co kdo nestihl, aneb všechny trable na hlavu koordinátorky

Pokud má koordinace svatby probíhat hladce a podle plánu, je důležité se dopředu dohodnout, co bude její součástí. Nevěsty mají někdy pocit, že i přes několik schůzek a probrání programu svatby před dnem D, mohou na poslední chvíli koordinátorku pověřit starostmi, které se nakonec nepodařilo stihnout někomu z rodiny.

Je třeba si uvědomit, že program a harmonogram svatebního dne se připravuje dlouho dopředu nejen pro novomanžele a svatební hosty, ale koordinátorka si vytváří jeden i pro sebe, aby měla přehled, kdy se od ní co očekává a za které části svatebního dne je zodpovědná. Kdy si nevěsta představuje špalír, nebo kdy začít nahánět hosty k podívané na barmanskou show. Pokud na ni den před svatbou hodíte veškeré resty celé rodiny od vyzvednutí květin, po zajištění ubytování pro hosty, nebo si vzpomenete, že není vyřešené vaření kávy k dortu, je velmi pravděpodobné, že nastane jeden ze dvou scénářů:

  1. Pokud je koordinátorka slušná, pokusí se úkoly zařídit, aby vám ulehčila starosti, ale vy musíte počítat s možným ohrožením jejího časového plánu. Možná proto nebude mít čas vám pomoci do šatů, nebo pověří někoho jiného svoláním hostů.
  2. Pokud je koordinátorka striktní, pravděpodobně vám seznam dodatečných úkolů hodí na hlavu v rámci zachování hladkého průběhu svatebního dne. A vy budete noc před svatbou řešit úkoly, které jste nestihla vyřídit za celou dobu plánování.

Ani jeden ze scénářů není ideální a většinou pro koordinátorku končí špatnou referencí a pro vás pocitem, že všechno nebylo perfektní. Proto si dopředu dobře rozmyslete, co všechno bude součástí koordinátorčiných povinností v den vaší svatby, a zařizování, které máte na starosti vy skutečně vyřešte. Váš den pak bude dokonalý a spolupráce s koordinátorkou bezproblémová.

4 chyby při organizaci svatby, které dělají všechny nevěsty. Neděláte je také?Čtěte také: 4 chyby při organizaci svatby, které dělají všechny nevěsty. Neděláte je také?

Nezapomeňte, že svatební koordinátorka může mít pod palcem pouze ty úkoly, které jí svěříte. Pokud neuděláte svoji část, vždy to závání problémy. Pokud víte, že nestíháte, nejlepším řešením je objednat si organizaci celé svatby na klíč.