Naplánovat svatbu je úkol jako hrom i pokud vám do organizování nemluví celé příbuzenstvo. A co teprve, když vám i tetička z druhého kolene předepisuje svatební menu. Zeptali jsme se nevěst, co by jim ulehčilo plánování a jaké chyby v tomto kontextu udělaly. Tohle jsou 4 nejčastější odpovědi.

Nechte si detaily svatby pro sebe, dokud nebude vše zařízené.

1. Chyba v organizaci svatby: Svatba jako demokracie

Váš drahý se konečně vyslovil a vy byste své štěstí nejraději vykřičela na všechny světové strany? A k tomu ideálně přidala i svoji představu o svatbě, hostech, menu a výzdobě? Tuhle chybu udělá většina nevěst a zapomíná přitom, že příbuzenstvo funguje jako velmi sehraná tichá pošta.

Řekla jste rodičům, že nechcete pozvat strýčka z druhého kolene? Může se stát, že vám za týden zavolá jeho manželka, že ona tedy také nepůjde. Nabídla jste kamarádce, ať vám jde za svědka a máte doma tichou domácnost, protože vaše sestra by měla mít přece tuhle roli jistou?

Všem takovým tahanicím se můžete vyhnout, když věci prostě zařídíte podle svého a rodinu informujete teprve až bude vše hotové nebo podle pravidla jen-to-co-potřebuješ-vědět. Ušetříte tak nejen své nervy, ale také nervy všech okolo.

3 nejčastější stížnosti nespokojených svatebních hostů a jejich řešeníČtěte také: 3 nejčastější stížnosti nespokojených svatebních hostů a jejich řešení

Čím méně svatebních přesunů, tím méně organizačních zmatků na Vaší svatbě.

2. Chyba v organizaci svatby: Přesuny, přesuny, přesuny

Věřte nám, naprosto si uvědomujeme, že najít dokonalé místo obřadu a zároveň exkluzivní restauraci nebo hotel pro hostinu na jednom místě je téměř nemožné. Přesto se pokuste. Pokaždé, když totiž nasoukáte celé svatební osazenstvo do aut, abyste je převezla z jednoho úžasného místa na druhé, ztrácíte tak nejen čas ze svého svatebního dne, ale zároveň si zaděláváte na problémy.

Usadit všechny hosty do aut tak, aby všichni věděli, kde sedí, jeli s rodinou a skutečně dojeli na místo určení, je totiž náročnější, než se zdá a může to být oříšek i pro profesionální koordinátorky.

Kdo je a co dělá svatební koordinátorkaČtěte také: Kdo je a co dělá svatební koordinátorka

Vy sama navíc nemůžete minimálně před obřadem kolonu organizovat, protože byste měla jet poslední a hosté by vás neměli vidět. Po obřadu naopak jedete první, a tak si hosté musí poradit sami. Ušetřete si starosti a hostům nervy a uspořádejte celou svatbu včetně přespání na jednom místě. Vaši hosté vám poděkují.

10 věcí, které chce na svatbě každý svatební hostČtěte také: 10 věcí, které chce na svatbě každý svatební host

Svatební zábava je důležitá, ale nic se nemá přehánět. Nechte hosty se bavit podle jejich představ.

3. Chyba v organizaci svatby: Zábava za každou cenu

Ano, víme, že jste si pro svatební hosty připravila celou sérii naprosto úžasných svatebních her, kvůli kterým jste trávila hodiny a hodiny na Pinterestu. Přesto je dobré zhodnotit, jestli jsou vaši hosté ve vhodné náladě.

Svatební hry: Top 6 svatebních her ke stažení zdarmaČtěte také: Svatební hry: Top 6 svatebních her ke stažení zdarma

Svatební den je programem přímo nabitý a vaši hosté jsou po celém dni pravděpodobně připravení na volnou zábavu. Chtějí se pořádně uvolnit, popovídat si a zatancovat. Ačkoliv máte v programu svatebního dne napsáno například „svatební kočár“, nejprve se rozhlédněte kolem sebe. Pokud se hosté dobře baví sami od sebe, nechte program programem a zapojte se do volné zábavy.

Svatební hry: Královský kočár, vtipná hra s alkoholem na svatební zábavuČtěte také: Svatební hry: Královský kočár, vtipná hra s alkoholem na svatební zábavu


Předtím, než něco koupíte nebo podepíšete smlouvy, porovnejte více nabídek a přečtěte si reference.

4. Chyba v organizaci svatby: Impulsivní nákupy

Svatební rozpočet, který se může na začátku plánování svatby zdát jako pohádkový poklad se často rozkutálí dříve, než si osušíte slzy štěstí ze zasnoubení. Stačí když s kamarádkami vyrazíte na pár veletrhů nebo jen posloucháte doporučení od známých a může se stát, že za 10 dní od zasnoubení budete mít všechny dodavatele vybrané a zarezervované, dekorace nakoupené a cukroví zamluvené.

Přesto nespěchejte. Pokud si necháte víc času na rozmyšlenou a pořádně všechno spočítáte předtím, než začnete cokoliv podepisovat, třeba přijdete na to, že polovina hostů nepřijede, takže budete potřebovat méně cukroví, dekorací i obědů. Pravděpodobně také přijdete na to, že dekorace, které jste koupila v tom krásném krámku na náměstí se dají koupit za polovinu ve velkoobchodě nebo za zlomek ceny půjčit.

Na místo hurá akcí proto nejprve všechno sepište, spočítejte, porovnejte a posbírejte informace z co nejvíce různých zdrojů. Budete si tak jistá, že jste dostala skutečně tu nejlepší cenu za věci a služby, které budete skutečně potřebovat. Zbylou část rozpočtu pak můžete roztočit na líbánkách.

Svatební rozpočet: na kolik peněz vyjde svatba a kde na ni vzít?Čtěte také: Svatební rozpočet: na kolik peněz vyjde svatba a kde na ni vzít?