Po nádherném svatebním dni si můžete alespoň na chvíli oddechnout, že jsou všechny přípravy a stres za vámi. Než se však naplno vrhnete do nové životní etapy jako novomanželé, je důležité vyřídit několik nezbytných věcí, na které se vyplatí myslet. Dnes jsme pro vás sepsali seznam těchto důležitých věcí, abychom vám to maximálně ulehčili.

doklady novomanželů

Na co nesmíte zapomenout novomanželé

Neradi vám to říkáme, ale svatbou zařizování a papírování nekončí. Nyní je potřeba se vrhnout na všechny úřady a změnit, co je třeba. Než však podniknete jakékoliv kroky, vyčkejte, až budete mít v ruce oddací list, protože jedině s ním si můžete vše vyřídit.

Výměna důležitých dokladů

Mezi nejdůležitější doklady, které byste měli po svatbě vyměnit, patří občanský průkaz, řidičský průkaz a cestovní pas.

Nezapomeňte, že je také důležité dodržet lhůty pro výměnu dokladů. O občanský průkaz byste si, jako novomanželé, měli požádat do 15-ti dní od vydání oddacího listu. Za tuto změnu nic neplatíte.

Svatební cesta hned po svatbě – co nezapomenout a jaké doklady si vzít s sebouČtěte také: Svatební cesta hned po svatbě – co nezapomenout a jaké doklady si vzít s sebou

O nový řidičák byste měli zažádat nejpozději do pěti pracovních dní po termínu svatby. Do deseti dní byste také měli nahlásit změnu příjmení i v registru vozidel, tuto změnu poté uvidíte na nových technických průkazech.

Co se týče cestovního pasu, pak je se starým příjmením platný ještě tři měsíce po svatbě. Pokud si budete žádat o nový pas, zaplatíte za něj 600 Kč, jen počítejte s tím, že si na jeho vyhotovení musíte měsíc počkat. Můžete si ale zažádat o zkrácenou lhůtu šesti dní, za ní si však připlatíte několik tisíc.

snubní prsteny

Další úřady pro novopečené novomanžele

Díky centrálnímu registru obyvatel nemusíte nahlašovat změnu na finančním úřadě, okresní správě sociálního zabezpečení ani na katastru, tyto informace se jim zasílají samy.

Ze zákona platí povinnost nahlásit změnu příjmení zdravotní pojišťovně nejpozději do třiceti dní. Zároveň si také požádejte o novou kartičku pojištěnce. Tuto žádost spolu s oznámením můžete pojišťovně doručit i písemně nebo si zajít na jakoukoliv pobočku.

Nezapomeňte tuto změnu také nahlásit svému zaměstnavateli.

novomanželé

Dodavatelé energií, banky a mobilní operátor

O změně byste měli informovat také svoji banku, mobilního operátora nebo dodavatele energií. Podívejte se na jednotlivé stránky, každá instituce má podmínky změny údajů trošku jiné a někdy musíte navštívit přímo pobočku. V bance si také zažádejte o novou platební kartu, která by vás neměla nic stát. Mějte přichystaný oddací list nebo novou občanku, díky kterým tuto změnu potvrdíte.

Nejoblíbenější destinace na svatební cestuČtěte také: Nejoblíbenější destinace na svatební cestu