Naplánovat a uspořádat celou svatbu dá bezesporu pěkně zabrat. Je potřeba ji vymyslet do posledního detailu, aby v onen slavný den D nenastalo faux pas. Jedním takovým detailem, nad kterým se mnoho nevěst nezamýšlí, je pořadí svatebčanů při příchodu na svatební obřad. Máte taky guláš v tom, kdo koho vede, kdy a na jaké straně? My vám v tom uděláme jasno!

svatební obřad

Na místě obřadu

Berte prosím na vědomí, že každé obřadní místo může mít malinko jiné zvyklosti. Pokud však pořádáte svatební obřad mimo kostely, můžete si ho uzpůsobit podle svých představ. Bývá zvykem, že nejprve do obřadní síně vstupují hosté a posadí se na svoji stranu. Někdy se rodina nevěsty posadí vlevo, někdy vpravo, dnes už je jedno, kam se posadí. U oltáře bude nevěsta stát po pravé ruce ženicha, čili se nabízí, že rodina nevěsty bude sedět vpravo, rodina ženicha vlevo. Pokud je málo míst na sezení, posadí se nejbližší rodina a starší hosté, zbytek hostů bude stát.

Zasedací pořádek na svatběČtěte také: Zasedací pořádek na svatbě

Kdo za kým stojí na svatebním obřadu

Hosté usazeni, hudba připravena, přichází oddávající a stoupne si do čela směrem k hostům. Někdy k příchodu hraje hudba rozdílná pro ženicha a pro nevěstu, někdy si ženich nenechává zahrát nic. My jsme však všema deseti pro hudbu i na ženichův příchod, oznámí se tím tak hostům, že obřad právě začíná. Pořadí příchozích se taktéž může lišit podle toho, jaká svatba se zrovna koná, zda budou v průvodu malé družičky s okvětními lístky nebo pouze dospělé družičky a družby. Pořadí může být následující:

  • ženich + matka ženicha
  • otec ženicha + matka nevěsty
  • družba + družička (dospělí)
  • svědek + svědkyně
  • malé družičky
  • otec nevěsty + nevěsta

Hudba pro ženichův příchod začne hrát, hosté sedí, přichází ženich s maminkou a všichni v pořadí. Pokud je v průvodu více dospělých družiček a družeb, postaví se po boku ženicha a na stranu nevěsty. Jsou – li jen malé, přichází těsně před nevěstou. To už začíná hrát hudba pro příchod nevěsty, hosté si stoupají, malé družičky rozhazují okvětní lístky a vchází nevěsta s tatínkem. Otec nevěsty předá její ruku ženichovi a sedá si na svou stranu.

hosté na obřadě

Po obřadu

V případě, že máte na svatbě více hostů, bývá celkem dlouhá fronta na gratulace novomanželům. Doporučujeme do pozadí pustit hudbu, která celou ceremonii doladí. Po gratulacích se obvykle hosté odeberou ven, kde utvoří špalír (dvě řady naproti sobě) a do rukou si vezmou hrst rýže, bublifuk nebo okvětní lístky růží a vyčkávají na ty nejdůležitější. Novomanželé odchází z obřadní síně jako poslední a projdou špalírem pro štěstí.

Připravte se na to, že v případě rýže ji budete na sobě nacházet ještě další tři dny. Proč se na svatbě vůbec hází oblíbená rýže? Podle tradice má novomanželům zajistit plodný vztah s hromadou zdravých potomků.

Kdo všechno má mít v den svatby svatební kytici? Toto jsou ty nejdůležitější osobyČtěte také: Kdo všechno má mít v den svatby svatební kytici? Toto jsou ty nejdůležitější osoby

Pokud si pořád nejste jisti, jak všechny správně uspořádat, můžete se řídit obrázkem, který jsme pro vás vytvořili.

pořadí hostů na svatbě