Dokážete si představit českou svatbu bez svatebních koláčků? Malé tvarohové, povidlové a makové svatební koláčky patří na stůl stejně tak, jako například svatební dort. Kolik ale koláčků budete potřebovat, aby je mohl uždibovat každý host a koho pověřit pečením? Vše jsme shrnuli do dnešního článku.

svatební stůl

Ke svatební pozvánce něco malého na zub

Dnes je zvykem rozesílat svatební oznámení poštou nebo elektronicky, ale dřív tomu tak nebylo. Svatební oznámení budoucí novomanželé rozváželi vždy osobně a do každé rodiny s sebou přinesli i krabičku s koláčky, kterým se říkalo tzv. „zvací koláčky„.

Dnešní uspěchaná doba ale způsob pozvání na svatbu změnila, a tak se se svatebními koláčky setkáte spíše až při hostině nebo je novopečení manželé zabalí s sebou hostům jako poděkování za účast.

Každý kraj, jiný mrav aneb nejsou koláčky jako koláčky

Možná jste také navštívili svatbu v jiném kraji a podivovali se, jaké svatební koláčky leží na talířku před vámi. Můžou mít podobu kynutých kulatých, z tvarohového těsta nebo to můžou být malé šátečky s náplní. Ať už vypadají ve vašem kraji jakkoliv, nejdůležitější je stejně to, aby chutnaly svatebčanům. Vybírejte proto ověřené recepty, nejlépe vašich babiček, které v nich měly dlouholetou praxi, a zaměřte se také na nejoblíbenější náplně.

Folklorní tradiční vesnická svatba: fotoeditoriál Závan tradiceČtěte také: Folklorní tradiční vesnická svatba: fotoeditoriál Závan tradice

Může nevěsta péct svatební koláčky?

Nevěsta za plotnu nepatří, podle pověry by jí to do manželství přineslo smůlu a uplakané děti. Dříve se nevěsta pečení koláčků vůbec neúčastnila a pekla je její maminka, dnes už ale tak striktní být nemusíte. Svolejte kamarádky, maminku a budoucí tchýni a uspořádejte společné pečení, kde proberete všechno důležité. Nevěsta se může například starat o pitný režim dam a být po ruce.

A kdy s pečením začít? Koláčky jsou nejlepší dva až tři dny po upečení, až jsou krásně uleželé a měkké. Někdo také peče koláčky s větším předstihem, dá je zamrazit a před svatbou vyndá. Budou chutnat a vonět stejně, jako čerstvě upečené.

svatební koláčky

Kolik koláčků se na svatbě sní?

Pokud nemáte žádnou představu, kolik koláčků budete na svatbě potřebovat, aby si pochutnali skutečně všichni, pak se můžete řídit obecnou poučkou: 5 – 8 kg svatebních koláčků pro přibližně 50 svatebčanů. Toto množství odpovídá 4 – 8 koláčků na osobu. Hodláte naplnit koláčky i výslužky? Pak množství zdvojnásobte.

Jestliže nemáte v rodině zdatné pekařky, nebo je nechcete tímto úkolem obtěžovat, není žádnou ostudou, když si necháte koláčky upéct jinde. Přeci jen na svatbu o 50-ti hostech budete potřebovat až 8 kg cukroví a někdy je zkrátka jednodušší, si je objednat.

Jak sestavit perfektní sweet barČtěte také: Jak sestavit perfektní sweet bar