Alternativy svatebního závoje pro krátké i dlouhé vlasy.

Výběr svatebních šatů dává většině z nás zabrat. A co teprve, když konečně najdete ty své vysněné a najednou zjistíte, že se k nim nehodí závoj? Taková situace může nastat třeba proto, že svatební šaty zdobí velmi moderní krajková záda, která nechcete závojem zakrýt. Druhým důvodem, proč vypustit svatební závoj mohou být třeba krajkové rukávy, díky kterým byste se závojem vypadala tak cudně jako panenka Marie, což není úplně váš vysněný svatební look. Překážkou svatebního závoje může být také krátký účes, nebo naopak hypermoderní minimalistické šaty, u kterých by závoj zbytečně kazil linie. No prostě zkraťme to. Nechcete svatební závoj. Co teď? Nezoufejte, nabízí se celá řada krásných alternativ, které vám nerozcuchají účes a nenalepí se vám na rtěnku.

Čelenku můžete použít i jako ozdobu namísto korunky.

1) Čelenky všech tvarů a barev – krásná ozdoba pro dlouhé i krátké vlasy

Asi největším plusem čelenek je jejich variabilita. A mluvím nejen o variabilitě provedení: štrasové, látkové, bílé, barevné nebo úplně jiné. Mluvím hlavně o variabilitě nošení. Čelenku můžete totiž nosit na mnoho různých způsobů. Většina z nás si asi vybaví čelenky, které nosí malé holčičky, aby jim nepadala ofina do očí, ale tím to nekončí. Můžete ji posunout až za patku, nebo ofinu, takže ztratí „držící“ funkci a bude účes jen zdobit. Pokud preferujete princeznovský look, doporučujeme čelenku dle vašeho výběru zasunout do vlasů „naplocho“, aby vypadala jako diadém. Pro milovnice hippies a něžné ležérní svatby je naopak vhodné otočit čelenku ozdobou do čela a doplnit ji rozvolněným účesem.

Květinové čelenky jsou trendy alternativou svatebního závoje.

2) Svatební věnečky a půlvěnečky – horký hit letošního roku

Věnečky asi nemusíme představovat. Objevují se na nespočtu focení, svatbách a módních přehlídkách po celém světě. Co je ale důležité, je vybrat si takový věneček, který budete nosit vy a ne on vás. Cílem věnečku není přebít a zastínit nevěstu, ale podtrhnout její krásu a styl svatby. Doporučujeme proto věneček vyzkoušet, než se do něj zamilujete a koupíte si ho na svatbu. Kromě stylu věnečku je důležitý i svatební účes. Pokud jste si totiž vysnila vyčesaný svatební drdol, nejste automaticky z kola venku. Nově se totiž vyrábějí i takzvané půlvěnečky. Jsou to vlastně flexibilní čelenky, které můžete připnout ze zadní strany do ležérního drdolu, nebo jimi obtočit vysoko upnutý výčes. Květinový věneček je tedy vhodný pro všechny typy účesů. A poslední rada na závěr, než přejdeme ke hřebínkům a jiným ozdobám. Berte ohled na počasí, než si objednáte věnec z živých květin. Pokud bude moc horko, budete mít na hlavě slaměnky, zatímco v přílišné zimě pravděpodobně květiny zmrznou, což na fotkách také nevypadá nejlépe. Když to vezmeme kolem a kolem, tak musíme v podnebí České republiky plošně doporučit věnečky z umělých květin :).

Drdol s vlásenkami s perlami

3) Roztroušené šperky – záblesk ve svatebním účesu při každém pohybu

Varianta několika menších šperků není žádná novinka. Je to vlastně trend, který se objevil už ve středověku, kdy si urozené dámy zdobily složité účesy různými jehlicemi, nebo živými květinami. Proto nebudeme tuto alternativu svatebního závoje dlouze představovat, ale vypíchneme jen největší výhody. Šperky, živé květiny, nebo dříve tak oblíbené skřipečky můžete do vlasů naaranžovat přesně podle vašeho gusta. Je jen na vás, jestli je použijete rovnoměrně, nebo zdůrazníte jen určitou část svatebního účesu. Výborně budou vypadat například větší perly, které zdůrazní strukturu propleteného drdolu. Pokud jste zapomněla si doplňky do vlasů vybrat, nezoufejte, situaci zachrání i pár drobnějších květů od vaší floristky. Drobnou nevýhodou těchto doplňků (a to hlavně jehlic a vlásenek) je jejich nepoužitelnost pro krátké svatební účesy.

Svatební účes z krátkých vlasů s fascinátorem

4) Klobouček či fascinátor – fascinující doplněk pro odvážné nevěsty

Kloboučkům a jejich drobnějším příbuzným, fascinátorům, se dostává stále větší pozornosti českých i zahraničních nevěst. Důvodem je originalita tohoto doplňku. S fascinátorem vás prostě nikdo nepřehlédne. Ptáte se, jaký je vlastně rozdíl mezi kloboukem a fascinátorem? Klobouk je jasný, je to pokrývka hlavy, kterou stačí nasadit a případně připevnit vlásenkami, abyste ho nehonila po ulici před kostelem. Fascinátor je na druhou stranu maličký klobouček, který se připevňuje čelenkou nebo hřebínkem a většinou je doplněn peříčky. Na rozdíl od klobouku také sluší skoro všem a dá se použít k jakémukoliv účesu. A jedno poslední plus: máte velkou šanci, že po jeho odepnutí bude váš účes vypadat stejně, jako když jste fascinátor připínala. Můžete tedy na svatebních fotografiích zářit s fascinátorem a později na hostinu ho vyměnit za tradičnější ozdobu do vlasů.

Tip redakce: I když si nevěsty nejčastěji vybírají bílé fascinátory, nebraňte se ani barevným. Vzpoměňte si, jak v něm zazářila Sarah Jessica Parker v Sexu ve městě. 🙂