Moment, na který jste čekala dlouhá léta, se blíží. Odříkáte slib věrnosti, ženich vám navlékne vysněný prsten a zvedne vám závoj, abyste dostala svůj první polibek jako vdaná paní. Zní to perfektně, ale taky máte pocit, že výběr závoje je pomalu horší než výběr svatebních šatů? Bojíte se, že přes závoj neuvidíte, nebo naopak že nebudete na svatebních fotkách k poznání? Nepanikařte a čtěte dál.

Čím vyšší nevěsta, tím delší svatební závoj si může dovolit

Na trhu je nepřeberné množství závojů, takže pokud si chcete vybrat ten pravý, zkoušejte a zkoušejte. Začněte správnou délkou. Máte na výběr z pěti základních délek: k bradě, na ramena, k loktům, ke špičkám prstů a dlouhý, přecházející do vlečky. Čím jste vyšší, tím delší závoj si můžete dovolit a bude vám slušet. Naopak pokud jste menšího vzrůstu, měla byste sáhnout po krátkém závoji, nebo délce do půli zad. Pod dlouhým závojem byste vypadala ztracená a nevýrazná. Zvažte také podmínky, ve kterých se vdáváte. Nebudete tahat dlouhý závoj pískem, nebo po rozbahněné zahradě?

4 trendy alternativy svatebního závojeČtěte také: 4 trendy alternativy svatebního závoje


Dlouhý závoj si mohou dovolit spíše vysoké hubené nevěsty.

Postava jako měřítko načechranosti

Dalším faktorem výběru je vaše figura a tvar obličeje. Jste-li silnější postavy, zvolte spíše delší jednoduché splývavé závoje, protože načechraný styl by vám přidával na objemu a vaše postava by nepůsobila vyváženě. To samé platí, pokud máte kulatý obličej. Naopak pokud je postava vaší výsadou nebo máte hubený, či oválný obličej, porozhlédněte se po závoji, který vám přidá na objemu. Může mít tedy několik vrstev a vypadat nařaseně. Hruškovitá postava také vyžaduje zvýraznění horní části těla a pravidlem jsou tedy závoje do pasu a kratší. To samé platí pro princeznovské balónové sukně. V tomto případě kratší závoj hezky vyrovná proporce mezi sukní a živůtkem.

Fotoeditoriál: Svatební účesy a doplňky 100x jinak – krátké vlasyČtěte také: Fotoeditoriál: Svatební účesy a doplňky 100x jinak – krátké vlasy


S načechraným závojem raději umírněně.

Stejný vzor na šatech i závoji a úspěch je zaručen

Co se týče vzoru, měl by vždy ladit s vašimi svatebními šaty a stylem svatby. Pokud máte šaty vyšívané perlami, závoj by měl korespondovat a to nejen dekoracemi, ale například i barvou a druhem krajky. V případě, že jste se rozhodla pro naprosto jednoduché šaty, vypadal by dlouhý vyšívaný závoj nepatřičně, místo toho zkuste například  krátký jednoduchý závoj přes obličej, nebo jen náznak závoje v drdolu, bez toho, že byste jím zakryla tvář. K tomuto účelu se používá jedna z vrstev závoje, takže pokud plánujete před oltář přijít se zahaleným obličejem, budete potřebovat alespoň dvě vrstvy. V obchodech se dají sehnat i závoje se třemi vrstvami, ale v tom případě zvolte jednoduchý účes, protože drobné detaily přes látku nebudou vidět.

Španělský závoj vypadá nejlépe se stejným vzorem jako na šatech.

A teď kam s ním?

Je několik možností jak se dá svatební závoj připevnit. Existují závoje na čelence, hřebínku, nebo gumičce, kterou kadeřnice, nebo kamarádka pouze vetkne do již hotového účesu. Takový závoj poté není problém sundat na hostinu, abyste si ho nenamočila v polévce, nebo nepřišlápla při tanci. Pokud chcete sofistikovanější look, zkuste závoje, které pouze splývají kolem obličeje, nebo takové, které se nosí na kloboučku. Síťka přes obličej vypadá velice rafinovaně a to nejlépe v kombinaci s ostře červenou rtěnkou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv účes a závoj, přineste ho kadeřnici na zkoušku, aby ho mohla zakomponovat do účesu, nebo vám doporučit jak ho nosit.

TOP 12 svatebních účesů pro letošní rok – dlouhé vlasyČtěte také: TOP 12 svatebních účesů pro letošní rok – dlouhé vlasy


Připevněte závoj nad nebo pod drdol.