Vyrážíte na svatbu kamarádce, kolegyni nebo někomu z rodiny? Nebo vás přítel pozval jako +1 na svatbu jeho známých? Jisté je, že chcete zazářit a teď už několik minut v duchu probíráte svůj šatník a plánujete, co si vezmete na sebe. Nevíte si rady? Zjistěte jak se obléct na svatbu.

Jak se obléct na svatbu kamarádky.

Jak se obléct na svatbu jako host – pár pravidel

Stejně pravděpodobně nakonec dojdete k názoru, že potřebujete něco nového, protože my ženy chceme prostě udělat ten WOW efekt a to jde s jedněmi a těmi samými šaty dost špatně. Věřte mi, takovýhle jednorázových šatů mám taky plnou skříň, takže v tom nejste samy.

Otázka zní jasně: Co si vzít na sebe jako svatební host? Dnes si probere etiketu svatebního oblékání. Poradíme vám, jaké šaty určitě nechat doma, jaké barvy zvolit a jak zajistit, že budete na svatbě za hvězdu (samozřejmě až po novomanželích 🙂 ).

5 konverzačních tabu pro svatební denČtěte také: 5 konverzačních tabu pro svatební den

Cílem není vypadat jako nevěsta.

Nevěsta je jen jedna a vy to nejste (tentokrát)

Možná si to neuvědomujeme, ale v každé z nás už od dětství zůstat obraz toho jak Popelka dorazila na ples a zraky všech přítomných se otočí na ní a stane se z ní hvězda celé akce. Problém této představy je, že na svatbě je za Popelku nevěsta. A vy jste jedna z jejích sester nebo některá z dam na plese. Vaším cílem na svatbě tedy není žádným způsobem přebýt nevěstu. Ale nebojte se, váš čas v záři reflektorů také přijde.

Fotoeditoriál Podzimní mámení: svatba s vintage nádechemČtěte také: Fotoeditoriál Podzimní mámení: svatba s vintage nádechem

Bílé oblečení je povoleno jenom pokud je to výslovně uvedeno v pozvánce.

Vyvarujte se bílé – na tu má monopol nevěsta

Rozhodně se vyvarujte bílých šatů – vyjímkou pro bílé šaty může být jen výslovné přání novomanželů – all white party (bílá párty), kdy budou v bílé úplně všichni. V opačném případě, což znamená v 99,99 % případů, má na svatbě na bílou barvu monopol nevěsta. Ano, i když jste si zrovna vybrala naprosto nádherné letní šaty. A jen aby bylo jasno, za bílou je pro tento účel považována jakákoliv barva, která se bílé blíží, takže si nekupujte ani slonovou kost, smetanové šaty, šampaňskou barvu nebo tak bledě růžovou, že na sluníčku vypadá jako bílá.

Na svatbu se hodí jasné veselé barvy.

Všechny barvy duhy jsou povoleny – jen černá mezi ně nepatří

Namísto bílých šatů zvolte například modré, červené nebo klidně žluté a růžové šaty. Černé šaty nejsou na svatbu vhodné. Na některých svatbách může být barva oblečení svatebních hostů koordinovaná, aby to všem na fotkách ladilo.

Preferované barvy oblečení najdete většinou ve svatebním oznámení nebo na svatebním webu snoubenců. Snažte se vždy vyhovět přání novomanželů – pokud neseženete celé oblečení v barvě svatby, zvolte alespoň ladící vzor nebo doplňky. V pozvánce najdete i další informace o formálnosti a stylu svatby.

Tip redakce: V módě jsou květinové vzory, overaly i maxišaty.

Dress code bude uvedený v pozvánce.

Přečtěte si pozvánku a čtěte i informace mezi řádky

Pokud není dresscode přesně definovaný, čtěte mezi řádky. Je to svatba v lese, na statku, v moderním hotelu nebo na zámku?

  • Pokud nevěsta bude mít lehké krajkové šaty, neberte si korzetovou kreaci s nespočtem sukní a spodniček.
  • Pokud bude mít krátké šaty, dlouhé šaty pro hosty jsou tabu.
  • Pokud bude obřad na golfovém hřišti, vynechte jehlové podpatky.

To samé platí pro pány:

  • Pokud bude mít ženich jen košili a kšandy, nechte doma sako.
  • Pokud naopak bude mít ženich smoking, rozhalenka a tmavé džíny jsou mimo mísu.

Chystáte se na svatbu a ještě nemáte svatební dar? Inspirujte se!Čtěte také: Chystáte se na svatbu a ještě nemáte svatební dar? Inspirujte se!

Nepřehánějte to svýstřihy a krátkými sukněmi.

Nepohoršete babičky a tetičky – výstřihy a délky sukní držte v únosné míře

Minisukně, výstřihy do pasu a 12ti centimetrové podpatky můžou být právě to nejvíc „in“ co nosí hvězdy v Holywoodu, ale kvůli starším ročníkům zkuste tentokrát něco maličko konzervativnějšího. Pravidla nejsou vytesná v kameni, ale kratší sukně než do půlky stehen pravděpodobně vzbudí špatný druh pozornosti a váš výtřih by měl být tak hluboký, aby vám při nabírání jídla z bufetu nebylo vidět až do žaludku.

Videotutoriál: Retro účes a líčení z 50. letČtěte také: Videotutoriál: Retro účes a líčení z 50. let

Vyhrajte si s doplňky a budete za hvězdu.

Vyhrajte si s doplňky a detaily

Možná se zdá, že je tento článek plný zákazů a omezení, ale opak je pravdou. Naším cílem je, abyste na svatbě byla vždy za dámu. A s tím souvisí i doplňky, které jindy nenosíte, ale na svatbu budou dokonalé. Konečně můžete vynést ten fascinátor, který jste si koupila před pár lety, nebo květinový věneček do vlasů.

Svůj outfit můžete doplnit vzorovanými punčochami, většími náušnicemi nebo například kožeinovým bolerkem, které jste v obchodě prostě nemohla nechat, ale do práce se nehodí.

Tip redakce: Nezapomeňte si pořídit společenskou kabelku v barvě outfitu, kam můžete schovat mobil, rtěnku a další nezbytnosti.