Pozvánka na svatbu neznamená pouze hodně dobrého jídla, zábavy a témat ke konverzaci, ale také nutnost společenského chování. A jedním z pravidel je právě společenská konverzace. Jak se říká, nejlépe je konverzovat o počasí a o zdraví. To dnes už tak docela neplatí, ale stejně jsou určitá témata, která patří mezi konverzační tabu. Toto pravidlo platí nejen pro hosty, ale také pro ty, kteří mají tu čest pronést přípitek na zdraví novomanželů. Pamatujte, že přípitek by měl být krátký a pozitivní, může být klidně i trochu dojemný, nebo sentimentální ale rozhodně ne trapný. Mezi největší tabu patří ta následující.

 Ta svatba vás musela stát mailand!

V dnešní době máme tendenci vše převádět na peníze. Někdo tvrdí že věci jsou tím kvalitnější, čím jsou dražší a jiní zase hledají hodiny a hodiny nejlepší nabídku, nebo slevový kupón a pak si posměšně ukazují na ostatní, kteří zboží koupili za vyšší cenu. Tak jako tak, vždy se najde někdo, komu se cena bude zdát příliš nízká, nebo naopak zbytečně vysoká. To je hlavní důvod, proč jsou peníze velmi netaktní téma do společnosti. Pokud se však někdo přeci jen zeptá například: „Ta výzdoba vás musela stát balík, z čeho to zaplatíte?“, mile se usmějte a odpovězte: „Ano, vypadá to nádherně, že?“. Tím nenápadně, ale zároveň nekompromisně změníte téma konverzace.

Děti na svatbě: Jak zařídit, aby se bavili i ti nejmenší svatební hosté?Čtěte také: Děti na svatbě: Jak zařídit, aby se bavili i ti nejmenší svatební hosté?


Svatební hosté zajímající se o cenu svatby.

 Proč tu není Ten a Ten, vy jste ho nepozvali?

Přítomnost, nebo nepřítomnost hostů na svatbě ovlivňuje mnoho okolností jak na straně nevěsty a ženicha, tak na straně pozvaných. Od rozpočtu novomanželů po časové možnosti pozvaného, nebo například nemoc v rodině, to vše může být příčina nepřítomnosti některého ze společných známých. Pamatujte si však, že naprosto není na místě, abyste hodnotila výběr a složení hostů. Věřte, že otázka pozvaných se řešila hodně dlouho a poslání oznámení bylo výsledkem velmi složité diskuze. Pokud se tedy novomanželé dohodli, že někoho nepozvou, bylo to jistě složité rozhodnutí, ze kterého se vám nemusí zpovídat.

Jak se obléct na svatbu jako hostČtěte také: Jak se obléct na svatbu jako host


Družičky zjišťují, proč nebyly další kamarádky pozvány na svatbu.

 A kdy budou dětičky?

Ano, samozřejmě se všeobecně počítá s tím, že po svatbě budou následovat děti. Na svatbě samotné je s tím spojena celá řada tradic a rituálů, ale novomanželé ve svůj svatební den určitě nemají náladu probírat další složité životní rozhodnutí, když právě jedno učinili. V případě, že někdo tuhle otázku, přeci jen položí, je dobré odpovědět něco neutrálního jako například: „Ano, samozřejmě do budoucna děti plánujeme, ale v tuhle chvíli si chceme užívat jeden druhého.“ Pokud víte, že má dotyčný děti, můžete se ho na oplátku zeptat, jak se mají, nebo jak jim to jde ve škole a převést pozornost jiným směrem.

10 věcí, které chce na svatbě každý svatební hostČtěte také: 10 věcí, které chce na svatbě každý svatební host


Rozhodně se na svatbě nezmiňujte o svatební noci.

 To bude noc co? Doufám, že tu mají dost silné stěny!

Narážky na svatební noc se zřejmě s přibývajícím časem a alkoholem objeví, ale je velice důležité, aby nepřesáhly určitou mez, protože co vám v ten moment přijde vtipné, se může v ranním světle jevit hodně trapné. Možná by bylo vůbec nejlepší alkohol na svatbě omezit. Česká nátura má ve zvyku brát, dokud je a alkohol zdarma může svádět k přemíře pití, což pak vede k situacím, které bychom si ráno radši nepamatovali. Každopádně narážky na sexuální život novomanželů si odpusťte i v případě, že o něm jako kamarádka nevěsty, nebo kamarád ženicha víte docela dost.

5 svatebních tradic, které můžete v 21. století pustit k voděČtěte také: 5 svatebních tradic, které můžete v 21. století pustit k vodě


Sexy poznámky o svatební noci ani nezmiňujte.

 A pamatuješ, jak jsi tehdy…

Tato témata jsou velmi častým námětem konverzace babiček a dědečků. Vtipné historky z dětství se ale na svatbu také nehodí. Snažte se zachovat dekorum a konverzovat výhradně o tématech, které nebudou přivádět novomanžele do rozpaků. To platí, ať už se s nimi znáte pouze od vidění, nebo jste si spolu hráli na pískovišti. Vytahovat jejich trapasy se může zdát jako dobrý nápad na rozproudění zábavy, ale ve finále pouze zesměšníte ty, kteří vás pozvali, abyste se stala součástí jejich slavnostního dne, a to určitě nechcete.

3 nejčastější stížnosti nespokojených svatebních hostů a jejich řešeníČtěte také: 3 nejčastější stížnosti nespokojených svatebních hostů a jejich řešení


Trapné historky z dětství na svatbu nepatří.