1) Kdy a kde se svatba prince Harryho a Meghan odehraje?

Svatba prince Harryho a Meghan Markle proběhne už zítra, v sobotu 19. 5. 2018. Samotný obřad začne ve 12:00 britského času, tedy ve 13:00 našeho času. Již od 9 ráno se budou hosté sjíždět na místě svatby, na hradě Windsor, asi 45 minut od Londýna. Církevní obřad proběhne v kapli sv. Jiří – krásném gotickém sále jednoho z nejdéle obývaných hradů v Evropě.

Královská svatba se odehraje na hradě ve Windsoru.

Církevní, evangelický a civilní obřad: Pro a protiČtěte také: Církevní, evangelický a civilní obřad: Pro a proti

2) Kdo je ženich a nevěsta?

Prince Harryho asi netřeba představovat. Je to mladší bratr prince Williama, syn princezny Diany a prince Charlese a vnuk současné královny Velké Británie – královny Alžběty. Jeho snoubenka Meghan Markle je americká herečka, kterou známe ze seriálu Suits (česky „Kravaťáci“). Rozhodně se nejedná o typickou královskou nevěstu – je rozvedená, starší než princ Harry a napůl černoška. Nejste také zvědaví, jak budou vypadat děti Meghan a Harryho? 🙂

Harry a Meghan se seznámili na rande naslepo.

3) Kde se poznali a jak proběhlo zasnoubení?

Meghan a Harryho seznámil jejich společný přítel a domluvil jim rande naslepo. Princ Harry o Meghan v té době skoro nic nevěděl (seriály nesleduje) a Meghan jako Američanka do té doby moc neřešila britskou královskou rodinu. Jediné, na co se před schůzkou zeptala, bylo: „A je milý?“ A jelikož princ milý zřejmě byl, v červenci se seznámili a v listopadu 2017 oznámili zasnoubení. Princ požádal Meghan o ruku doma, při vaření večeře. Poklekl a navlékl jí zásnubní prsten, který sám navrhl a nechal vyrobit. Romantika, co říkáte?

Harry požádal Meghan o ruku při vaření večeře.

Právě zasnoubení? První kroky svatebního plánováníČtěte také: Právě zasnoubení? První kroky svatebního plánování

4) Kdo je mezi pozvanými?

Pozvánky na královskou svatbu se posílají jménem královny, která zve na svatbu obou snoubenců. V případě této svatby odešlo téměř 2 500 pozvánek. Ne všichni pozvaní, ale budou sledovat obřad přímo v kapli. Tam se jich totiž vejde jen asi 600, takže má přednost královská rodina a nejbližší známí. Zbytek pozvaných bude sledovat svatbu z pozemku Windsorského zámku. Mezi pozvanými nejsou tentokrát politici, ani zahraniční představitelé (nejedná se o státní záležitost, protože Harry není následníkem trůnu). Přijdou ale například Spice Girls, nebo herci ze seriálu Suits a samozřejmě celá královská rodina.

Pozváku na svatbu dostala celá královská rodina.

5) Zúčastní se i princ William a Kate?

Ano, termín byl schválně vybraný tak, aby Kate už měla po porodu a mohla se zúčastnit. Nemůže však jít Megan za družičku, protože se nesluší, aby členka královské rodiny kráčela k oltáři až za neurozenou nevěstou (Kate by měla Meghan držet vlečku). Princ William naopak půjde Harrymu za svědka a už byla oficiálně potvrzena i účast prince George a princezny Charlotte – obě děti budou součástí družby. Princ Luis bude jediný, kdo se svatby nezúčastní.

William a Kate se svatby zúčastní také.

6) Co bude mít nevěsta na sobě?

V tuhle chvíli jsou svatební šaty stále tajemstvím a uvidíme je až těsně před obřadem. Je ale velmi pravděpodobné, že šaty na obřad budou konzervativní (dlouhé rukávy a menší výstřih), protože se obřad bude odehrávat v kostele. Šaty na večerní party, budou poněkud modernější, sofistikovanější a budou více odpovídat stylu Meghan. V tuhle chvíli to vypadá, že návrhářem obou šatů bude značka Ralph & Russo a vzhledem k tomu, že se cena šatů odhaduje na téměř 3 000 000 Kč budou pravděpodobně krajkové a ručně vyšívané a zdobené. Oboje šaty musí před dokončením schválit sama královna.

Svatební šaty Meghan Markle jsou zatím tajemstvím.

Čtyři nejdůležitější tipy pro zkoušení svatebních šatůČtěte také: Čtyři nejdůležitější tipy pro zkoušení svatebních šatů

7) Jaký bude svatební dort?

Meghan a Harry jsou prvním párem, který řekl „ne“ tradičnímu ovocnému dortu, kterému se říká fruitcake. Ten se už po staletí servíruje na královských svatbách. Jeho výroba byla v minulosti luxusní záležitostí, protože obsahuje nejen alkohol, ale také exotické suroviny jako kandované ovoce a různé druhy koření. Tyto ingredience měly také reprezentovat rozsáhlé britské impérium. Meghan a princ Harry si namísto tohoto dortu zvolili bezový a citronový dort zdobený pravými květinami a máslovým krémem.

Snoubenci se vymkli tradici a vybrali si nezvyklý svatební dort.

Objednejte si dokonalý svatební dortČtěte také: Objednejte si dokonalý svatební dort

8) A co líbánky?

Stejně jako Meghaniny svatební šaty i místo líbánek je zatím neznámé a možná i neznámé zůstane, aby bylo zachováno soukromí obou novomanželů. Vzhledem k tomu, že jejich první výlet po seznámení vedl do Botswany, je ale pravděpodobné, že i pro líbánky si zvolí některé z romantických míst v jižní Africe.

Odehrají se líbánky v některém z afrických států?

9) Jak vypadají bezpečnostní opatření před svatbou?

Projížďka v otevřeném kočáře úzkými uličkami Windsoru i tisíce lidí v okolí Windsorského zámku a všeobecně pozornost veřejnosti i médií na jedné z největších událostí několika posledních let. To všechno je důvod k obavám ohledně bezpečnosti novomanželů i hostů. Podle oficiálních zpráv se ale Harry a Meghan velmi těší na projížďku mezi svými fanoušky a nechtějí se jí vzdát. Do okolí svatby tak bude nasazeno asi 2 % britské policie. Někteří policisté budou v uniformě, jiní v civilu a všichni diváci budou muset projít bezpečnostní kontrolou. Hosté přímo v kapli budou navíc muset odevzdat své mobilní telefony a mezi zakázané části dress codu budou patřit i meče a odznaky.

Po břadu čeká novomanžele projížďka otevřeným kočárem.

10) Kde můžu svatbu sledovat prince Harryho a Meghan?

Přímý přenos celé události přinese například televize Nova v rámci pořadu Královská svatba. Pořad začíná v sobotu ve 12:30 a bude trvat do 15:15. Pokud se budete dívat, uvidíte v přímém přenosu i mě. 🙂 Budu ze studia komentovat svatební tradice a etiketu královské svatby.

Tip redakce: Chcete také královskou svatbu, jako měl princ Harry a Meghan? Kontaktujte naši svatební agenturu Svatba na úrovni a my už se o všechno postaráme. 🙂


Televize Nova bude celou svatbu sledovat v přímém přenosu a my budeme u toho.