Svatební oznámení je jedna z prvních věcí, kterou vaši budoucí hosté uvidí, takže si dejte záležet s výběrem. Mělo by ladit k celkovému stylu svatby a jeho barevný základ by měl být podobný, jako vaše vybrané barvy na svatbu. Výrobci dnes nabízejí nepřeberné množství možností, stylů a materiálů, ve kterých je obtížné si vybrat a zároveň neutratit jmění. Přečtěte si proto pár tipů, jak spolehlivě ušetřit, ale přesto poslat stylová oznámení.

Tip 1: Materiál svatebních oznámení

Je jasné, že pro tuhle příležitost nebude stačit papír do tiskárny, ale přesto jsou některé papíry dražší než jiné. Mezi nejnákladnější možnosti patří například ekologický bambusový papír, pergamen, nebo různé druhy strukturovaného a metalického papíru. Místo toho, ale můžete použít například křídový papír nebo pouze větší gramáž klasického papíru, což dodá pozvánkám na formálnosti a neutrhne vám kapsu. Pokud plánujete i ostatní tiskoviny se stejným vzorem, zkuste také s dodavatelem domluvit množstevní slevu.

Nejkrásnější texty na svatební oznámení, které musíte vidět!Čtěte také: Nejkrásnější texty na svatební oznámení, které musíte vidět!


Zátiší se svatebním oznámením, lodičkami a svatebními květinami.

Tip 2: Tisk – čím jednodušší, tím levnější

Existují různé druhy tisku a ražby, od vytlačovaného textu, po vysekávaný. Stejně jako v jiných článcích i zde platí, že čím je technika časově náročnější, tím je dražší. Největší sumu zaplatíte za ražené, nebo reliéfní oznámení. Tento typ tisku vypadá nejluxusněji, protože je písmo vytlačeno buď nahoru, aby vystupovalo, nebo dolů do papíru.

Pokud sníte o vystouplém písmu na pozvánkách, ale zdají se vám moc drahé, zvolte termografii. Je až o polovinu levnější a jediný rozdíl je v tom, že na druhé straně papíru nebude ražba vidět, protože se písmo nevytlačuje, ale pouze se přidávají vrstvy barvy. Vaše nejlevnější možnost je klasický ofsetový tisk. Tato metoda je podobná domácí tiskárně, písmo není reliéfní, ale v obchodech najdete spoustu krásných barevných oznámení, které reliéfní tisk vůbec nepotřebují.

Inspirace na originální svatební oznámeníČtěte také: Inspirace na originální svatební oznámení


Lasem vyřezávané svatební oznámení v béžové barvě.

Tip 3: Gramáž a sklady svatebních pozvánek

Při objednávání obálek a samotného oznámení počítejte s tím, že čím větší bude celková gramáž, tím víc zaplatíte za poslání. Předem si tedy rozmyslete, co všechno bude obálka obsahovat a podle toho zhodnoťte gramáž a složitost oznámení. Samozřejmě můžete objednat oznámení, které se otevírá do obou stran, nebo leporelo, ale když k tomu připočítáte ještě pozvání ke stolu, možná nějaké bližší podrobnosti o svatbě a RSVP, celková váha obálky povážlivě stoupne.

Můžete ušetřit například tak, že podrobnosti a mapku obřadu vytisknete na zadní stranu pozvánky, nebo je vyvěsíte na své svatební webové stránky. Vaše obálka bude tedy obsahovat pouze samotnou pozvánku a pro vybrané hosty pozvání ke stolu.

Texty a básničky ke svatebnímu oznámení: Jak si říct o peníze místo svatebního daruČtěte také: Texty a básničky ke svatebnímu oznámení: Jak si říct o peníze místo svatebního daru


Flatlay šedivého svatebního oznámení, čaje a fotoaparátu.

Tip 4: RSVP – Co to je a jak nad ním vyzrát

Tato zkratka pochází z francouzštiny (répondez s’il vous plait) a znamená „odpovězte prosím“. Bylo by poměrně náročné každého hosta dodatečně obvolávat a zjišťovat jestli na svatbu dorazí, nebo ne. A jelikož je počet hostů pro vás rozhodující kvůli hostině, velikosti dortu a mnoha dalším věcem, RSVP přiložený ke svatebnímu oznámení vám velmi ulehčí práci. Každý z hostů, který plánuje dorazit, pošle nazpátek svou kartičku a vy budete mít jasno.

Tip redakce: Důležité je si udělat na zpátečních kartičkách nějaké značky, nebo si je očíslovat, abyste věděla, kdo kterou poslal a kolik lidí které oznámení zahrnovalo, protože kartičky vypadají všechny stejně.


V minulosti bylo dobrým zvykem přiložit k RSVP i zpáteční známku, aby s tím hosté neměli vůbec žádné starosti, ale dnes už to není nutné. Naopak čím dál víc nevěst přistupuje k tomu, že RSVP hosté posílají přes email, nebo se pouze nahlašují na vašem svatebním webu, což je pro obě strany levnější a méně časově náročné.

Epsilon: Svatební tiskoviny – kdy a co objednatČtěte také: Epsilon: Svatební tiskoviny – kdy a co objednat


Součástí svatebního oznámení je i RSVP, které hosté posílají zpět.

Tip 5: Udělejte si svatební oznámení sami

Pokud jste jenom trošku zručná, není žádný problém vytvořit svatební oznámení doma. Pozvěte kamarádky, nebo družičky a udělejte si zábavné odpoledne s vystřihováním a lepením papírů. Jako základ použijte papír s větší gramáží, aby oznámení drželo tvar a působilo formálně. Na vnější stranu poté můžete zkombinovat různé druhy barevných i třeba metalických papírů, stužek, nálepek a doplňků.

Samotné oznámení, jako například citát, nebo básničku se všemi údaji vytiskněte doma na tiskárně. Toto výtvarné odpoledne můžete zakončit ručním nadepisováním adres na obálky, které je i dnes základem svatebních oznámení.

Seznam hostů: Jak zdvořile oznámit hostům, že děti nejsou zvané na vaši svatbuČtěte také: Seznam hostů: Jak zdvořile oznámit hostům, že děti nejsou zvané na vaši svatbu


Obrázek zvířat nakreslený pastelkami.