Luxusní svatební oznámeníUž je to tady! Velký den, kdy začínáte plánovat svatbu, rozpočet a hosty. Svatební oznámení je jedna z prvních věcí, kterou vaši budoucí hosté uvidí, takže si dejte záležet s výběrem. Mělo by ladit k celkovému stylu svatby a jeho barevný základ by měl být podobný, jako vaše vybrané barvy na svatbu. Velmi často se opakuje i samotný vzorek na pozvánce. Můžete ho použít znovu nejen na programech a svatebním menu, ale mnohokrát se právě svatební oznámení stane inspirací například pro dort.  Výrobci dnes nabízejí nepřeberné množství možností, stylů a materiálů, ve kterých je obtížné si vybrat a zároveň neutratit jmění. Přečtěte si proto pár tipů, jak spolehlivě ušetřit, ale přesto poslat stylová oznámení.

Tip 1: Materiál

Je jasné, že pro tuhle příležitost nebude stačit papír do tiskárny, ale přesto jsou některé papíry dražší než jiné. Mezi nejnákladnější možnosti patří například ekologický bambusový papír, pergamen, nebo různé druhy strukturovaného a metalického papíru. Místo toho, ale můžete použít například křídový papír, který vypadá jako leták, nebo pouze větší gramáž klasického papíru, což dodá pozvánkám na formálnosti  a neutrhne vám kapsu. Místo materiálu si vyhrajte se zdobením, zkuste do oznámení například zakomponovat vaši společnou fotku. Pokud plánujete i ostatní tiskoviny se stejným vzorem, zkuste také s dodavatelem domluvit množstevní slevu.

Tip 2: Tisk

Reliéfní tisk - ražbaExistují různé druhy tisku a ražby, od vytlačovaného textu, po vysekávaný. Stejně jako v jiných článcích i zde platí, že čím je technika časově náročnější, tím je dražší. Největší sumu zaplatíte za ražené, nebo reliéfní oznámení. Tento typ tisku vypadá nejluxusněji, protože je písmo vytlačeno buď nahoru, aby vystupovalo, nebo dolů do papíru. Pokud sníte o vystouplém písmu na pozvánkách, ale zdají se vám moc drahé, zvolte termografii. Je až o polovinu levnější a jediný rozdíl je v tom, že na druhé straně papíru nebude ražba vidět, protože se písmo nevytlačuje, ale pouze se přidávají vrstvy barvy. Vaše nejlevnější možnost je klasický ofsetový tisk. Tato metoda je podobná domácí tiskárně, písmo není reliéfní, ale v obchodech najdete spoustu krásných barevných oznámení, které reliéfní tisk vůbec nepotřebují.

Tip 3: Gramáž

Při objednávání obálek a samotného oznámení počítejte s tím, že čím větší bude celková gramáž, tím víc zaplatíte za poslání. Předem si tedy rozmyslete, co všechno bude obálka obsahovat a podle toho zhodnoťte gramáž a složitost oznámení. Samozřejmě můžete objednat oznámení, které se otevírá do obou stran, nebo leporelo, ale když k tomu připočítáte ještě pozvání ke stolu, možná nějaké bližší podrobnosti o svatbě a RSVP, celková váha obálky povážlivě stoupne. Můžete ušetřit například tak, že podrobnosti a mapku obřadu vytisknete na zadní stranu pozvánky, nebo je vyvěsíte na své svatební webové stránky. Vaše obálka bude tedy obsahovat pouze samotnou pozvánku a pro vybrané hosty pozvání ke stolu.

Tip 4: RSVP

Hromady svatebních oznámeníTato zkratka pochází z francouzštiny (répondez s’il vous plait) a znamená „odpovězte prosím“. Bylo by poměrně náročné každého hosta dodatečně obvolávat a zjišťovat jestli na svatbu dorazí, nebo ne. A jelikož je počet hostů pro vás rozhodující kvůli hostině, velikosti dortu a mnoha dalším věcem, RSVP přiložený ke svatebnímu oznámení vám velmi ulehčí práci. Každý z hostů, který plánuje dorazit, pošle nazpátek svou kartičku a vy budete mít jasno. Důležité je si udělat na zpátečních kartičkách nějaké značky, nebo si je očíslovat, abyste věděla, kdo kterou poslal a kolik lidí které oznámení zahrnovalo, protože kartičky vypadají všechny stejně. V minulosti bylo dobrým zvykem přiložit k RSVP i zpáteční známku, aby s tím hosté neměli vůbec žádné starosti, ale dnes už to není nutné. Naopak čím dál víc nevěst přistupuje k tomu, že RSVP hosté posílají přes email, nebo se pouze nahlašují na vašem svatebním webu, což je pro obě strany levnější a méně časově náročné.

Tip 5: Udělej si sám

Pokud jste jenom trošku zručná, není žádný problém vytvořit svatební oznámení doma. Pozvěte kamarádky, nebo družičky a udělejte si zábavné odpoledne s vystřihováním a lepením papírů. Jako základ použijte papír s větší gramáží, aby oznámení drželo tvar a působilo formálně. Na vnější stranu poté můžete zkombinovat různé druhy barevných i třeba metalických papírů, stužek, nálepek a doplňků. Samotné oznámení, jako například citát, nebo básničku se všemi údaji vytiskněte doma na tiskárně. Toto výtvarné odpoledne můžete zakončit ručním nadepisováním adres na obálky, které je i dnes základem svatebních oznámení.