Konečně se vám podařilo ženicha dotáhnout do obchodu a koupit kvalitní dobře vypadající oblek? Gratulujeme, ale ještě nemáte zdaleka vyhráno. Stejně jako u nevěsty totiž platí, že stejně důležité jsou i doplňky a zdánlivě méně dominantní kousky oblečení, které dohromady tvoří jednotný celek. Dnes se zaměříme na pásek, vestu, kravatu a manžetové knoflíčky, které, ač se to nezdá, tvoří velmi důležitou část ženichova svatebního obleku.

Jak vybrat oblek pro ženichaČtěte také: Jak vybrat oblek pro ženicha

Vesta k obleku

Začneme u vest. Vestička je většinou stejné velikosti jako oblek, ale vyrábějí se pouze základní velikosti (už ne jejich prodloužené a zkrácené varianty). Délka je kratší než u samotného saka, protože pod vestou by měla být vidět spona pásku a špička kravaty. Oblek s vestou vypadá velice formálně a některé nevěsty na ní trvají, ale je nutné zvážit celkový styl svatby a také fakt, že díky ní bude méně vidět kravata. Na druhou stranu si ale ženich podle bontonu může sundat sako, pod kterým je vestička, zatímco pouze v košili by být nemohl.

Barevnost vestičky by měla buď korespondovat s barevností obleku (nejjednodušší je oboje koupit najednou v tom samém obchodě) anebo by měla být viditelně slavnostní a v tom případě může být kontrastní. Například jednoduchý černý oblek se stříbrnou vyšívanou vestičkou bude vypadat výborně. Naopak není dobrý nápad, aby vesta kontrastovala za každou cenu. Pokud je oblek světlý, tmavá vesta bude vypadat, jako kdybyste zkombinovala dva obleky dohromady.

Vzorovaná vesta k obleku

Ženich v barvách svatby snadno a rychleČtěte také: Ženich v barvách svatby snadno a rychle

Oblekový pásek

Pásek je základem každého obleku. Do kalhot patří i v případě, že máte pocit že kalhoty nepadají. Měl by vypadat klasicky až nenápadně, ale zároveň velmi kvalitně. V tomto případě zapomeňte na kontrastní prošívání a velké přezky s nápisem výrobce. Pásek má být jednoduchý, elegantní a v základních barvách. Pro černé a šedé obleky se hodí černý pásek, zatímco k hnědým, béžovým a světlým oblekům zvolíme hnědý pásek. Stejný odstín potom hledáme na botách.

Správná velikost pásku je taková, aby šel zapnout na třetí dírku. Delší pásek by nehezky plandal a kratší by naopak nešel zastrčit za poutka. Pokud už se rozhodnete investovat do  nového obleku, určitě se nevyplatí ho srazit starým ošoupaným páskem, nebo neladícimi botami. Na svatbě bude totiž spousta tetiček a babiček, které vás budou celý den sledovat ostřížím zrakem a takováto „maličkost“ by jim určitě neunikla.

Pánské trendy roku 2019 – Znáte je?Čtěte také: Pánské trendy roku 2019 – Znáte je?


Lesklý černý kožený pásek se vždy zapíná na třetí dírku.

Kravata

Kravata je dalším zásadním doplňkem každého formálního oblečení. I když existuje několik typů jejího vázání, pro slavnostnější příležitosti se hodí složitější Windsorský uzel, jehož vázání si ukážeme v dalším článku. V tento moment se zaměříme na výběr kravaty.

V poslední době se módním trendem staly kravaty zúžené. Nejužší jsou neformální kravaty, tam se šířka pohybuje kolem 3 – 4 cm, ale ty se do obleku nehodí.  Vy se rozhlédněte po šířce cca 6 – 8 cm. Zúžené kravaty vypadají velmi elegantně, ale nehodí se pro všechny. Pokud má váš nastávající bříško, nebo je mohutnější postavy, sáhněte raději po klasické šířce.

Co se týče materiálu, nejluxusněji vypadají kravaty hedvábné, které se prodávají v mnoha stylech a barvách, na rozdíl od těch s obsahem umělých vláken se ale mačkají a je proto dobré je po každém použití rozvázat a nechat vyvěsit.

Rozlučka se svobodou pro ženichaČtěte také: Rozlučka se svobodou pro ženicha


Oblek v béžové barvě s bordó kravatou.

Motýlek a manžetové knoflíky

Plánujete-li hodně formální svatbu, můžete místo kravaty zvolit motýlka. Motýlek může být buď klasicky látkový nebo stylový dřevěný. Při jeho výběru se zaměřte hlavně na to, jestli je dost velký aby neškrtil a jestli se pod krkem neotáčí. Pro motýlky se používají speciální košile se zahnutými rohy límečku, které drží motýlka na svém místě. Tato košile je často označována jako fraková a ve většině případů má rukávy, které se zapínají na manžetové knoflíčky. Ty je potřeba koupit zvlášť, protože původní látkové knoflíčky, které s košilí dostanete, jsou pouze prozatímní. Existuje celá řada manžetových knoflíků od stříbrných po perleťové, od lesklých po matné, dřevěné, nebo dokonce s obrázky. I zde platí, že ke studeným tónům obleků patří stříbrné a k hnědým a béžovým oblekům spíše zlaté.

Tip redakce: Manžetové knoflíky se zapínají vždy ozdobným koncem ven a oba konce manžety najednou (manžety se nebalí do kulata kolem ruky, ale trčí ven).

Elegantní manžetové knoflíčky se zapínají přes obě části rukávu najednou.