Na svatbě je pozornost upřena nejen na nevěstu, ale i na ženicha, který by měl vypadat mužně a elegantně. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout je perfektně padnoucím oblekem. Bohužel většina mužů nemá s obleky moc velké zkušenosti a ani ženy si občas s výběrem nevědí rady. Přitom stačí pár tipů a oblek pro ženicha, který sedí a sluší, dokáže vybrat každý.

Zkontrolujte, jestli ženich oblek dopne a jestli ho netáhnou ramena.

Tip 1: Hlídejte si velikost

Klasické velikosti pánských obleků se pohybují v sudých číslech od 46 do 58.  Ne všechny obchody však nabízejí všechny velikosti a je více než možné, že v jedné prodejně vám padne 52 a ve druhé 50, protože každá ze značek počítá velikosti jinak. Pokud měříte víc než metr osmdesát budete zřejmě potřebovat prodloužený oblek, což jsou čísla od 98 do 110. Přibližně platí, že když klasickou velikost vynásobíte dvěma, získáte prodlouženou délku. Například prodloužená velikost od 52 je 104. Opakem jsou zkrácené délky. Zkrácenou velikost zjistíte když si vydělíte klasickou velikost dvěma. Od 52 je to tedy 26 a podobně. Zkuste kratší oblek, pokud se vaše výška pohybuje kolem 170 cm a méně, nebo pokud jsou vám dlouhé rukávy u klasických délek.

Pánské trendy roku 2019 – Znáte je?Čtěte také: Pánské trendy roku 2019 – Znáte je?


Dnes už se nenosí širší ramena, ramenní šev by měl být přesně na konci ramen.

Tip 2: Prostor v ramenou

Správnou velikost poznáte hlavně z toho, jak oblek sedí v ramenou. Možná bude nejlepší s sebou na zkoušení obleku vzít partnerku, která přejede ze strany po vrchní části rukávů. Mezi oblekem a vaším ramenem by neměl být žádný prostor a ramenní šev by měl sedět přesně na zlomu ramena. Zkuste oblek zapnout na knoflík. Pokud se klopy obleku skrčily, nebo vznikl hrb za krkem, máte malé číslo. Pánové jsou zvyklí ze svetrů a mikin na hodně prostoru a volný pohyb a proto často tíhnou k větším velikostem, než je potřeba, protože mají pocit, že se nemůžou hýbat. Zkuste však dohlédnout, aby oblek v ramenou opravdu seděl. Tahle chyba při výběru je totiž na první pohled vidět.

Pokud oblek plandá na břiše, zkuste slim fit střihy.

Tip 4: Slimfit, nebo regular

Pánové, kteří mají normální postavu nebo široká ramena a štíhlý pas, by měli zvolit  zúžený střih. Vypasované sako vyzkoušejte také v případě, že vám rovný střih v oblasti břicha plandá. Pokud naopak nedopnete zúžený typ, přejděte na regular. Sako se podle bontonu zapíná pouze na horní knoflík – fazona hned lépe sedí. Spodní knoflík zůstává u jednořadých obleků rozepnutý pořád, zatímco u dvouřadých obleků se zapínají všechny knoflíky. Dvouřadá saka jsou však méně častá a většina mužů preferuje klasické zapínání, ať už na dva nebo tři knoflíky. Tří knoflíkové zapínání vypadá klasicky, ale o něco usedleji než dva knoflíky, a sluší více vysokým postavám. Tento typ saka pomůže také v případě, že se klopy dvou knoflíkového obleku rozevírají.

Ženich v barvách svatby snadno a rychleČtěte také: Ženich v barvách svatby snadno a rychle


Manžety košile by měly koukat z rukávu i pokud ohnete ruku.

Tip 3: Délka rukávů u saka

Opět z velké části záleží na tom, na co je který budoucí ženich zvyklý. Podle pravidel by měl rukáv košile sahat k nejvyššímu kloubu palce a sako by mělo být asi o 1,5cm kratší. Tedy jednoduše řečeno: sako by mělo sahat kousek nad začátek palce. Pokud však natáhnete ruce před sebe, rukávy se mohou zdát příliš krátké, a proto někteří pánové volí o něco delší délku.

Rady pro výběr pánské košileČtěte také: Rady pro výběr pánské košile


Na kalhotách by se měl vytvořit jen jeden záhyb - více záhybů značí příliš dlouhé kalhoty.

Tip 5: Oblekové kalhoty

Správná délka kalhot je k vrchní straně podpatku. Na přední straně boty by nohavice měla tvořit jeden záhyb. Pokud tvoří víc hrbů, potřebovala by zkrátit, pokud netvoří ani jeden, je moc krátká. Kalhoty nesmí padat, ale ani nemohou působit dojmem, že jsou tak těsné, že si v nich nesednete. Užší nohavice jsou právě in, takže nebuďte překvapený, když vám je prodavačka nabídne. Dohlédněte však na to, aby se v nich nohy přímo nerýsovaly. Kalhoty by měly splývat. Pokud se vám hrabou v rozkroku, zkuste větší velikost, nebo jiný střih…a nebo jiný obchod. Klidně si dejte na čas s výběrem – ženíte se jen jednou.

Zapojte ženicha do příprav svatby! Dejte mu úkoly, které ho budou bavitČtěte také: Zapojte ženicha do příprav svatby! Dejte mu úkoly, které ho budou bavit


Kvalitu obleku poznáte na detailech jako je materiál, obšití knoflíků, zpracování podšívky a podobně.

Tip 6: Materiál a cena

Ceny obleků se pohybují kdekoliv mezi čtyřmi a patnácti tisíci a z velké části to záleží na materiálu. Základem většiny kvalitních obleků je vlna a některé  mají přídavek hedvábí, nebo například kašmíru. Největším hitem jsou v posledních letech lesklé materiály a drobné vzory. Nebojte se místo klasického černého obleku koupit tmavošedý s drobným proužkem – je stejně vhodný na svatbu jako černý. Pokud jste odvážný, jděte do světlého. Na svatbě bude stříbrný nebo krémový oblek vypadat skvěle, ale možná je praktičtější ho vypůjčit, pravděpodobně si ho totiž vezmete pouze jednou.

Tip redakce: Velice moderní a kvalitní obleky  najdete v Le Premier a oblíbený je i Blažek. Ten se navíc specializuje na větší škálu velikostí než většina jiných značek. Z levnějších obchodů zkuste Marks & Spencer. Široký výběř pánských obleků naleznet také na Modio.cz