Základem každého pánského obleku je perfektně padnoucí košile. Pryč jsou doby, kdy se dlouhé rukávy ohrnovaly, nebo zkracovaly gumičkou od zavařenin a kdy jedna košile se v rodině předávala po generace. Dnes už má každý muž ve skříni alespoň jednu společenskou košili a několik volnočasových. Do svatebního obleku ale možná budete chtít vybrat novou společenskou košili pouze pro tuto společenskou příležitost.  Podívjete se na co si dát při výběru pánské košile pozor.

Jak vybrat oblek pro ženichaČtěte také: Jak vybrat oblek pro ženicha

Velikost zjistíte podle obvodu krku

Velikost pánských košil dostanete, když změříte obvod krku nastávajícího ženicha v místě límečku košile (cca 2cm nad klíčními kostmi). Počet centimetrů, které vám vyjdou je stejný jako výsledná velikost. Pokud jste tedy naměřila 40cm v obvodu, vyzkoušejte velikost 40. Košile se v obchodě prodávají většinou od velikosti 38 do 46 a každá prodavačka by měla být schopná správnou velikost odhadnout, nebo změřit. Při zkoušení košile si dávejte pozor na to, aby se váš miláček na límci neškrtil, ale zároveň nesmí košile u krku plandat nebo odstávat. Správná velikost je taková, kdy můžete za límec vsunout prst.

Vyberte si volný nebo zúžený střih podle postavy

Každý z pánů si pravděpodobně už košili někdy kupoval a je tedy schopný posoudit, jestli se v ní cítí dobře, nebo nepříjemně. Mladí pánové a ti, kteří nemají bříško si mohou bez problémů dovolit zúžený střih (takzvaný slim fit). Ten poznáte tak, že na cedulce košile najdete buď toto označení, nebo velké A za označením velikosti. Obojí znamená, že je košile projmutá. Naopak regular fit, nebo žádné označení na cedulce značí rovný střih, který bude více sedět pánům s bříškem, nebo těm, kdo mají radši volnější střihy. V každém případě by se košile neměla rozevírat v místě knoflíků, ani by neměla být zbytečně nahrabaná v kalhotách.

Ženich v barvách svatby snadno a rychleČtěte také: Ženich v barvách svatby snadno a rychle


Bledě modrá košile s rozhalenkou.

Věčná otázka: Jak dlouhé mají být rukávy u košile?

Prohlédněte si vašeho partnera v košili. Když má ruce podél těla, ideální délka rukávů je 1,5cm pod zápěstí. Pokud všechno ostatní sedí, ale rukávy jsou moc krátké, nebo moc dlouhé, poptejte se po prodloužených, nebo zkrácených rukávech. Ve většině obchodů prodávají prodlouženou délku rukávů, zatímco zkrácená délka je k dostání méně a možná bude nutné rukávy nechat zkrátit na zakázku. Investice do zkrácení se však určitě vyplatí, protože správně dlouhý rukáv má vyčuhovat ze saka a špatně zvolená délka je tedy okamžitě poznat. Každopádně nezapomeňte, že na svatbu a další formální příležitosti je vždy nutná košile s dlouhým rukávem. Krátký rukáv je vhodný pouze na neformální události jako je napříkad svatba u moře.

RUkávy u košile by měly koukat alespoň 1,5cm.

Zabalte plavky, svatební šaty a hurá k mořiČtěte také: Zabalte plavky, svatební šaty a hurá k moři

Materiál je zásadní faktor při výběru košile

Ideální košile má bavlněný základ s přídavkem elastanu. Bavlna zajišťuje prodyšnost v létě, takže se v ní pánové nebudou tolik potit a elastan naopak podporuje menší mačkavost materiálu a lepší žehlení. Na trhu jsou sice i  nežehlivé košile, ale ty obsahují tak velké procento umělých látek, že se sice košile jednodušeji udržuje, ale je prakticky nenostitelná a může dokonce způsobovat různé vyrážky. Naopak celobavlněná košile je sice naprosto přírodní, ale v momentě, kdy si v ní pánové sednou, zmačká se tak, jako by se nikdy nežehlila. Ideální složení je tedy asi 2-5% elastanu a zbytek bavlny. Tak bude košile dost prodyšná i na letní svatbu, ale nebude vypadat zmuchlaně.

Výběr doplňků ke svatebnímu oblekuČtěte také: Výběr doplňků ke svatebnímu obleku


Při výběru košile se zaměřte na složení.