Svatební kytici byste měla začít vybírat hned poté, co vyberete datum, téma svatby a svatební šaty. Od barvy a stylu kytice se totiž bude odvíjet celá květinová výzdoba, dort a spousta dalších věcí. Zamyslete se nad tím, jak by měla vaše vysněná kytice vypadat, jaké květiny by v ní měly být a také, kolik za ni chcete utratit. Až budete vědět co a jak, vyrazte na lov inspirace. Brouzdejte po internetu, prohlížejte časopisy a schovávejte si fotky, které se vám líbí. Nemusí na nich být přesně to, co chcete, stačí třeba pěkný tvar pugétu, nebo skladba květin.

20 otázek, na které se zeptat svatební floristkyČtěte také: 20 otázek, na které se zeptat svatební floristky

Co o vás řekne tvar svatební kytice?

Kromě barvy a typu květin byste se měla rozhodnout také o tvaru celého pugétu. Existuje totiž několik způsobů vazby. Kulatá vazba se váže nejlépe z růží a dalších jednoduchých květin, zatímco převislá kytice se hodí více pro romantické nevěsty. Převislý pugét je také o něco dražší, protože jsou jednotlivé květy navázány na drátky, což vyžaduje více práce. Kromě kulaté a převislé vazby existuje také možnost nést během obřadu pouze jednu květinu, nebo takzvanou kouli. Ta je novinkou posledních let. Květy uvázány do tvaru dokonalé koule ze které vychází stuha, nebo například řetízek z perliček, za který se kytice drží.

DIY: Hřebínek do vlasů s živými květyČtěte také: DIY: Hřebínek do vlasů s živými květy


Převyslá kytice s pivoňkami a zelení.

Budou se květiny doplňovat se svatebními šaty?

Pugét vybírejte kromě jiného podle svatebních šatů. Obecně platí, že čím honosnější jsou šaty, tím větší a bohatší by měla být kytice. Na většině svatebních blogů radí opak, ale zamyslete se nad tím. Jednoduché úzké šaty by za velkou kyticí působily ztraceně, zatímco menší vazba pouze potrhne jejich krásu. Zbytek už záleží na zdobení. Pokud máte úzké jednoduché šaty, zvolte moderní kytici přesného tvaru radši než vodopád drobných kvítků a naopak pro princeznovské šaty se můžete vyřádit na perličkách, peříčkách a romantické vazbě.

Svatební kytice: trendy, tvary a tóny letošního rokuČtěte také: Svatební kytice: trendy, tvary a tóny letošního roku


Složitost kytice by měla odpovídat zdobnosti svatebních šatů.

Svatební květiny podle postavy

Tvar pugétu se odvíjí také od samotné nevěsty. Drobné malé slečny by měly zvolit malý pugét okrouhlého tvaru. Velká kytice by vás opticky zmenšovala a byla byste za ní schovaná. Vám jde ale o to, aby se hosté dívali na vás a ne na vaši kytici. Vysoké ženy by naopak měly dát přednost přepadávajícímu tvaru a mohou si dovolit i poměrně velké vazby. Oba typy postav by si také měly dát pozor na proporce svatební kytice. Je to stejné jako s kabelkou: neměla by být širší než vy.

Tip redakce: Obecně platí, že nevěsta, která drží kytici pod úrovní pasu bude opticky vypadat vyšší než ta, která ji drží výš.


Nejlevnější květinová výzdoba široko dalekoČtěte také: Nejlevnější květinová výzdoba široko daleko


Svatební kytici držte vždy nízko, abyste vypadala vyšší.

Ekologické alternativy květin? Brože, motýli i sladkosti

Svatební pugét nemusí být pouze z květin. Horkou novinkou jsou například brožové kytice. Výhodou tohoto typu kytice, která je slepena z desítek různých broží, je její trvanlivost. Nejen, že neuvadne ve svatební den, ale můžete si ji nechat doma na památku. Pokud navíc máte doma spoustu broží po babičce, dokážete si kytici vytvořit i sama doma za minimální cenu. Zkuste také využít brože na něco starého, nového, modrého a půjčeného. Pokud se vám brože nelíbí, inspirujte se u svého svatebního tématu. Pro svatbu na pláži využijte slepené mušle a škeble, pro vánoční svatbu svatební koule, a pokud plánujete třeba letní venkovní slavnost, pouvažujte například nad balonky, nebo větrníky.

Žlutá svatba: slunečnice, citrony a sluníčkový denČtěte také: Žlutá svatba: slunečnice, citrony a sluníčkový den


Svatební kytice z broží a látkových květin.

Házecí kytice – ano nebo ne?

Floristé radí objednat na svatební den minimálně dvě rozdílné kytice: jednu na obřad a hostinu a druhou, kterou budete házet svobodným ženám na konci hostiny. Každopádně se domluvte se svou floristkou, jestli by byla ochotná uvázat dvě stejné svatební kytice pro případ, že by jeden pugét během dne uvadl, nebo si nechte doporučit květiny, které vydrží opravdu celý den.

DIY: Jak vyrobit věneček do vlasů z umělých květůČtěte také: DIY: Jak vyrobit věneček do vlasů z umělých květů


Házecí kytice ze stejných květů.